SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shoper za 17,5 mln zł kupuje platformę Shoplo

Firma Shoper zawarła umowę kupna za 17,49 mln zł 100 proc. udziałów spółki Shoplo oferującej platformę e-commerce w modelu SaaS. - Spodziewamy się licznych synergii wynikających z tej transakcji - zapewnia Marcin Kuśmierz, prezes Shopera.

W komunikacie Shopera podano, że w dniu zawarcia umowy firma zapłaciła spółce SumUp MG Holdings MR 80 proc. z 17,49 mln zł ceny za 100 proc. udziałów Shoplo.

- Płatność pozostałej części Ceny została wstrzymana na poczet zabezpieczenia ewentualnych roszczeń Spółki z tytułu Umowy oraz będzie podlegać zapłacie przez Spółkę na rzecz sprzedawcy w ten sposób, że 50 proc. wstrzymanej kwoty będzie płatne w pierwszą rocznicę zawarcia transakcji, a kolejne 50 proc. tej kwoty będzie płatne w drugą rocznicę zawarcia transakcji - zaznaczono.

Shoper wyliczył, że nabył pośrednio „prawo do marki Shoplo , prawa i obowiązki z zawartych przez Shoplo umów z klientami, resellerami oraz innymi partnerami biznesowymi, jak również prawa do domen internetowych Shoplo oraz zawartości utrzymywanych na nich stron internetowych, jak również profili w social mediach należących do Shoplo”.

Natomiast pozostałe aktywa Shoplo, w tym platforma do obsługi sklepów internetowych i pracownicy, przed zawarciem umowy zostały wydzielone ze spółki.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Obecnie klienci Shoplo mają zostać przeniesieni na platformę Shopera.

Shoplo obsługuje 4,7 tys. e-sklepów

Firma Shoplo działa od 2012 roku, oferuje w modelu software-as-a-service platformę do prowadzenia sklepów internetowych. Obecnie korzysta z niej ok. 4,7 tys. e-sklepów, głównie z kategorii odzieży, produktów dla dzieci i hobby.

Łączna wartość sprzedaży brutto (wskaźnik GMV) zrealizowanych przez klientów Shoplo w ub.r. wyniosła 537 mln zł, a w pierwszej połowie br. już 361 mln zł. Spółka w ub.r. osiągnęła ok. 6,7 mln zł przychodów, a w pierwszej połowie br. - ok. 4 mln zł.

- Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększamy udział w rynku sklepów internetowych i powiększamy grono klientów o blisko 5 tysięcy firm prowadzących handel internetowy. Zyskają oni dostęp do szerokiej oferty usług, które będą wspierać ich rozwój sprzedaży i efektywność operacyjną - zapowiada Marcin Kuśmierz, prezes Shopera.

- Spodziewamy się licznych synergii wynikających z tej transakcji, ponieważ Shoper i Shoplo adresowały swoimi rozwiązaniami ten sam fragment rynku i prowadziły względem siebie działalność konkurencyjną. Klienci już wkrótce będą korzystali z tej samej nowoczesnej platformy i wielokanałowej obsługi klienta - dodaje Kuśmierz.

Shoper na podstawie szacunków jednej z firm doradczych podał, że w ub.r. miał 27 proc. udziału w polskim rynku usług SaaS i open source (wg liczby obsługiwanych klientów), natomiast Shoplo zanotowało 26 proc. udziału.

Według wstępnych danych w drugim kwartale br. Shoper zanotował wzrost przychodów rok do roku z 11,6 do 17,5 mln zł oraz skorygowanego jednostkowego zysku EBITDA z 5,9 do 7,5 mln zł.

W pierwszej połowie lipca Shoper zadebiutował na warszawskiej giełdzie, w ofercie pierwotnej sprzedano jego akcje za 363 mln zł. Głównym akcjonariusze firmy jest V4C Poland Plus Fund, ma walory stanowiące 24,86 proc. kapitału.

Shoper rozmawia o kilkunastu przejęciach

We wtorek na konferencji prasowej Marcin Kuśmierz poinformował, że Shoper prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych akwizycji z kilkunastoma podmiotami w Polsce i za granicą

- Rozmowy są na bardzo różnym etapie. Dzisiaj jest za wcześnie, żeby powiedzieć czym i kiedy się one zakończą, bo jesteśmy niezwykle wybredni jeśli chodzi o akwizycje. M&A to nie jest nasza główna strategia, koncentrujemy się na rozwoju organicznym i pozyskiwaniu nowych klientów z rynku - stwierdził.

- Wśród podmiotów, z którymi rozmawiamy, są też podmioty zagraniczne, patrzymy zwłaszcza na region, w którym już funkcjonujemy - dodał.

Kuśmierz zaznaczył, że interesują go akwizycje podmiotów o tym samym lub zbliżonym modelu biznesowym jak Shoper, a także pod kątem pozyskania technologii lub produktów, które mogą uzupełnić portfolio spółki.

- Jeśli zdecydujemy się na kolejne akwizycje czy to na polskim rynku, czy na rynkach międzynarodowych, to mogą się one wydarzyć w tych trzech poziomach - powiedział Kuśmierz.

- Nasza prognoza przychodów na 2021 rok zakłada 77 mln zł, ale nie uwzględniała ona akwizycji Shoplo. Na razie jednak ta prognoza jest jedyną oficjalną. Jeśli zdecydujemy się na jej korektę i zwiększenie, to będziemy informować o tym rynek, ale dzisiaj jest na to jeszcze trochę za wcześnie - zaznaczył prezes Shopera.

Ocenił, że w całym br. przychody przejętej właśnie spółki Shoplo wzrosną o kilkadziesiąt procent. - Spodziewamy się wzrostu wartości obrotów generowanych na tej platformie do końca roku o dobre kilkadziesiąt procent rok do roku, pokazując dynamikę znacznie szybszą niż pozostała część rynku - skomentował Marcin Kuśmierz.

Dołącz do dyskusji: Shoper za 17,5 mln zł kupuje platformę Shoplo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl