SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Veramo Lab szykuje projekt polskiego elektrycznego dostawczaka Sevi

Polska firma technologiczna Veramo Lab zdobyła największą liczbę punktów w kwalifikacjach do postępowania na przygotowanie e-vana przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Veramo Lab projektuje pojazd o nazwie Sevi, który ma oferować ładowność przynajmniej na poziomie tysiąca kg oraz zasięg do 250 km.

Article

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prowadzi postępowanie w trybie zamówienia przedkomercyjnego o nazwie „E-van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”. Projekt prowadzony jest w ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój” finansowanego ze środków Funduszy Europejskich. NCBR chce zintensyfikować rozwój technologiczny polskiego sektora motoryzacyjnego i rozwiązań stosowanych w pojazdach dostawczych. Dlatego finansuje prace badawczo-rozwojowe.

Sevi – polski elektryczny dostawczak

Jak poinformowano w komunikacie celem programu jest wyłonienie wykonawców, którzy opracują elektryczne i wodorowe samochody dostawcze do 3,5 t z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Nacisk na innowacyjność ma sprawić, że parametry użytkowe nowych pojazdów będą wyższe w porównaniu do osiągów pojazdów elektrycznych dostępnych obecnie na rynku.

Czytaj także: Po Polsce jeździ ponad 13 tys. aut elektrycznych

Chodzi przede wszystkim o osiągnięcie 1000 kg ładowności przy jednoczesnym zachowaniu 250 km zasięgu w przypadku pojazdów bateryjnych (BEV) lub 400 km zasięgu w przypadku pojazdów napędzanych wodorowym ogniwem paliwowym (FCEV). Pojazd powinien też cechować się m.in. wysoką niezawodnością i trwałością, funkcjonalnym i ergonomicznym wnętrzem, nowoczesnym wyglądem oraz być oparty o uniwersalną platformę jezdną przeznaczą pod różne zabudowy specjalne.

Całkowity budżet programu e-Van obejmujący wszystkie jego etapy wynosi 52 mln zł. Do udziału w programie zgłosiło się 14 firm, jednak na ogłoszonej liście rankingowej znalazło się 10 z nich.

Na pierwszej pozycji z wynikiem 86,55 pkt. na 100 możliwych znalazła się firma Veramo Lab z projektem Sevi. To miejski elektryczny pojazd dostawczy. Zgodnie z zapowiedzią po podpisaniu umów zakwalifikowani wykonawcy przystąpią do prowadzenia podzielonych na cztery etapy prac badawczo-rozwojowych, w których będą konkurować. Do drugiego etapu z 10 aktualnych uczestników postępowania zakwalifikowane zostaną 4 firmy. W trzecim i czwartym etapie programu uczestniczyć będą tylko do dwóch z nich.

Czytaj także: Polskie auta elektryczne Izera zaprezentowane, produkcja od 2023 roku. „Więcej pytań niż odpowiedzi”

Dołącz do dyskusji: Veramo Lab szykuje projekt polskiego elektrycznego dostawczaka Sevi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl