SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Siódemka polskich dziennikarzy w programie Departamentu Stanu USA

Siedmioro polskich dziennikarzy – w tym Justyna Dobrosz-Oracz i Patryk Michalski – bierze udział w International Visitor Leadership Program, organizowanym przez Departament Stanu USA i amerykańską ambasadę. Edycja poświęcona jest wyborom.

Justyna Dobrosz-Oracz, Patryk Michalski (screen: YouTube/DobreShotyPolityczne, YouTube/Wirtualna Polska News)Article

Justyna Dobrosz-Oracz z „Gazety Wyborczej” i Patryk Michalski z Wirtualnej Polski znaleźli się w gronie dziennikarzy zaproszonych przez amerykański Departament Stanu i ambasadę USA w Polsce do udziału w International Visitor Leadership Program.

Polscy dziennikarze będą przebywali w USA przez trzy tygodnie. Jak poinformowało nas biuro prasowe ambasady, w tej edycji programu bierze udział siódemka dziennikarzy z Polski (w ubiegłej była ich szóstka). Biuro nie zdradza ich personaliów. „O tym, czy informować o udziale w programie, decydują uczestnicy” - zaznacza.

Uczestnicy programu nie składają aplikacji, ale są wybierani, nominowani, a następnie zapraszani do udziału przez dyplomatów pracujących w ambasadzie. Jak zaznaczono na stronach placówki, uczestnicy „muszą być obecnymi lub przyszłymi liderami w dziedzinie administracji, polityki, mediów, edukacji, stosunków pracy, sztuki, biznesu i innych”.

International Visitor Leadership Program obejmuje projekty grupowe i indywidualne. Międzynarodowi goście odbywają podróż do USA, aby wziąć udział w programach, które odpowiadają ich zainteresowaniom zawodowym, jak również celom polityki zagranicznej kraju. Podróżują w ramach różnych programów tematycznych, indywidualnie bądź w grupie, w okresie do trzech tygodni. Projekty indywidualne są dopasowane do zainteresowań zawodowych danego uczestnika. Projekty grupowe są zaplanowane zanim goście przyjadą do USA i skupiają się na kwestiach interesujących dla całej grupy.

Obok projektów indywidualnych oraz skoncentrowanych wokół jednego kraju Office of International Visitors ma do zaoferowania także programy regionalne obejmujące różne regiony geograficzne na całym świecie, organizowane w celu wymiany doświadczeń z amerykańskimi odpowiednikami oraz współuczestnikami. Tematyka projektów regionalnych skupiona jest na określonym wątku przewodnim, to m.in. polityka zagraniczna USA, sprawy społeczne, polityczne oraz ekonomiczne, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, dziennikarstwo radiowo-telewizyjne, zarządzanie kulturą, rola sztuki w komentarzach społecznych i politycznych.

Wszystkie projekty mają na celu zaoferowanie ich uczestnikom różnorodnych doświadczeń oraz tematów do dyskusji. Departament Stanu USA dąży do tego, aby uczestnictwo w tym programie było niezapomnianym, wzbogacającym edukacyjnym doświadczeniem. Ważnym aspektem programu jest zapoznawanie jego uczestników z geograficzną różnorodnością USA, ale także z bogactwem kulturowym, etnicznym i socjoekonomicznym tego kraju.

Pośród tysięcy wybitnych osobowości uczestniczących w International Visitor Leadership Program od początku jego istnienia przeszło pięć dekad temu było ponad 200 obecnych i byłych głów państw, 1,5 tys. ministrów oraz wielu innych wyróżniających się liderów sektora publicznego i prywatnego.

W przeszłości w programie uczestniczyli m.in. Marcin Makowski (obecnie poza dziennikarstwem), fotoreporter Maksymilian Rigamonti czy Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny „My Company Polska”.

Dołącz do dyskusji: Siódemka polskich dziennikarzy w programie Departamentu Stanu USA

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kret
Ciekawe ilu jest uczestników tego programu pochodzących z takich wybitnych mediów jak "Sieci", "DoRzeczy" i Tv Trwam...
odpowiedź
User
rycyna
Nie ma darmowych obiadów, więc... Ciekawe czego w zamian oczekuje fundator?
odpowiedź
User
Kupisz
czy ją ktoś mógłby w końcu uczesać jakoś sensownie?
odpowiedź