SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Selvita: potrzeby inwestycyjne to ok. 40 mln zł

Biotechnologiczna spółka Selvita przeprowadzi publiczną ofertę 2,7 mln akcji jeszcze przed świętami, poinformowała spółka w komunikacie. Firma nie podała wartości oferty, ale swoje potrzeby inwestycyjne związane z badaniami szacuje na ok. 40 mln zł. Debiut planowany na rynku NewConnect na początku 2011 roku.

Selvita: potrzeby inwestycyjne to ok. 40 mln zł

Oferującym jest Biuro Maklerskie Alior Banku, w którym od 20 do 22 grudnia br. będą przyjmowane od inwestorów zapisy na akcje.

"Selvita zaoferuje inwestorom 2,7 mln sztuk akcji nowej emisji serii E. Warunkiem udziału w ofercie jest złożenie przez inwestora zapisu na akcje, o równowartości w złotych nie mniej niż 50 tys. euro" – czytamy w komunikacie.

Cena emisyjna zostanie podana do 20 grudnia, a przydział oferowanych akcji odbędzie się do 27 grudnia. Intencją spółki jest debiut na rynku NewConnect w styczniu lub lutym 2011 roku, podała firma.

„Nasza oferta skierowana jest do inwestorów, którzy dostrzegają ogromny potencjał rozwoju sektora innowacyjnej biotechnologii w Polsce. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi nowoczesnej gospodarki. W ostatnich latach powstały w Polsce infrastruktura i zaplecze naukowe do osiągnięcia przez najlepsze polskie przedsiębiorstwa sukcesu na miarę firm powstałych w ostatnich trzydziestu latach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej" - powiedział prezes spółki Paweł Przewięźlikowski.

Prezes szacuje, że jeżeli powiodą się dalsze badana nad cząsteczką SEL103, potencjalne przychody Selvity z tego projektu wyniosą ponad 300 mln zł.

Jednym z filarów działalności Selvity jest odkrywanie własnych cząsteczek lub nabywanie cząsteczek wynalezionych w ośrodkach naukowych i prowadzenie dalszych badań nad ich rozwojem w stronę komercjalizacji. W tym obszarze Selvita prowadzi zaawansowane projekty badawcze nad sześcioma cząsteczkami, które są na różnym etapie badań przedklinicznych. Najbardziej zaawansowany jest projekt SEL103, skomercjalizowany i prowadzony dalej we współpracy z firmą Orion Pharma. Kolejnym projektem jest SEL24, którego celem jest stworzenie innowacyjnego leku przeciwnowotworowego opartego o zahamowanie funkcjonowania białek występujących w nadmiarze w komórkach nowotworowych.

„Szacujemy, że potrzeby inwestycyjne Selvity związane z naszymi obecnymi projektami badawczymi, w tym SEL24, wynoszą około 40 mln zł. Większość środków na inwestycje chcemy pozyskać właśnie z oferty publicznej akcji" – powiedział wiceprezes i dyrektor naukowy spółki Nicolas Beuzen.

Selvita prowadzi także usługowe badania i analizy dla międzynarodowych koncernów i wiodących krajowych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych. Jej klientami są między innymi: AstraZeneca, Sandoz, Pfizer, Sanofi-Aventis, Adamed, Bioton, Polpharma i wiele innych. Usługi są bardzo istotną częścią działalności, z której pochodzi większość obecnych przychodów spółki.

„Oczekujemy, że przychody z usług będą rosły w tempie ok. kilkudziesięciu procent przez najbliższe lata, a jeżeli chodzi o przychody z projektów innowacyjnych, zależy to od momentu, w którym zdecydujemy się na sprzedaż projektu. W 2010 roku przychody z usług wyniosą ponad 6 mln zł. W tym roku będziemy mieć 100 klientów usługowych, a w 2011 roku chcielibyśmy, żeby było ich już ok. 150" - powiedział Przewięźlikowski.

Przychody Grupy Kapitałowej Selvita w 2010 roku wyniosą ponad 10 mln zł. W 2009 roku przychody wyniosły 4,3 mln zł. Selvita jest blisko osiągnięcia rentowności na poziomie EBITDA, ale w branży biotechnologicznej większość kosztów prac badawczo-rozwojowych obciąża bezpośrednio wynik finansowy. Moment pojawienia się zysku netto jest zależny od liczby projektów, które spółka podejmuje i skali jej zaangażowania w ten projekt, a także fazy ich rozwoju, podała także spółka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Selvita: potrzeby inwestycyjne to ok. 40 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl