Serwis Chomikuj.pl ścigany przez organizację RIAA. „Zablokowaliśmy dostęp do plików”

Amerykańska organizacja RIAA zajmująca się ochroną praw autorskich muzyków i wytwórni muzycznych zwróciła się do firmy Cloudflare o udostępnienie informacji dotyczących polskiego serwisu wymiany plików Chomikuj.pl. RIAA przygotowuje się do postępowania sądowego, w którym zamierza uzyskać od właścicieli Chomikuj.pl odszkodowanie za zamieszczanie na tej platformie pirackich kopii nagrań artystów, których reprezentuje organizacja. - Nie otrzymaliśmy pozwu ani żądań odszkodowania. Dostaliśmy prośbę dotyczącą usunięcia plików, na które powołuje się RIAA. Zablokowaliśmy dostęp do tych treści - zapewnia serwis w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

ps
ps
Udostępnij artykuł:
Serwis Chomikuj.pl ścigany przez organizację RIAA. „Zablokowaliśmy dostęp do plików”

Chomikuj.pl to funkcjonujący w sieci od 2006 r. serwis pozwalający użytkownikom na zamieszczanie tam plików i dzielenie się nimi z innymi internautami. Chomikuj.pl od wielu lat budzi kontrowersje, jest bowiem posądzany o to że stanowi platformę umożliwiającą dostęp do pirackich kopii książek, nagrań muzycznych, filmów czy gier komputerowych.

W przeszłości Chomikuj.pl w odpowiedzi na oskarżenia o wspieranie piractwa zawarł umowy m.in. z wydawcami książek, ma na swoim koncie także korzystny wyrok sądowy dotyczący udostępniania cyfrowych wersji podręczników. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat serwis konsekwentnie traci użytkowników – na początku br. Chomikuj.pl notował miesięcznie ok. 3,5 mln odwiedzających, podczas gdy pięć lat wcześniej liczba użytkowników serwisu wynosiła ok. 7 mln miesięcznie.

RIAA chce danych o właścicielach Chomikuj.pl

Teraz, jak donosi serwis TorrentFreak z roszczeniami wobec Chomikuj.pl zamierza wystąpić RIAA, amerykańska organizacja zajmująca się ochroną praw autorskich muzyków i wytwórni muzycznych działających w USA.

Według  opublikowanego przez TorrentFreak dokumentu RIAA wystosowała sądowe wezwanie do Cloudflare, firmy hostingowej na której serwerach są utrzymywane strony Chomikuj.pl. Amerykańskie stowarzyszenie chce się dowiedzieć jakie są dane właścicieli polskiej platformy oraz jak wygląda historia rozliczeń dokonywanych pomiędzy Chomikuj.pl a Cloudflare.

Obecne wezwanie jest wstępem do postępowania sądowego, jakie RIAA zamierza skierować przeciwko Chomikuj.pl i tą drogą uzyskać odpowiednie odszkodowanie za zamieszczanie w serwisie nagrań muzycznych tych wykonawców i wytwórni, którymi organizacja się zajmuje.

W komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl platforma Chomikuj.pl zapewnia, że wspomniane pismo nie dotyczy właścicieli serwisu, ale niektórych użytkowników.

- Od wymienionej amerykańskiej organizacji nie otrzymaliśmy ani pozwu, ani żądania odszkodowania – zapewnia Chomikuj.pl. - Natomiast procedury opisane w internecie dotyczą standardowej działalności RIAA, której celem w tym przypadku jest poznanie tożsamości osób naruszających prawa właścicieli praw autorskich, czyli de facto niektórych użytkowników. Chcemy zaznaczyć, że otrzymaliśmy żądanie dotyczące usunięcia plików, na które powołuje się RIAA i zareagowaliśmy na nie niezwłocznie, uniemożliwiając do nich dostęp – czytamy w komunikacie.

Historia własności Chomikuj.pl jest skomplikowana. Do 2010 r. serwis należał do braci Truszkowskich, którzy sprzedali Chomikuj.pl zarejestrowanej na Cyprze firmie FS File Solutions Limited. Z kolei w 2016 r. platforma przeszła w ręce spółki Kelo Corporation funkcjonującej formalnie na terenie Belize.

ps
Autor artykułu:
ps
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Google i Apple wdrażają awaryjne zabezpieczenia po atakach zero-day

Google i Apple wdrażają awaryjne zabezpieczenia po atakach zero-day

Uczą, jak wspierać dzieci w internecie. Startuje program "Cyfrowe Mosty"

Uczą, jak wspierać dzieci w internecie. Startuje program "Cyfrowe Mosty"

Wydatki na prawa sportowe przyspieszą. Do 2030 r. wzrost o 20 proc.

Wydatki na prawa sportowe przyspieszą. Do 2030 r. wzrost o 20 proc.

Pozew zbiorowy w związku z fuzją właściciela TVN

Pozew zbiorowy w związku z fuzją właściciela TVN

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku rozstrzygnięty!
Materiał reklamowy

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku rozstrzygnięty!

Szczygieł, Dunikowska-Paź, "Spięty" i Kula z tytułami Ambasadorów Polszczyzny

Szczygieł, Dunikowska-Paź, "Spięty" i Kula z tytułami Ambasadorów Polszczyzny