SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Saudyjski koncern Saudi Aramco dostarczę ropę do Grupy Lotos

Grupa Lotos oraz saudyjski koncern Saudi Aramco prowadzą rozmowy na temat możliwej współpracy w zakresie dostaw ropy naftowej dla gdańskiego zakładu, podała firma w komunikacie. W miniony weekend spółka odebrała poprzez Naftoport 60 tys. ton ropy naftowej Saudi Extra Light jako partię próbną.

Saudyjski koncern Saudi Aramco dostarczę ropę do Grupy Lotos

„Ładunek ropy Saudi Extra Light jest próbną partią, której przerób przez gdańską rafinerię będzie stanowił podstawę do oceny przydatności technologicznej i opłacalności ekonomicznej dostaw tego gatunku ropy naftowej" – czytamy w komunikacie. Spółka podała, że jeżeli ocena przydatności ropy Saudi Extra Light wypadnie pozytywnie zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym, możliwe jest nawiązanie współpracy z Saudi Aramco w dłuższym okresie.

„Lotos korzysta na tej dostawie w podwójny sposób. Po pierwsze efektywnie wykorzystując nadmorskie położenie gdańskiej rafinerii, po drugie testując możliwości technologiczne instalacji wybudowanych w ramach Programu 10+" – podkreślił prezes Paweł Olechnowicz, cytowany w komunikacie.

Rafineria Grupy Lotos w Gdańsku przerabia głównie rosyjską ropę Ural oraz wydobywaną na Morzu Bałtyckim (przez Lotos Petrobaltic) Rozewie, jednak w swojej historii zakład przerabiał różne gatunki surowca, m.in. ropy z Morza Północnego (np. Brent Blend, Troll, Gullfaks, Forties czy Aasgard); Bliskiego Wschodu (np. Kirkuk, Kuwait, Sahara oraz Zakum), a także tak egzotyczne gatunki, jak np. ropa Castilla z Kolumbii, która dzięki swoim właściwościom chemicznym jest dobrym surowcem do produkcji asfaltów.

Grupa Lotos miała 597,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 636,36 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 7.832,34 mln zł wobec 6.515,23 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Saudyjski koncern Saudi Aramco dostarczę ropę do Grupy Lotos

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl