SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwisy telewizyjne: TVN i TVP na czwórkę, Polsat najsłabszy

Serwisy internetowe TVN i TVP przez ekspertów z branży interaktywnej zostały ocenione jako więcej niż dobre. Zdecydowanie niższą notę otrzymała strona Polsatu - raport Wirtualnemedia.pl.

Serwisy telewizyjne: TVN i TVP na czwórkę, Polsat najsłabszy

Pytani przez nas specjaliści z agencji interaktywnych za najlepszy z serwisów internetowych głównych stacji telewizyjnych uznali TVN.pl, który w szkolnej skali dostał czwórkę z plusem. Na stronie doceniono przede wszystkim przejrzystą szatę graficzną, logiczną architekturę informacji i intuicyjną nawigację. Bardzo spodobały się również materiały i opcje VoD zintegrowane z TVN Playerem. Jedyny znaczący mankament, który wytknięto witrynie, to przeładowanie treściami.

Z kolei na TVP.pl najlepiej oceniono bogate treści informacyjne i rozrywkowe oraz dużo materiałów VoD. Mieszane opinie zebrały natomiast szata graficzna i prezentacja ramówek poszczególnych kanałów. Ogółem serwis otrzymał od naszych ekspertów mocną czwórkę.

Zdecydowanie najgorzej w naszej analizie wypadł Polsat.pl. Serwis zniechęcił specjalistów już w momencie wejścia na niego, odtwarzając automatycznie wideo. Ponadto na stronie mocno nie spodobały się mała ilość treści niezwiązanych z ofertą Polsatu, nieintuicyjny dostęp do materiałów VoD oraz słaba szata graficzna. W efekcie ogólna ocena serwisu okazała się niedostateczna.

 Średnia ocen (1-6) Suma ocen
AutopromocjaOpcje VoDTreści „poza-telewizyjne”Układ, grafika i nawigacjaOgółem
TVN.pl4,84,64,24,64,5591
TVP.pl4,24,24,44,24,2585
Polsat.pl3,42,21,432,550


Strony ocenili i skomentowali dla nas Agnieszka Wiącek (strategy planner w OS3 multimedia), Iwona Piechocka (art director w Thin Kong), Paweł Tomas (creative director w The Digitals), Joanna Kaczorowska (user experience designer w Eura7) i Dorota Sokół (koordynatorka projektów w Hand Made Flow).


Szczegółowe oceny serwisów głównych stacji telewizyjnych


TVN.pl

Agnieszka Wiącek
Bardzo dobra strona o nowoczesnej, minimalistycznej grafice. Dostępnych jest dużo atrakcyjnych, darmowych materiałów wideo, a także TVN Player, czyli aplikacja pozwalająca na oglądanie programów online. Są także dodatkowe informacje kulturalne, rozrywkowe i ogólne newsy, a także materiały zza kulis i inne informacje zachęcające do oglądania programów telewizji TVN. Jedyną wadą jest zbytnie przeładowanie strony głównej treścią, co utrudnia nawigację i może zniechęcać. Ogółem: ciekawie i światowo, ale zbyt tłocznie.

Iwona Piechocka
Przejrzysty układ, choć trochę za długo trzeba przewijać stronę główną. Całość prosta i nowoczesna. Program telewizyjny znajduje się dopiero na samym dole strony głównej, chociaż bezpośrednia informacja, co teraz wyświetlane jest na antenie, przydałaby się już wyżej. Slider wyczerpująco informuje o wielu interesujących rzeczach na różnych programach stacji. Newsy ze świata trochę pomieszane, wrzucone do jednego worka (świat, Polska, kultura). Ogólnie serwis trochę przeładowany informacjami. Dobry player VoD, wyeksponowany na stronie (choć wymaga instalacji wtyczki silverlight). Duży wybór oferty do oglądania, podzielonej na czytelne sekcje. Duży plus za zestawienie wszystkich programów. Słabo działająca wtyczka Facebooka, brak RSS-ów.

Paweł Tomas
Dobrze wypromowany boks VoD / TVN Player. Bardzo duży plus za przejrzysty i łatwy w użyciu program telewizyjny, który umożliwia dodatkowo bezpośredni podgląd ramówki wraz z krótkim opisem. Plusem jest integracja ze stroną TVN24.pl w zakresie bieżących informacji z Polski i ze świata. TVN zadbał bardzo dobrze o wypromowanie swoich kluczowych programów, które mają cieszyć się największym zainteresowaniem.

Joanna Kaczorowska
Serwis oferuje sporo treści multimedialnych. Użytkownik może zapoznać się z zapowiedziami aktualnych programów czy seriali, atrakcyjnie zaprezentowanymi na stronie głównej. Z poziomu zapowiedzi użytkownik może w łatwy i szybki sposób przejść do strony ze szczegółami, która jest już odsłoną w ramach serwisu TVN Player. Ramówka prezentowana jest trochę za nisko wśród innych informacji na stronie głównej, ale fajne jest to, że daje możliwość zapoznania się z ofertą nie tylko TVN, ale od razu także i stacji pokrewnych. Ponadto ramówka jest atrakcyjna i bardzo interaktywna - można zapoznać się z opisem programu, a w niektórych przypadkach obejrzeć dany program online.

Sam moduł z filmami zaciąganymi z platformy VoD jest dobrze wyróżniony na stronie głównej. Myląca jest jednak funkcjonalność zastosowana w boksach „TVN Player” oraz „Nasze programy” - znajdujące się w prawym górnym rogu odnośniki reprezentujące główne kategorie, w przypadku pierwszego boksu - po kliknięciu przenoszą na stronę wybranej kategorii w serwisie TVN Player, a w przypadku drugiego - sortują zapowiedzi w nim prezentowane.

Serwis TVN Player stawia przede wszystkim na ilość promowanych treści. Docelowo próbuje zapewne tą ilością zaskoczyć, jednak ja poczułam się nią przytłoczona. Sposób prezentacji materiałów jest w większości uporządkowany (z kilkoma wyjątkami głównie w części środkowej i zaraz pod nią - przyjemny dla oka odbiór zakłóca lista seriali oraz znajdujące się poniżej grupy programów, gdzie zachwiana jest komunikacja wizualna). Materiał wyświetlany jest w dobrej jakości, ale wymaga od użytkownika posiadania wtyczki Silverlight, co u mniej doświadczonych odbiorców może stanowić problem (podobnie rozwiązanie funkcjonuje w innych serwisach oferujących streaming wideo). Denerwująca jest również obecność reklam nie tylko przed programem, ale także podczas jego odtwarzania. Jest to jednak stosunkowo mała cena, jaką użytkownik płaci za darmowy i nielimitowany dostęp do treści w serwisie.

Treści informacyjne oraz rozrywkowe na TVN.pl serwowane są w niezbyt atrakcyjny sposób - miniaturki zdjęć są dość małe, a tekst obok nich chaotycznie łamany. Zapewne celem było zepchnięcie ich na dalszy plan i niezakłócanie odbioru treści ważniejszych z punktu widzenia użytkownika, jednakże bardziej przemawia do mnie sposób prezentacji tego typu treści zastosowany na TVP.pl. Za nie do końca przemyślany uznaję sposób prezentacji treści polecanych - player odpala się bez konieczności przechodzenia na nową stronę, co oczywiście znacznie przyspiesza obejrzenie materiału wideo, ale jeśli znajdujemy się poniżej linii zagięcia strony, to playera nie widać.

Ogólnie serwis robi pozytywne wrażenie. Nawigacja jest intuicyjna, a użyta grafika jasna i przejrzysta. Jakość zdjęć oraz screenów jest wysoka, w przeciwieństwie do konkurencyjnych witryn.

Dorota Sokół
Duże plusy przyznaję serwisowi za następujące elementy:
1. Estetyka (prostota i harmonia), jasny układ treści. Miły dla oka slider z dużymi zajawkami programów - dzięki niemu spokojnie wchodzę w temat, widzę ofertę stacji, ale nie czuję się nią zarzucona.
2. Logiczna architektura informacji, intuicyjna nawigacja - przechodzę łagodnie od tematu do tematu, poznając całą zawartość serwisu, klikam w jedno z „polecanych wideo”, otrzymuję (w miejscu płynnie przechodzącego slidera) dokładnie to wideo,  które mnie interesuje; moja uwaga skupiona jest na jednym, wybranym elemencie.
3. Umieszczenie treści czysto informacyjnych (pogoda, newsy) między tymi telewizyjnymi. W ten sposób serwis nie przypomina suchej gazetki z programem, tylko przybiera charakter nieco „portalowy”, a także ekspercki - dzięki linkom do tvn24.pl. Widać konsekwencję twórców, którzy nie na darmo mianują serwis „codziennym źródłem informacji i rozrywki”.
4. Sposób prezentacji aktualnie emitowanych programów - mega intuicyjny, łatwo przesuwalny. Wszystko jest lekkie, wdzięczne, funkcjonalne. Super.
5. Mocny link do VoD, na poziomie menu głównego i w samej strukturze strony głównej, znów: wszystko jasne i czytelne.
6. Link do social media - jest, w klimacie całości, ładny plug-in.
Ogólne wrażenie: za całokształt serwis oceniam na 5+. Korzystanie z niego to ulga dla użytkownika, który przeszedł wcześniej przez horror strony Polsatu.


TVP.pl

Agnieszka Wiącek
Na stronie znajduje się bardzo dużo informacji, jednak nie przyciągają one uwagi ciekawymi zdjęciami czy tytułami, jak w serwisie TVN-u. Nie ma także tak wielu materiałów wideo, są jednak newsy kulturalne, rozrywkowe i ogólne. Strona główna jest niestety tak przeładowana informacjami, że wydaje się nigdy nie kończyć. Grafika jest mało atrakcyjna, nudna. Zwraca uwagę dostępność opcji VoD z dużą liczbą treści. Ogółem: dużo pracy, mały efekt.

Iwona Piechocka
Prosto, przejrzyście, trochę banalnie. Ale odbiorca nie będzie miał problemów z poruszaniem się po stronie. Troszkę za szybkie przewijanie automatyczne slidera z informacjami o ciekawszych programach stacji. Plus za zebranie najbardziej polecanych programów danego dnia. Duży plus za newsy podzielone tematycznie - Informacje / Kultura / Sport .
Materiały VoD (znów na bazie silverlight) trochę giną na stronie, nie są specjalnie wyeksponowane, za to przejrzyście podzielone, a wiele materiałów dostępnych jest odpłatnie. Twórcy położyli duży nacisk na kontakt z widzem - na stronie głównej mamy najciekawsze opinie i dyskusje z forum oraz zachętę do korzystania z kanałów You Tube i RSS. Serwis jest mniej przeładowany treściami niż TVN.pl.

Paweł Tomas
Serwis dobrze przemyślany pod względem funkcjonalności i grafiki. Boks z promowanymi programami jest czytelny, dzięki temu telewidzowie mają łatwy dostęp do opisu danego programu. Strona nie jest idealna, ale jest według mnie numerem jeden wśród ocenianych serwisów.

Joanna Kaczorowska
Zapowiedzi programów są łatwo dostępne, choć forma ich prezentacji nie jest atrakcyjna graficznie. Ramówka, choć przyjemna dla oka, nie daje użytkownikowi żadnych możliwości interaktywnych. Na minus przemawia również to, że w ramówce prezentowanych jest zbyt dużo kanałów, a to skutkuje udostępnieniem informacji tylko o aktualnie nadawanej oraz następnej pozycji na danym kanale. Podstrona z pełną ramówką zawiera nie do końca przemyślane funkcjonalności, np. można zestawić obok siebie ten sam kanał. Poza tym niepotrzebnie zdublowano możliwość zmiany dnia (zarówno za pomocą grafiki z datą, a także przycisków „poprzedni dzień” / „następny dzień”).

Obszar z VoD na stronie głównej jest słabo wyeksponowany. Za to sam dział VoD jest bardzo przejrzysty, nieprzeładowany treścią, tak jak w serwisie TVN, ale znaczniej uboższy pod względem stylu i grafiki. Niestety nie wszystkie treści można zobaczyć za darmo.

W bardzo oszczędnej ilości, niezakłócającej odbioru aktualnej oferty oraz ramówki, serwowane są treści informacyjne oraz rozrywkowe. Ich zapowiedzi prezentowane są w lepszej formie niż na TVN.pl - dzięki użyciu większych miniaturek zdjęć i dłuższych opisów, jednak ich jakość na podstronie ze szczegółami jest mniejsza - opisy są bardzo krótkie, nie ma możliwości komentowania.

Zastosowana w serwisie grafika - np. zdjęcia i screeny zastosowane w materiałach wideo - jest gorsza niż ta na TVN.pl. Jednak dzięki temu, że serwis jest jasny, a ilość prezentowanych w nim treści nie przytłacza, powstaje poczucie prostoty użytkowania. Generalnie treści w serwisie są uporządkowane, a sama nawigacja dość uproszczona, choć nieujednolicona w każdym dziale tematycznym (np. „Sport”, „Kultura”).

Dorota Sokół
Serwis jest uderzająco podobny do TVN.pl, tylko projekt graficzny pozostaje w bardziej klasycznym stylu (w opozycji do TVN.pl, gdzie pierwsze wrażenie to: nowoczesny). Układ treści jest niemal identyczny. Kto kogo inspirował? :)
Bardzo pozytywnie oceniam w serwisie jeszcze mocniejszy niż w TVN.pl nacisk na treści pozatelewizyjne - kulturę, sport i informacje. Stara, dobra TVP nie zarzuca użytkownika lawiną obrazków, lecz proponuje trochę treści stąd, a trochę stamtąd.

Jeśli chodzi o prezentację aktualnego programu, to mogłoby być lepiej. Trochę tych stacji TVP ma, a jednak patrząc na to. co pokazuje na stronie głównej swojego serwisu - nie do końca to widzę, nie wiem też, co będzie grane dalej. Po rozwinięciu ramówki, o zgrozo, dostaję klasyczną, jak z gazetki, tabelkę z programami. Zaskoczenie stanowi obecność linków do social media - i do Facebooka, i YouTube’a, i RSS-ów.

Ogółem odnosi się wrażenie, że na TVP.pl jest trochę mdławo - można byłoby mocniej zróżnicować poszczególne „poziomy” w  treściach na stronie głównej, na pewno ułatwiłoby to ogarnięcie wielu różnych treści. Wyzwaniem dla użytkownika jest wybór, co ciekawego z serwisu wybrać, bo sama strona mu tego nie ułatwia.

Ogólne wrażenie: jest dobrze, 4+.


Polsat.pl

Agnieszka Wiącek
Polsat ma porządnie zrobiony serwis, który zawiera wszystkie potrzebne informacje w prawidłowym układzie. W górnej części strony, w obszarze wizerunkowym, można przeglądać zapowiedzi i fragmenty programów. Trudno jednak powiedzieć, żeby witryna była nowoczesna. Brakuje zarówno porywającej grafiki, jak i ciekawych rozwiązań interaktywnych, angażujących widza. Nie ma także opcji VoD, a wypożyczalnia wideo znajduje się na stronie Cyfrowego Polsatu. Ogółem: poprawnie, ale wieje nudą.

Iwona Piechocka
Serwis Polsatu ma najmniej skomplikowany układ ze wszystkich ocenianych stron. Przejrzysty, czytelny podział sekcji - wiadomo co, gdzie i jak. Trudno się zgubić, choć niektórych rzeczy trzeba poszukać. Brakuje newsów informacyjnych. Denerwujący player z automatycznie odpalaną zapowiedzią programu - dobrze, że można go zastopować. Zbyt ciemne tło powoduje szybkie męczenie się stroną. Szybki dostęp do informacji, co jest aktualnie wyświetlane na antenie, ale niestety dobór koloru paska również męczy oczy. Słaby dostęp do treści VoD. Niedostateczne sygnalizowanie obecności w serwisach społecznościowych, brak prowadzących do nich wtyczek.

Paweł Tomas
Po wejściu na stronę zostałem „zaatakowany” przez promocyjne wideo z włączonym dźwiękiem - to duży minus. Złe wrażenie nie minęło wraz z zapoznawaniem się z zawartością stronyą. Po pierwsze, prezentacja programu telewizyjnego nie jest zbyt przyjazna użytkownikowi. Po drugie, umieszczenie na stałe znaków stacji na samej górze bez możliwości scrollowania ich razem ze stroną jest niewygodne w użyciu. Żeby sprawdzić program kilku stacji, użytkownik musi zapamiętać kolejność kolumn, inaczej zmuszony jest do każdorazowego skoku na górę strony w celu upewnienia się, że na pewno przegląda kolumnę interesującego go kanału. Poza tym serwis jest nieciekawy graficznie, a aktualności są uzupełniane o jeden wpis miesięcznie. Jedyna przydatna rzecz na stronie to górny pasek  „Teraz na antenie”, z którego można dowiedzieć się, co aktualnie możemy obejrzeć. Niestety, zapomniano już dodać informację na jakim kanale :)

Joanna Kaczorowska
Zaraz po wejściu na stronę, pierwsze wrażenie psuje nagłe odpalenie się wideo z dźwiękiem. Główny boks z zapowiedziami programów niepotrzebnie został podzielony na dwie części -  rozdzielono materiały wideo od treści graficzno-tekstowych, co wydaje się tworzyć niepotrzebny chaos w górnej części strony. Dodatkowo treści w nim prezentowane są słabej jakości i nieczytelne. Pozostałe zdjęcia, grafiki i zrzuty ekranowe również nie wyglądają dobrze.

Ramówka znajduje się wyżej w hierarchii elementów niż na TVN.pl, ale jej funkcjonalność jest uboższa w porównaniu z konkurencją - ogranicza się wyłącznie do prezentacji godziny emisji i nazwy programu. Kliknięcie w nazwę programu przenosi do szczegółowej ramówki, w której użytkownik znajdzie dodatkowe opcje: wybór dnia emisji, rodzaju programu oraz kanału.

W zakresie dostępu do treści multimedialnych w ramach platformy VoD występuje mocne zamieszanie. Możliwość obejrzenia materiału wideo użytkownik znajdzie w dziale „Video”, przy czym w większości obejrzy tam tylko krótkie wywiady z programu „Się kręci”. Aby zobaczyć inne treści VoD, trzeba pozwolić przekierować się do serwisu Ipla.tv. Sama platforma Ipla powiązana jest z Grupą Polsat, ale zawiera nie tylko treści od tego dostawcy, więc trudno mówić tutaj o dedykowanym rozwiązaniu i je oceniać. Co ciekawe, sama usługa VoD istnieje na platformie „Cyfrowy Polsat” i jest dostępna tylko dla abonentów - oferta obejmuje głównie płatny dostęp do filmów, a nie treści i programów Polsatu.

Na polsat.pl nie ma jest jakichkolwiek treści o charakterze informacyjno-rozrywkowym. Jest to typowy serwis z treściami promującymi tylko i wyłącznie treści telewizyjne związane z Grupą Polsat.

Ilość treści promowanych na stronie głównej serwisu jest zdecydowanie mniejsza niż na TVN.pl - mamy tutaj tylko trzy grupy programów. Dzięki temu układ jest bardziej przejrzysty, choć dobór ciemnej kolorystyki może nieco przytłoczyć odbiorcę i utrudnić czytanie (dodatkowo trudności te potęguje mała czcionka). Nawigacja jest dość prosta i intuicyjna, choć może przeszkadzać użycie dropdown menu, nie tylko w dziale „Nasze programy”, ale także i w sąsiadującej z nim sekcji „Gwiazdy Polsatu” - gdy tylko kursor znajduje się w obszarze nagłówka, oba dropdown menu naprzemiennie się rozwijają. W przypadku „Gwiazd Polsatu” wybór „gwiazdy” można było ograniczyć do nawigacji dostępnej już w obrębie tego działu.

Dorota Sokół
Zacznę od plusów:
1. Duży nacisk na autopromocję - istotnie, ale niekoniecznie musi to być zaleta: na wejście bombardują mnie przesuwające się niewielkie obrazy, uwagę przyciąga wideo, ale już po chwili rozprasza mnie slider z lewej. Nie wiem na co patrzeć, bo brakuje konsekwencji w hierarchizacji przekazu.

I plusów (wątpliwych) chyba tyle… A dalej:
2. Rozwijane menu jest nieintuicyjne - problem z wyborem pozycji drugiego rzędu z programami, chaos komunikacyjny: nie wiem gdzie patrzeć, gdy wybieram program, w tle migają przesuwający się slider z programami oraz okienko z wideo.
3. Kiepski sposób prezentacji materiału „aktualnie na antenie”, duży minus za brak bezpośredniego linkowania do opisu programu po wyborze z listy programów „na antenie” - zamiast przejść do wybranej pozycji, widzę cały program na daną część dnia (podczas gdy wybrana przeze mnie pozycja nawet nie jest zaznaczona).
4. Klikając w „Zobacz więcej” przy „Najpopularniejsze wideo”, ku memu zaskoczeniu, nie trafiłam wcale tam, gdzie chciałam, to znaczy nie do wybranego przeze mnie filmu, tylko na ogólną stronę z owymi wideo. Frustrujące.
5. Na stronie głównej praktycznie nie są promowane treści VoD - bezpośredni link pojawia się kontekstowo, po wejściu na podstronę z najpopularniejszymi video.
Ogólne wrażenie: sieczka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Serwisy telewizyjne: TVN i TVP na czwórkę, Polsat najsłabszy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
firma Redefine "elegancko" wspiera Polsat:) wyciagajac od niego pieniadze za robote, która każda inna ekipa zrealizowałaby za nich w tydzien. efekty widac po tego typu rankingach. nawet tvp wypadło lepiej. gratki!
odpowiedź
User
gosc
jak dla mnie tvp wypada lepiej niez tvn bo przynajmniej udostepniaja vod poza granicami kraju a tvn ma zblokowane wstydz sie stajco waltera
odpowiedź
User
azxc
a czego można się spodziewać po polsacie? innowacyjności? nowości? gwiazd? no umieram ze śmiechu...:D
odpowiedź