SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix straci serial „Przyjaciele”. WarnerMedia nie przedłuży licencji

Szef AT&T zapowiedział, że należący do tego holdingu koncern WarnerMedia wycofa ze wszystkich serwisów VOD filmy i seriale do których posiada prawa. To oznacza że z platformy Hulu zniknie popularny serial „Ostry dyżur”, zaś z oferty Netfliksa zostanie usunięta inna znana seria - „Przyjaciele”. Powodem decyzji AT&T jest planowane uruchomienie przez tę firmę jej własnego serwisu wideo.

Bohaterowie serialu "Przyjaciele"Article

Plany dotyczące losów popularnych seriali dostępnych obecnie w kilku serwisach VOD zdradził Randall Stephenson, szef AT&T, holdingu który w ub.r. za kwotę 85 mld dol. kupił medialny koncern Time Warner. W ramach akwizycji nowa firma o nazwie WarnerMedia przejęła wszystkie prawa do produkcji filmowych należących wcześniej do Time Warnera (m.in. wytwórni Warner Bros).

Podczas branżowej konferencji w Bostonie Randall Stephenson potwierdził, że WarnerMedia zamierza wycofać wszystkie swoje filmy i seriale znajdujące się dzisiaj w ofercie rozmaitych serwisów VOD. Szef AT&T nie ukrywał, że za taką decyzją stoją plany uruchomienia przez holding własnego serwisu wideo, którego premiera jest przewidywana na koniec 2019r.

- Zamierzamy wycofać ze wszystkich działających dzisiaj serwisów oryginalne treści, do których posiadamy prawa - przyznał Stephenson. - To jeden ze sposobów na zaoferowanie naszym przyszłym użytkowników naprawdę unikalnej oferty filmowej i serialowej.

Decyzja AT&T może poważnie dotknąć takie serwisy jak Hulu czy Netflix. WarnerMedia zamierza bowiem wycofać m.in. prawa do emitowania przez Hulu serialu „Ostry dyżur”, zaś w wypadku Netfliksa oprócz innych w grę wchodzi popularna seria „Przyjaciele”. Już wcześniej w branży pojawiały się przewidywania, że WarnerMedia pozbawi Netfliksa „Przyjaciół”, ostatecznie jednak na przełomie 2018 i 2019 r. obie strony doszły do porozumienia i Netflix uzyskał możliwość oferowania serialu do końca br. za cenę 100 mln dol.

Dla Netfliksa utrata „Przyjaciół” będzie dotkliwa, bowiem według różnych statystyk (m.in. od firmy analitycznej Jumpshot) w ub.r. serial ten był drugim lub trzecim tytułem wybieranym najchętniej przez użytkowników amerykańskiego serwisu.Sprawę dodatkowo pogarsza fakt, że zgodnie z danymi opublikowanymi przez „The Wall Street Journal” 72 proc. użytkowników Netfliksa poświęca większość swojego czasu na oglądaniu treści dostarczanych przez zewnętrznych producentów, wśród których są filmy i seriale wyprodukowane przez WarnerMedia.

 

W pierwszym kwartale br. Netflix zanotował wzrost wpływów o 22 proc. do 5,42 mld dolarów oraz 344 mln dolarów zysk netto. W ciągu trzech miesięcy platforma pozyskała 9,6 mln nowych subskrybentów, a globalnie ma obecnie ponad 148,8 mln użytkowników. Pod koniec kwietnia firma poinformowała, że zwiększy swoje zadłużenie o 2 mld zł, a środki te zostaną przeznaczone na realizację nowych treści i zakup licencji do zewnętrznych produkcji.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. Według badania Gemius/PBI w marcu br. Netflix miał w Polsce 3,43 mln realnych użytkowników i odnotował 43,35 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: Netflix straci serial „Przyjaciele”. WarnerMedia nie przedłuży licencji

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
teraz każdy zakłada serwis VOD. Musi dojść za jakiś czas do przejęć lub połączeń, bo klienci nie będą kupować 5 czy 10 dostępów do różnych platform.
odpowiedź
User
Natalia
powinno powstać NAJWIĘKSZY VOD połączyć ze wszystkimi NETFLIX HBO DISNEY CANAL i inne wszystkie hitowe w jeden serwis VOD.
odpowiedź
User
marketer
Nigdy się nie znudzą. Ostatnio lecą na comedy central
odpowiedź