SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Skazana” wróciła z drugim sezonem. Silne kobiece bohaterki to atut serialu

„Skazana” to druga mocna propozycja od Playera. Po sukcesie „Szadzi” z Maciejem Stuhrem, czas na historię z kobiecą bohaterką. W tytułową rolę wciela się Agata Kulesza i robi to świetnie.

„Skazana”, PlayerArticle

„Skazana” zaskoczyła scenariuszem już w pierwszym sezonie. Składał się on z zaledwie ośmiu odcinków, ale to wystarczyło, żeby zbudować opowieść o Alicji Mazur, trafiającej do zakładu karnego za zbrodnię, której nie popełniła. Gdyby tego było mało, to musicie wiedzieć, że Alicja Mazur była sędzią orzekającą w wydziale karnym. Zatem przejście na drugą stronę barykady było dla bohaterki prawdziwym wstrząsem. Serial pokazuje realia zakładu karnego dla kobiet i robi to z brutalną szczerością.

Scenariusz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami

Scenariusz inspirowany jest publikacją Ewy Ornackiej, pt. „Skazane na potępienie”. Autorka książki pracowała także nad jego powstaniem razem z ekipą Playera. Postać rzeczywistej asesor sądowej, Beaty Krygier opowiadającej w książce Ornackiej o odbywaniu wyroku w zakładzie karnym, posłużyła za punt wyjścia do zbudowania opowieści o Alicji Mazur. Poza Alicją, także postać Pati (Aleksandra Adamska), która doczeka się swojego spin-offu, inspirowana jest osadzoną z zakładu karnego w Grudziądzu, gdzie Beata Krygier odsiadywała swój wyrok.


Rzeczywistość kobiecego więzienia, rutyna dnia codziennego, relacje ze służbą więzienną, wszystko to widzimy w serialu. Jednak historia Alicji Mazur, to coś więcej niż tylko streszczenie reportażu. W drugim sezonie bohaterka za wszelką cenę stara się chronić córkę przed konsekwencjami wydarzeń w wir których wpadamy już od pierwszych minut.

Nowy sezon, nowe zwroty akcji

Odcinek otwierający drugi sezon, paradoksalnie skupia się na córce głównej bohaterki, a nie na Alicji. Hanka (Martyna Byczkowska) zrobiła coś, czego żałuje i co wpływa na jej przyszłość i relacje z matką. Nie może sobie z tym poradzić. Śledzimy jej emocjonalną szarpaninę. Łącznikiem między dziewczyną a matką jest Serafin (Bartłomiej Topa), adwokat z urzędu, dawny przyjaciel Alicji. Mężczyzna stara się gasić bieżące pożary, ale jest ich zbyt dużo.

Siłą „Skazanej” jest zbliżenie się do polskich realiów i uniknięcie próby zrobienia „Orange Is the New Black” w rodzimych realiach. Poza scenariuszem, godna pochwały jest także obsada. Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz grają pełnokrwiste postaci, które chcemy śledzić i ich losy nas interesują.

Silne kobiece bohaterki

„Skazana” pokazuje, jak bardzo zmieniły się nasze potrzeby jako widowni. Wydaje się, że czasy naiwnej historii o „Magdzie M.” mamy już za sobą. Obecnie dużo bardziej interesują nas bliższe rzeczywistości, pokomplikowane scenariusze o bohaterkach z dużym bagażem życiowym niż bajki o kopciuszku w dekoracjach komedii romantycznej.

Zarówno Alicja, jak i Hanka mimo dzielącego je wieku i doświadczeń życiowych, zmagają się z własnymi traumami i doświadczają momentów granicznych, z którymi muszą się zmierzyć na własną rękę. Pogłębiona psychologia postaci sprawia, że bardziej nas obchodzą losy bohaterek i w większym zakresie możemy się z nimi identyfikować. Postać Pati spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że ma szansę rozwijać swoją historię w oddzielnej produkcji, czego Player wcześniej nie planował.

Przyczyny sukcesu serialu

Męscy bohaterowie także są godni uwagi, zwłaszcza Serafin i nowy kierownik penitencjarny, Sylwester Hepner (w tę postać wciela się Adam Woronowicz). W kolejnych odcinkach możemy spodziewać się rozwijania spisku, który wtrącił Alicję Mazur do więzienia i związku z tą sprawą jej męża, Pawła (Michał Czernecki).

„Skazana” to propozycja dla fanów „Chyłki” i „Szadzi”, czyli solidnych polskich produkcji z wątkiem kryminalnym. Akcja serialu rozgrywająca się w więzieniu dla kobiet daje szansę na uchwycenie bohaterki zbiorowej, poznanie kobiet spędzających życie w jednym skupisku, co powoduje napięcia, konflikty i nieustanne konfrontacje. Równocześnie, starcie osadzonych ze służbą więzienną to kolejny ciekawy aspekt produkcji, który dodaje realizmu opowiadanej historii.

Czy Alicja rzeczywiście opuści w końcu więzienie? I czy pozna całą sprawę morderstwa, w które została wrobiona? Jak potoczą się losy Hanki? Odpowiedzi na te pytania poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

Nowe odcinki „Skazanej” można oglądać co piątek na platformie Player.

Dołącz do dyskusji: „Skazana” wróciła z drugim sezonem. Silne kobiece bohaterki to atut serialu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Spoko jest ten serial. Do Perły i jakiejś przekąski może być jako atrakcja na wieczór.
odpowiedź
User
Twerk
Niezła fabuła
odpowiedź
User
Yhym
Niech wypuszczą cały sezon. To nie telewizja linearna.
odpowiedź