SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwis Booking.com ukarany. Musi zapłacić prawie pół miliona euro

Holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP) poinformował na swojej stronie internetowej, że nałożył 475 tys. euro kary na Booking.com. Powodem jest zbyt późne zgłoszenie przez największy portal rezerwacyjny w Europie kradzieży danych osobowych kilku tysięcy jego klientów.

Siedziba Booking.com w Amsterdamie, fot. Wikimedia CommonsArticle

W grudniu 2018 roku przestępcy pozyskali dane osobowe 4109 klientów serwisu. „Klienci Booking.com byli narażeni na kradzież” – mówi cytowana w komunikacie prasowym wiceprezes AP Monique Verdier.

Przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze od klientów firm

Przestępcy udający, że są pracownikami hoteli, próbowali wyłudzić pieniądze od klientów firmy. „Było to bardzo wiarygodne, bo oszust dokładnie wiedział, kiedy był zarezerwowany pokój” - wyjaśnia Verdier.

„Booking.com został powiadomiony o naruszeniu danych 13 stycznia 2019 roku, jednak zgłosił to AP dopiero 7 lutego. (Tymczasem) naruszenie danych należy zgłosić w ciągu 72 godzin” - informuje urząd.

„Naruszenie danych może się zdarzyć wszędzie, nawet przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Aby jednak zapobiec szkodom dla klientów i powtórzeniu się takiego naruszenia danych, należy zgłosić to na czas” - mówi wiceprezes AP.

„To bardzo ważne, przede wszystkim dla ofiar wycieku danych. Po takim zgłoszeniu AP może między innymi nakazać firmie natychmiastowe ostrzeżenie poszkodowanych klientów” - podkreśla Verdier.

Jak poinformowano PAP w amsterdamskiej siedzibie Booking.com, firma nie będzie wnosiła odwołania i akceptuje nałożoną karę.

Dołącz do dyskusji: Serwis Booking.com ukarany. Musi zapłacić prawie pół miliona euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl