SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP krytykuje Wojewódzkiego i Kędzierskiego: manipulacja rozmową z Zelnikiem zaprzeczeniem dziennikarstwa

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich potępiło prowokację telefoniczną Rock Radia (Grupa Radiowa Agory), w której zasugerowano, że Jerzy Zelnik chciał wysyłać aktorów na wcześniejszą emeryturę za krytykowanie prezydenta Andrzeja Dudy. - Celem było skłócenie Zelnika z własnym środowiskiem i miało wpłynąć na wyniki wyborów parlamentarnych - ocenia SDP.

Piotr Kędzierski i Kuba Wojewódzki, fot. Rock Radio Article

W audycji „Książę i żebrak” z 22 września br., prowadzonej przez Kubę Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego, wyemitowano satyryczną rozmowę z aktorem Jerzym Zelnikiem. Zadzwonił do niego Mikołaj „Jaok” Janusz, który podając się za urzędnika Kancelarii Prezydenta zapytał, których artystów powinno się wysłać na wcześniejszą emeryturę „za nieprawomyślność i krytykowanie prezydenta Andrzeja Dudy”. Zelnik najpierw wymienił Olgierda Łukasiewicza, ale zorientował się, że ten ma już 69 lat, więc podał nazwisko Artura Barcisia.

Sam Zelnik twierdzi, że fragment rozmowy wyemitowany w Rock Radiu został zmanipulowany, przedstawiono w niej pytania, których w rzeczywistości mu nie zadano. - Ktoś do mnie zadzwonił przedstawiając się, że jest z kancelarii. I dowiedziałem się, że Kancelaria Prezydenta jest zainteresowana opinią środowiska artystycznego na temat wcześniejszego wieku emerytalnego - tzn. powrotu do tego wieku, który proponuje Andrzej Duda. Tego dotyczyła rozmowa - tłumaczył portalowi wPolityce.pl.

Wersji aktora zaprzeczyło Rock Radio. - Zelnik kłamie. Nic nie było dogrywane - odpowiedział na zarzuty o manipulację Mikołaj Lizut, redaktor naczelny Rock Radia (więcej na ten temat).

Głos w sporze zabrało również Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które w piątek w piśmie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl skrytykowało postępowanie pracowników rozgłośni w tej sprawie.

- Zarząd Główny SDP wyraża oburzenie bezprzykładną manipulacją dokonaną przez Jakuba Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego z Rock Radia, której ofiarą padł Jerzy Zelnik. Przypisanie słowom znanego aktora innego kontekstu niż rzeczywisty obliczone było na skłócenie go z własnym środowiskiem, zostało dokonane w oderwaniu od stanu faktycznego i w ewidentny sposób miało wpłynąć na wyniki wyborów parlamentarnych. Było także przejawem braku poszanowania dla godności innego człowieka i zaprzeczeniem istoty dziennikarstwa - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Jerzy Zelnik pozwał twórców audycji „Książę i żebrak” za tę prowokację. - To się za bardzo rozlało w mediach i zamieszało ludziom w głowach - powiedział aktor serwisowi Plejada.pl.

Od lipca do września br. udział Rock Radia w rynku radiowym wyniósł 0,4 proc. (według Radia Track - zobacz wyniki wszystkich sieci radiowych).

Trzy lata temu Kuba Wojewódzki i Michał Figurski otrzymali od Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich antynagrodę Hiena Roku za audycję, w której w czasie Euro 2012 żartowali z Ukrainek pracujących w Polsce (w konsekwencji dużej krytyki program został szybko zdjęty z anteny).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP krytykuje Wojewódzkiego i Kędzierskiego: manipulacja rozmową z Zelnikiem zaprzeczeniem dziennikarstwa

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hkm
SDPis...
41 20
odpowiedź
User
anty
Chamówa, nie żadne dziennikarstwo. Nawet nie pajacowanie.
22 17
odpowiedź
User
romero
Kiedyś tak prowokowali polityków,teraz pseudo dziennikarze aktorów - żenua ! To nie żadne dziennikarstwo tylko zwykła manipulacja - nie mają w ogóle wiarygodności w tym co robią !
20 13
odpowiedź
User
he
A na czym polegała ta "bezprzykładna manipulacja"? Zabrakło mi tego w oświadczeniu SDP.
20 14
odpowiedź
User
Wujenko
Najwyższy czas pożegnać Wojewódzkiego jako dziennikarza.Mister "Kupa",za działalność należy ci się ...,aż dziwota,że nikt jeszcze tego nie zrobił
15 14
odpowiedź