SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Senat USA przesłucha Facebooka w sprawie kryptowaluty Libra. Są wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa

Senat USA zamierza przeprowadzić własne dochodzenie związane z planami udostępnienia przez Facebook jego własnej kryptowaluty o nazwie Libra. Kongresmeni chcą ustalić czy Libra nie zagrozi prywatności i bezpieczeństwu użytkowników - na połowę lipca 2019 roku zapowiedziano przesłuchanie Davida Marcusa, szefa projektu.

Article

W środę Facebook ujawnił oficjalne informacje na temat własnej kryptowaluty o nazwie Libra, która ma się pojawić na rynku w 2020 r. Według zapowiedzi oparta o technologię blockchain Libra ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i jest przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Facebook zapowiada, że na razie nowa kryptowaluta będzie wykorzystywana do płatności na takich platformach jak Messenger i WhatsApp. Do jej obsługi została stworzona specjalna aplikacja o nazwie Calibra, która ma pozwalać na wygodne zarządzanie wirtualnym pieniądzem.

Już w momencie ogłoszenia Libry przez Facebook pojawiły się pytania o to, jak na nową kryptowalutę zareagują instytucje regulacyjne w poszczególnych krajach i regionach świata. Teraz okazuje się, że jedną z pierwszych jest Senat USA.

Według informacji dostarczonych przez Reutersa planami wprowadzenia Libry ma się zająć specjalny zespół senackiej komisji ds. banków. Kongresmeni mają wątpliwości dotyczące kwestii związanych z prywatnością danych użytkowników i ich bezpieczeństwem.

Sprawa wydaje się istotna biorąc pod uwagę, że twórcą nowej kryptowaluty jest Facebook, którego szef Mark Zuckerberg był już przesłuchiwany w ub.r. przez Senat USA po wybuchu afery Cambridge Analytica. Senatorowie mieli wówczas wiele zarzutów co do sposobów w jaki Facebook chroni wrażliwe dane swoich użytkowników.

Według Reutersa na 16 lipca br. wspomniana komisja ustaliła termin przesłuchania Davida Marcusa, który w Facebooku nadzoruje projekt Libra. Senatorowie zamierzają poznać jak najwięcej szczegółów związanych z zapowiedzianą kryptowalutą. Źródła podają, że jeśli wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa okażą się zbyt poważne, to Facebook może zostać wezwany do opóźnienia wprowadzenia Libry lub całkowitej rezygnacji z tych planów.

 W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 mld dol., a zysk netto sięgnął 2,4 mld. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Senat USA przesłucha Facebooka w sprawie kryptowaluty Libra. Są wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Znawca
Banki pod przykrywką bezpieczeństwa już przechodzą do ataku. Ciekawe czy lobby jest wstanie zabić ten projekt.
odpowiedź