SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Seks lalka symbolem uprzedmiotowienia kobiet. W kampanii Agnieszka Szpila i Maja Staśko

Seks lalka w roli molestowanej przez szefa pracownicy - takie szokujące sceny zobaczymy w najnowszej kampanii #reagujostro Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, autorstwa agencji MullenLowe Warsaw. Świadoma prowokacja ma otworzyć oczy na ten problem w miejscu pracy. W akcji wezmą też udział m.in. pisarka Agnieszka Szpila i dziennikarka Maja Staśko.

Article

Punktem wyjścia kampanii #reagujostro jest niedawny raport PTPA. Pokazuje, że molestowanie seksualne to niemal stały element zawodowego życia kobiet - ponad 80 proc. uczestniczek badania było w pracy traktowanych jak seksualny obiekt.  Tymczasem ich prześladowcy często pozostają bezkarni. Powód? Kobiety wciąż wstydzą się, że doświadczają molestowania, co powstrzymuje je przed ujawnianiem problemu i zgłaszaniem swojej krzywdy. Społeczna narracja również do tego nie zachęca. - Molestowanie seksualne to dla wielu wciąż temat do drwin albo sztucznie rozdmuchany problem - wskazuje Karolina Kędziora, prezeska PTPA.

Molestowanie w miejscu pracy tematem kampanii Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego

- Często słyszymy, że kobiety wyolbrzymiają, nie znają się na żartach albo nie wiedzą, co to flirt. Większość tych, które znam, przyzwyczaiła się już do tego i reaguje tylko w przypadkach, gdy ich granice zostaną przekroczone bardzo mocno. A trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że molestowanie seksualne to nie tylko gwałt - zaznacza Karolina Kędziora i podkreśla: to również dotykanie, poklepywanie, pożądliwe gesty i spojrzenia, wysyłanie nagich zdjęć, sprośne aluzje i propozycje, uwagi dotyczące wyglądu.

- Chcemy wszystkim uświadomić jakiego uprzedmiotowienia doświadczają kobiety molestowane w pracy - argumentuje Kinga Grzelewska, managing partner & creative director MullenLowe Warsaw, agencji odpowiedzialnej za kreację. - Skala tego zjawiska jest przerażająca. Sex lalka jest niezwykle mocnym symbolem takiego uprzedmiotowienia, ale właśnie tej siły potrzebujemy, żeby zawalczyć o zmianę w rzeczywistości, która od wielu lat cicho się na nie zgadza -  dodaje.

Dmuchana lalka jako pracownica biura, służby zdrowia, magazynu i innych profesji będzie bohaterką serii postów w mediach społecznościowych.

Z głosem wsparcia dla molestowanych wystąpią również znane Polki, m.in. posłanka Katarzyna Kotula, pisarka Agnieszka Szpila, dziennikarka i aktywistka Maja Staśko, a także influencerki - Karolina Brzuszczyńska WayOfBlonde, Agnieszka Skrzeczkowska Maschines, Agata Gołaszewska, Kornelia Głaszcz, Dominika Laskowska, Agata Reszko, Maluba i wiele innych.

Kampania #reagujostro ma zachęcić kobiety by poznały swoje prawa. Dzięki uruchomionej przez PTPA infolinii - 739 975 506, każda kobieta może dowiedzieć się jak działać na gruncie prawa i w bezpieczny dla siebie sposób.

Dołącz do dyskusji: Seks lalka symbolem uprzedmiotowienia kobiet. W kampanii Agnieszka Szpila i Maja Staśko

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ewa
Sama byłam ofiarą molestoooowania seeeeeksualnego w pracy. Patrząc na ten filmik czuję niedosyt. To jest tylko i wyłącznie kampania informacyjna dla kobiet poszkodowanych. Na pewno potrzeba, ale…. czy jest zaplanowany ciąg dalszy? Uświadamiający tych, którzy molestują? Jeżeli nie, wg mojej oceny jest to prześlizgnięcie się po temacie.
odpowiedź
User
Obiektywny
Dziennikarka maja staśko - tutaj skisłem mocno
odpowiedź
User
eoeoeo
paździerz alert
odpowiedź