SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shoper z wolniejszym wzrostem. Zarobił więcej dzięki ulgom podatkowym

W ub.r. według szacunkowych danych obsługujący platformy e-commerce Shoper osiągnął wzrost skonsolidowanych przychodów o 24 proc. do 152,6 mln zł, a jego zysk netto zwiększył się z 21,7 do 31 mln zł. W czwartym kwartale dynamika wyników firmy była niższa niż w poprzednich trzech.

Grupa Shoper na podstawie wstępnych danych szacuje, że w czwartym kwartale ub.r. zanotowała 43,6 mln zł przychodów sprzedażowych, o 19 proc. więcej niż przed rokiem. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. jej wpływy zwiększyły się rok do roku o 26 proc. do 108,96 mln zł.

Wartość zamówień brutto (GMW) złożonych na platformie e-commerce Shopera, z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu private labe, w zeszłym kwartale wyniosła 2,6 mld zł, wobec 2,2 mld zł rok wcześniej (wzrost o 22 proc.). Natomiast łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu private label, zwiększyła się o 26 proc. - z 2,4 do 3 mld zł.

Shoper z szerszą obsługą klientów home.pl

W październiku ub.r. Shoper zmienił zakres współpracy z home.pl. Około 3 tys. sklepów internetowych klientów home.pl, poprzednio obsługiwanych w modelu, zostało przeniesionych na platformę Shopera, która odpowiada teraz za ich obsługę, utrzymanie i sprzedaży usług dodatkowych. Bez uwzględnienia tej zmiany dynamika GMV pionu sklepowego wyniosła w minionym kwartale 13 proc., a pionu omnichannelowego - 17 proc.

Grupa Shoper zwiększyła rok do roku skorygowany zysk EBITDA z 12,8 do 15,1 mln zł, skorygowany zysk brutto z 9,8 do 11,7 mln zł i skorygowany zysk netto z 7,8 do 10,2 mln zł.

Spółka zwróciła uwagę na wpływ zastosowania ulg podatkowych na wysokość skorygowanego zysku netto. Wyłączając wpływ tych korekt skorygowany zysk netto wzrósł w czwartym kwartale o 24 proc. (a nie o 31 proc.) przy rentowności na poziomie 22 proc.

- Rozszerzenie współpracy z home.pl to perspektywiczny projekt, który zaangażowanym w niego stronom umożliwia lepsze dostosowanie oferty do potrzeb klientów i osiągnięcie licznych synergii. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy dzięki dostępowi do nowych usług wspierających sprzedaż w internecie, będa mogli umocnić swoją pozycję na rynku - komentuje Paweł Rybak, członek zarządu ds. komercyjnych w Shoperze.

W całym ub.r. skorygowany zysk netto grupy Shoper wzrósł o 43 proc. do 31 mln zł. Przychody ze sprzedaży zwiększyły się o 24 proc. do 152,6 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA o 31 proc. do 50,6 mln zł. Spółka podała, że przychody, zysk EBITDA oraz obroty na platformie były kolejny raz najwyższe w historii.

- W ubiegłym roku, po raz kolejny, zwiększyliśmy do rekordowego poziomu inwestycje w rozwój oferty. Wszystko po to, by sprzedawcy korzystający z platformy Shoper mogli wykorzystać przewagę konkurencyjną bazującą na usługach naszej firmy i know-how naszego zespołu - podkreśla Piotr Biczysko, członek zarządu Shopera ds. finansowych.

Wartość transakcji uwzględniających sprzedaż ze sklepów internetowych, platform handlowych i porównywarek cenowych (GMV Omnichannel) wyniosła 9,5 mld zł, co oznacza wzrost o 16 proc. względem poprzedniego roku. Równie szybko rosła sprzedaż w samych sklepach internetowych (GMV Sklepy) osiągając poziom 8,5 mld zł, czyli o 15 proc. więcej niż w 2022 roku.

Kurs akcji Shopera w górę

Po publikacji tych danych akcje Shopera na początku wtorkowej sesji giełdowej drożały o ponad 4 proc. Przez ostatnie 12 miesięcy kurs spółki wzrósł o 22 proc.

Dołącz do dyskusji: Shoper z wolniejszym wzrostem. Zarobił więcej dzięki ulgom podatkowym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rollo
Czy nie pora już zasilić szeregi emerytów TVP?
odpowiedź