SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shopee wychodzi z Polski: oblężenie przez sprzedawców, Allegro drożeje na giełdzie

Po ogłoszeniu przez Shopee wycofania się z Polski wielu sprzedawców aktywnych na platformie stara się wypłacić zgromadzone tam środki. Platforma uspokaja, że mają na to czas do końca lutego. Z decyzji Shopee ucieszyli się akcjonariusze Allegro, którego kurs giełdowy rośnie o ponad 6 proc.

Warszawska siedziba ShopeeWarszawska siedziba Shopee

Shopee informację o zamknięciu swojej polskiej wersji opublikowało w czwartek przed południem. Na platformie, obecnej na naszym rynku od jesieni 2021 roku, zakupy można będzie robić jedynie do piątku.

- Zamówienia złożone przed 13 stycznia 2023 r. godz. 23:59 zostaną zrealizowane standardowo, a wsparcie i obsługa zamówień pozostanie dostępna dla Użytkowników, którzy złożyli zamówienia na naszej platformie - zapewniono w komunikacie dla kupujących.

Sprzedawcy zaskoczeni, wypłacają środki z Shopee

Informację o zamknięciu polskiej wersji Shopee skierowano też do działających tam sprzedawców. Podkreślono, że wszystkie zamówienia złożone do piątku zostaną zrealizowane. - Zaległe płatności będą nadal przetwarzane, a usługi posprzedażowe i wsparcie będą dostępne dla wszystkich użytkowników, którzy dokonali zakupów na naszej platformie - wyliczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Wszystkie usługi oferowane w ramach Centrum Sprzedawcy Shopee, w tym wypłacanie środków z portfela sprzedawcy oraz obsługa zwrotów pozostaną dostępne do 28 lutego 2023. Środki za bieżące zamówienia zostaną zwolnione do portfela sprzedawcy zgodnie ze standardowym procesem - w ciągu 5 dni od zakończenia zamówienia. Wszystkie opłaty za przyszłe usługi (np. Okazje Dnia) zostaną zwrócone do 20 stycznia 2023 - opisano.

 

Wielu sprzedawców zaraz po ogłoszeniu zamknięcia polskiej wersji Shopee zdecydowało się wypłacić zgromadzone tam środki. Niektórzy w mediach społecznościowych narzekali, że są z tym trudności.

- Nie można pieniędzy wypłacić. Błąd spróbuj ponownie - stwierdził użytkownik na grupie facebookowej „SHOPEE - Zjednoczeni sprzedawcy” . - Konto bankowe jest sprawdzone ale nadal nie moge wyplacic  od kilku miesięcy. Jak mam wypłacić swoje piniądze?! Pomocy - alarmował inny sprzedający.

Niektórzy radzili, żeby wypłatę pieniędzy zlecać w aplikacji mobilnej Shopee. - Moje Shopee - Mój sklep - Finanse - Wypłata  - sugerował jeden z użytkowników.

Sprzedawcy są zaskoczeni decyzją Shopee tak samo, jak kupujący i pracownicy polskiego oddziału. - Mogli poinformować chociaż miesiąc wcześniej o takiej decyzji. Mimo wszystko zebrałem na shopee kilkadziesiąt stałych klientów. Nie mam możliwości do przerzucenia ich na inna platformę z informacją - napisał jeden ze sprzedających.

Można się spodziewać, że w czwartek i piątek część zaoferuje atrakcyjne promocje, żeby zdążyć sprzedać jak najwięcej produktów. Niektórzy użytkownicy na grupach facebookowych dotyczących Shopee wręcz pytali o takie oferty, zapewniając, że będą je zamieszczać na profilach i grupach zbierających informacje o promocjach.

Wyjście Shopee podbija kurs akcji Allegro

Z zaskoczenia do działania błyskawicznie przeszli inwestorzy giełdowi. Kurs Allegro zaraz po otwarciu czwartkowej sesji zwyżkował poniżej 3 proc., natomiast przed południem wzrost sięgał już 5 proc., a o godz. 14 wynosił ok. 6-7 proc.

Na koniec sesji wzrost wyniósł 6,53 proc. Indeks WIG zyskał 0,77 proc., a WIG20 (w którym obecne jest Allegro) - 0,84 proc.

Obroty na akcjach Allegro sięgnęły 292,2 mln zł. Spółka była najmocniej handlowanym podmiotem na warszawskim parkiecie - obroty na PKO BP wynosiły 217,5 mln zł, a na Orlenie - 155,5 mln zł.

Czwartkowa zwyżka to dla Allegro kontynuacja trendu wzrostowego trwającego od początku stycznia. Natomiast od dołka w połowie października ub.r. kurs poszedł w górę z 18,40 do nieco ponad 31 zł.

Shopee w Polsce przez półtora roku

Shopee było obecne w Polsce od jesieni 2021 roku. Do połowy platforma ub.r. nie pobierała opłat od sprzedawców. W lipcu wprowadziła typy opłat: prowizję sprzedażową oraz dopłatę do wysyłek z użyciem jej usługi logistycznej, w sierpniu ponadto wprowadziła poszerzone kryteria oceny sprzedawców, uwzględniające m.in. sprzedaż produktów zabronionych lub podróbek oraz wystawianie ofert spamowych.

W połowie sierpnia Shopee zaangażowało piosenkarza i aktora Sławomira w roli ambasadora marki. Pojawił się on m.in. w kampanii reklamującej 9.9 Dzień Super Zakupów. Współpracę ze Sławomirem zakończono w listopadzie.

Platforma prowadziła comiesięczne promocje, mocno wspierane działaniami reklamowymi. Jej spoty były oparte na motywach muzycznych.

Szczególnie komentowany był spot z wiosny ub.r., w którym o Shopee śpiewano na melodię przeboju "Baby Shark", a bohaterowie tańczyli, stukając w ekrany smartfonów.

 

Dzięki intensywnym działaniom marketingowym Shopee szybko wskoczyło do ścisłej czołówki najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. W listopadzie ub.r. zanotowało 10,88 mln użytkowników, 26 minut i 52 sekundy średniego czasu korzystania oraz 36,64 proc. zasięgu. Więcej odwiedzających miały jedynie Allegro - 21,05 mln i Mediaexpert.pl - 13,5 mln (dane z Mediapanelu).

Platforma Shopee działa od siedmiu lat, należy do singapurskiego koncernu Sea Limited. Działa w modelu podobnym jak Allegro czy Amazon: ma na platformie własny sklep, a także pozwala prowadzić sprzedaż zewnętrznym podmiotom. Obecnie poza Polską jest dostępna m.in. w kilku krajach azjatyckich (nie ma wśród nich Chin) oraz w Ameryce Południowej.

Shopee ze stratą, właściciel z 2 mld dol. na minusie

Według jego sprawozdania finansowego Sea w trzecim kwartale ub.r. globalna wartość zamówień na Shopee wzrosła rok do roku z 16,8 do 19,1 mld dolarów. Bez uwzględnienia zmian kursów walut dynamika sięgnęła 21 proc.

Kwartalne przychody platformy urosły o 39 proc. do 1,6 mld dolarów, z czego te z głównych usług (czyli prowizji) o 54 proc. do 1 mld, a z usług pozostałych (m.in. dodatkowych opłat od sprzedawców) - o 20 proc. do 0,6 mld.

Shopee było nadal na minusie, przy czym skorygowana strata EBITDA zmalała z 638,8 do 495,7 mln dolarów. Strata na rynkach azjatyckich zmniejszyła się o 31 proc. do 216,8 mln dolarów, a na pozostałych - o 16 proc. do 279 mln.

Za to pion rozrywki cyfrowej Sea (koncern poprzez spółkę zależną Garena produkuje i tworzy gry wideo, jego największym hitem jest „Free Fire”) zanotował spadek kwartalnych wpływów o 18,8 proc. do 892,9 mln dolarów.

Koszty sprzedażnych uzyskania przychodów zwiększyły się o 14,8 proc. do 1,94 mld dolarów. Wzrosły też wydatki operacyjne - o 17,5 proc. do 1,72 mld dolarów, mimo że nakłady sprzedażowe i marketingowe ograniczono o 19,1 proc. do 816,7 mln dolarów.

W efekcie koncern zanotował 165,4 mln dolarów skorygowanej straty EBITDA i 571 mln dolarów straty netto, wobec odpowiednio 357,6 i 569,3 mln dolarów straty rok wcześniej.

Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. przy wzroście przychodów z 6,73 do 9 mld dolarów koszty ich uzyskania poszły w górę z 2,58 do 3,49 mld, a wydatki operacyjne - z 3,72 do 5,32 mld.

Przełożyło się to na pogłębienie straty operacyjnej z 1,14 do 1,83 mld dolarów i straty netto z 1,43 do 2,08 mld.

Firma w ub.r. zmuszona została do wyjścia z Indii w aurze podejrzeń o szpiegowanie na rzecz Chin. Zamknęła tam marketplace, ale też zaprzestała dystrybucji gry "Free Fire", która stanowiła znaczną część jej przychodów.

Właściciel Shopee przeceniony na giełdzie

Przez ostatnie 12 miesięcy kurs akcji Sea zmalał o 71 proc.

Dla porównania, akcje Amazona staniały w tym okresie o 42 proc., a Allegro o 29 proc. Akcjonariusze Allegro pozytywnie zareagowali na wyjście Shopee z Polski - w czwartek w południe kurs spółki zwyżkował o ok. 4,8 proc., przy wzroście indeksów WIG i WIG20 o 1,2-1,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Shopee wychodzi z Polski: oblężenie przez sprzedawców, Allegro drożeje na giełdzie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karola
Ktoś wie ile kasy na marketing utopili?
odpowiedź
User
Obiektywny
Haha a jakie było podniecenie kampanią. Mnie to śmierdziało klapą od baby shark.
odpowiedź
User
Obiektywny
Szkoda... Swego czasu dzięki Shopee kupiłem wiele produktów o ponad połowę taniej niż gdzie indziej dzięki kuponom obniżającym ceny i darmowej przesyłce.
odpowiedź