SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sektor deweloperski czeka konsolidacja niż bankructwa

Branża deweloperska może wejść w fazę konsolidacji - bardziej można spodziewać się fuzji i przejęć w tym sektorze niż bankructw, uważają autorzy przygotowanego przez  Narodowy Bank Polski (NBP) "Raportu o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2010 r." Spodziewają się tendencji spadkowej cen mieszkań.

"Branża generalnie ma mocne kapitały zebrane jeszcze za dobrych czasów, bank ziemi, a także projekty. Współczynnik dźwigni jest relatywnie niski, jak na charakter tego sektora. W efekcie wydaje się, że nie powinno dojść do masowych bankructw. Za to spodziewałbym się fuzji, czy przejęć słabszych podmiotów przez silniejsze firmy" - powiedział prof. Jacek Łaszek, szef Zespołu ds. Rynku Nieruchomości w Instytucie Ekonomicznym NBP.

Dodał, że podaż mieszkań na rynku nieruchomości rośnie, przy jednoczesnym pogarszaniu się dostępności kredytów. W efekcie mieszkania mogą nadal tanieć.

"Spadki cen będą jeszcze postępować, ale z tendencją do stabilizacji. Co prawda, mamy do czynienia z nadpodażą, ale wiele firm deweloperskich ma na tyle komfortową sytuację, że może poczekać ze sprzedażą posiadanych lokali. Ponadto widać aktywność funduszy kupujących mieszkania pakietowo" - dodał Łaszek.

Mimo, że hossa na rynku deweloperskim się skończyła, firmy deweloperskie są w stanie nadal utrzymywać relatywnie wysoką marżę rzędu 20-40%. Według raportu, jedynie 17% spółek z tej branży ma problemy w działalności.

Dołącz do dyskusji: Sektor deweloperski czeka konsolidacja niż bankructwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl