SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Małpa nie ma praw do selfie, które zrobiła, ale 25 proc. honorariów za nie fotograf przekaże organizacji PETA

David Slater zawarł ugodę z organizacją PETA dotyczącą selfie, które małpa makak zrobiła jego aparatem fotograficznym w 2011 roku. Fotograf zgodził się przekazywać organizacji 25 proc. swoich przyszłych dochodów z praw do tych zdjęć. Sąd uznał jednak, że małpa nie ma praw autorskich do tych fotografii.

Jedno ze zdjęć wykonanych przez Naruto, fot. BBC NEWS/youtube Article

Małpa o imieniu Naruto zrobiła sobie selfie aparatem Slatera w 2011 roku, kiedy fotograf przygotowywał reportaż na indonezyjskiej wyspie Celebes. Małpa chwyciła jego urządzenie i zrobiła sobie parę fotografii.

 

O sprawie zrobiło się głośno m.in. po tym, jak niektóre z tych fotografii zamieszczono na Wikipedii. David Slater zażądał ich usunięcia, tłumacząc, że jest ich autorem. Jednak przedstawiciele serwisu stwierdzili, że nie wykonał on tych fotografii, więc nie ma do nich praw autorskich. A skoro zdjęcia zrobiła małpa, to zgodnie z prawodawstwem USA takie prawa nie należą do nikogo.

 

Organizacja PETA, walcząca o etyczne traktowanie zwierząt, skierowała sprawę do sądu, wnioskując o potwierdzenie, że Naruto jest autorem swoich selfie. W styczniu ub.r. sąd federalny w San Francisco orzekł jednak, że makak nie ma praw autorskich do tych fotografii, ponieważ takie prawa nie mogą należeć do zwierząt.

PETA odwołała się od tego wyroku. Apelacja została oddalona przez sąd, ale David Slater w ramach ugody zobowiązał się, że będzie przekazywał organizacji 25 proc. swoich przyszłych dochodów z praw zdjęć zrobionych przez Naruto.

- Ta przełomowa sprawa wywołała ogromną, międzynarodową dyskusję o potrzebie rozciągnięcia podstawowych praw na zwierzęta dla ich własnego dobra, a nie tylko w związku z tym, jak mogą one być wykorzystywane przez ludzi - skomentował Jeff Kerr, prawnik reprezentujący PETA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małpa nie ma praw do selfie, które zrobiła, ale 25 proc. honorariów za nie fotograf przekaże organizacji PETA

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uczciwie
:-)
8 3
odpowiedź
User
jak
The camera’s owner, David J. Slater, agreed to donate 25 percent of future revenue of the images taken by the monkey to charitable organizations that protect Naruto, who lives in the Tangkoko Reserve on the Indonesian island of Sulawesi, and other crested macaques.

Nigdzie nie ma w wyroku, że 25 procent będzie dla PETA.
14 0
odpowiedź
User
centrysta
Jaja jakieś! Poza tym na podstawie czego skrajni lewicowcy z PETA uzurpują sobie prawo do reprezentowania jakiegoś zwierzęcia?
12 4
odpowiedź
User
DejwidAtenboroł
Jeśli małpa byłaby autorem tych zdjęć, to powstaje pytanie, czy posiada też inne tego typu prawa. Bo jeśli tak, to czy czasami nie ukradła aparatu i nie powinna być za to ścigana, mimo że on go odzyskał. Teraz jest pytanie, czy można filmować zwierzęta bez ich zgody. Czy dają one milczącą zgodę, czy musiałyby coś podpisać. Czy PETA zapytałą małpę o zgodę na reprezentowanie w sądzie i założenie sprawy w jej imieniu? Czy jeśli małpa byłaby ich własnością, to czy może je przekazać w domenę publiczną na złość PECIE?
34 1
odpowiedź
User
D.R. Montgomery
To bardzo hojne tak przekazać dochody ze zdjęć zwłaszcza jak się nie ma żadnych praw do tych zdjęć.
1 7
odpowiedź
User
uszanowanko
No przepraszam, ale kto trakuje PETĘ poważnie? Przecież oni twierzą, że dojenie krów to gwał na krowie, a mleko jest rasistowskie i symoblizuje "białą supremację"! Wszystk do znalezienie w google jak ktoś nie wierzy.
19 2
odpowiedź
User
jak
To bardzo hojne tak przekazać dochody ze zdjęć zwłaszcza jak się nie ma żadnych praw do tych zdjęć.


Nie. Małpa ma. Małpa też przyszła do sklepu i sobie kupiła aparat.
9 1
odpowiedź
User
a
kiedy peta zajmie się ubojem rytualnym?
7 1
odpowiedź
User
a
kiedy peta zajmie się ubojem rytualnym?
6 1
odpowiedź
User
jak
kiedy peta zajmie się ubojem rytualnym?


Wszędzie ten antysemityzm.
3 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing