SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sferia otrzymała decyzję UKE dot. pasma 800 MHz, może być ponownie rozdysponowane

Spółka Sferia z Grupy Cyfrowego Polsatu zakończyła rozmowy z UKE i nie zdecydowała się na pasmo 800 MHz na warunkach zaproponowanych przez Urząd. Formalnie otrzymała już decyzję w tej sprawie, co oznacza, że pasmo może być ponownie rozdysponowane.

Article

Z końcem ub.r. wygasł okres rezerwacji dla Sferii, której 51 proc. należy do Cyfrowego Polsatu na częstotliwości z pasma 800 MHz służących do internetu mobilnego LTE. W połowie ub.r. Sferia złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o rezerwację tych częstotliwości na kolejne 10 lat. UKE się na to zgodził, wyznaczając opłatę na 1,73 mld zł.

Z kolei spółka wnioskowała o rozłożenie tej płatności na raty. Na to z kolei urząd nie wyraził zgody, uzasadniając, że na raty nie dzielono cen za częstotliwości przyznane w 2015 roku. Sferia złożyła kolejny wniosek na początku 2019 roku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem decyzji odmawiającej spółce rozłożenia na raty opłaty w wysokości 1, 726 mld zł za dokonanie rezerwacji częstotliwości (800 MHz) na kolejny okres. Przez ostatnie dwa miesiące trwały negocjacje w tej sprawie.

Na konferencji wynikowej Grupy Cyfrowy Polsat za 2018 rok, Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych pytana o to, czy spółka jest nadal zainteresowana pasmem 800 MHz odpowiedziała: - Sferia zakończyła rozmowy z UKE i nie zdecydowała się przedłużyć rezerwacji na pasmo 800 MHz na warunkach zaproponowanych przez urząd – skomentowała.

UKE: Orange i T-Mobile zainteresowane pasmem 800 MHz

Jak się dowiedzieliśmy od UKE, oficjalna decyzja w tej sprawie została doręczona Sferii 25 marca br. i jest ostateczna. To z kolei oznacza, że pasmo 800 MHZ może zostać ponownie rozdysponowane - na razie nie wiadomo czy w aukcji, czy w przetargu.

Zainteresowanie pasmem 800 MHZ wyraziły formalnie Orange Polska i  T-Mobile Polska.

- Na razie jedyne co mogę pani przekazać, to że decyzja została doręczona 25 marca. Jest ona ostateczna. Decyzja uchyla rezerwację i umarza postępowanie w sprawie. Dwa podmioty: Orange i T-Mobile wyraziły wobec UKE zainteresowanie rezerwacją z pasma 800 MHz. Orange w listopadzie, a T-Mobile w marcu. Co do dalszych kroków w pierwszej kolejności należy zająć się złożonymi zainteresowaniami - przekazał Wirtualnemedia.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE.

To, że Sferia nie była gotowa zapłacić jednorazowo sumy 1,73 mld złotych i zrezygnowała z pasma, nie oznacza, że może nie być zainteresowana wzięciem udziału w nowym przetargu.

Spółki Zygmunta Solorza przegrały arbitraż z Polską dot. Sferii

Na początku marca br. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Paryżu ocenił, że należące do Zygmunta Solorza Juvel i Bithell Holdings nie zostały wywłaszczone z akcji Sferii, oddalając ich wniosek o odszkodowanie z budżetu Polski, które mogło sięgnąć 475 mln dolarów. O wyroku poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Spółki Zygmunta Solorza mogą złożyć odwołanie, rzecznik biznesmena poinformował, że zdecydują o tym po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku. Postępowanie arbitrażowe jest poufne, więc uzasadnienie nie zostanie upublicznione.

Grupa Cyfrowy Polsat z zyskiem

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

W samym czwartym kwartale ub.r. przychody grupy Cyfrowy Polsat wyniosły 3 mld zł, w tym 1,63 mld zł wpływów detalicznych, 927,8 mln zł hurtowych, 398,2 mln zł ze sprzedaży sprzętu i 48,2 mln zł z pozostałych źródeł.

W całym ub.r. firma miała 6,09 mld zł ze sprzedaży detalicznej, 3,04 mld zł z hurtowej, 1,39 mld zł ze sprzedaży sprzętu i 163,7 mln zł z pozostałej sprzedaży.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sferia otrzymała decyzję UKE dot. pasma 800 MHz, może być ponownie rozdysponowane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl