SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sezonowy spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,6 proc. i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 pkt proc. Ze wstępnych danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że pod koniec kwietnia bezrobotnych było 939,7 tys. osób.

fot. Shutterstock.comArticle

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca marca br.) wyniosła w kwietniu br. 5,6 proc. i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 pkt proc.

Najniższe bezrobocie jest w woj. wielkopolskim (3 proc.), śląskim (4,2 proc.) i małopolskim (4,6 proc.). Najwyższe bezrobocie zarejestrowano w woj. warmińsko-mazurskim (9,7 proc.), kujawsko-pomorskim (8,4 proc.) i podkarpackim (8,3 proc.). Spadek liczby bezrobotnych w kwietniu miał miejsce we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy (procentowo) odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 7,1 proc.), lubuskim (6,2 proc.), zachodniopomorskim (5,6 proc.) i opolskim (5,4 proc.).

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

W kwietniu br. stopa bezrobocia – według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – spadła do 5,6%, wobec 5,9% w marcu. Jednocześnie liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy jako bezrobotne zmniejszyła się o 45 tys., do  939,7 tys..

Spadek liczby bezrobotnych w miesiącach wiosennych jest zjawiskiem typowym i utrzymującym się od lat – ma to związek z rozpoczęciem pracy w sektorach cechujących się sezonowym zapotrzebowaniem na pracę, co jest związane również z warunkami pogodowymi.  W analogicznym okresie, w ubiegłym roku, spadek bezrobocia również wyniósł 0,3 pkt proc.

Resort pracy opublikował dodatkowo informację o wolnych miejscach pracy i miejscach aktywizacji zawodowej, które pracodawcy zgłaszają do powiatowych urzędów pracy. W kwietniu liczba ta wynosiła 117,3 tys., co oznacza spadek o 9 proc. (11,6 tys.) wobec marca. Tych wyników nie należy traktować jako informacji o istniejących wakatach w gospodarce – dla pracodawców obecnie jednym z największych wyzwań jest pozyskanie i utrzymanie w zatrudnieniu pracowników, szczególnie tych, którzy mają pożądane na rynku pracy kwalifikacje.

Niedobór pracowników nie dotyczy wyłącznie wysokiej klasy specjalistów (takich jak informatycy czy inżynierowie), ale również robotników wykwalifikowanych, osób pracujących w produkcji czy zatrudnianych do prac prostych.

 

Dołącz do dyskusji: Sezonowy spadek bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl