SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Siemens uruchomił w Polsce spółkę Siemens Mobility. Na czele Krzysztof Celiński

Spółka Siemens Mobility oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Będzie  zajmować się taborem, automatyką kolejową, serwisem i inteligentnymi systemami transportowymi (ITS) oraz doradztwem związanym z techniką transportu szynowego i drogowego. Prezesem nowej spółki został Krzysztof Celiński - były dyrektor m.in. Grupy PKP, PKP PLK, PKP Intercity oraz Metra Warszawskiego.

Article

Z początkiem lipca branża Mobility Siemensa została wyodrębniona ze struktur spółki-matki i rozpoczęła działalność jako samodzielny podmiot, z zespołem liczącym 100 osób. Siemens Mobility ma zająć się realizacją obecnych kontraktów, ale także brać udział w nowych postępowaniach. Kapitał zakładowy firmy wynosi obecnie ponad 9,5 mln złotych.

- W ciągu kilkunastu lat dostarczyliśmy na polski rynek m.in. lokomotywy Eurosprinter dla PKP Intercity, lokomotywy Vectron dla DB Cargo Polska, PKP Cargo i Industrial Division, pojazdy Inspiro dla Metra Warszawskiego czy tramwaje Combino do Poznania. Mamy też na swoim koncie duże projekty ITS dla Białegostoku, Warszawy, Rzeszowa, Poznania i Krakowa. Współpracujemy bardzo aktywnie z kilkoma tysiącami rodzimych firm, czego dobrym przykładem jest wspólna realizacja z nowosądeckim Newagiem kontraktów dla warszawskiego i sofijskiego metra na dostawę pojazdów Inspiro - wymienia Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility.

Fuzja z Alstomem

Wydzielenie branży Mobility ze struktur Siemensa to pierwszy krok do planowanego połączenia działów transportowych Siemensa i Alstomu. Plan transakcji został ogłoszony pod koniec września ubiegłego roku. Główną przyczyną połączenie spółek jest chęć wyrównania szans w walce o kontrakty z chińskim CRRC. Po połączeniu kolejowy koncern Siemensa i Alstomu ma zatrudniać 62 tys. osób, dysponować portfelem wartym ponad 60 mld euro i osiągać roczne przychody na poziomie ponad 15 mld euro (w skali globalnej).

Na początku czerwca br. spółki oficjalnie złożyły dokumenty do Komisji Europejskiej w celu uzyskania zgody organu regulacyjnego na połączenie. Planowana fuzja z Alstomem ma nastąpić na początku kolejnego roku.

Cyfrowa przyszłość

Nowa spółka Siemensa w Polsce chce działać w obszarach upowszechnienia cyfrowych technologii na kolei i w systemach miejskich.

- Uważnie przyglądamy się planowanym przetargom na zakup lokomotyw, wagonów, elektrycznych zespołów trakcyjnych, metra oraz systemów do sterowania ruchem kolejowym i drogowym. Silnie stawiamy także na cyfryzację. Przykładem może być system zdalnego prowadzenia ruchu pociągów za pośrednictwem chmury obliczeniowej i internetu rzeczy, który rozwijamy w Norwegii. Takie projekty to przyszłość i mamy nadzieję, że uda się je wdrożyć także na polskim rynku – uważa Krzysztof Celiński.

Siemens AG działa na rynku od 170 lat w ponad 200 państwach, koncentrując się na obszarach wydajności energetycznej, automatyzacji i cyfryzacji. Firma Siemens jest producentem energooszczędnych technologii, dostawcą rozwiązań wytwarzania i przesyłu energii oraz w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych. Odpowiada także za narzędzia mające sprzyjać automatyzacji oraz dostarcza oprogramowania dla przemysłu.

W 2016 roku firma osiągnęła przychody rzędu 79,6 miliardów euro i odnotowała dochód netto w wysokości 5,6 miliarda euro. Pod koniec września 2016 roku firma zatrudniała około 351 tys. pracowników na całym świecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Siemens uruchomił w Polsce spółkę Siemens Mobility. Na czele Krzysztof Celiński

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing