SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarbówka kwestionuje koszty podatkowe Wirtualnej Polski. Chodzi o maks. 62,6 mln zł

Szef małopolskiej skarbówki ocenił że Wirtualna Polska Media w 2016 roku nieprawidłowo rozpoznała koszty podatkowe związane z nabyciem Wirtualnej Polski przez o2. Wirtualna Polska Media zapowiada, że w przypadku wydania takiej decyzji odwoła się od niej do sądu. Decyzja może obniżyć skonsolidowany wynik Wirtualna Polska Holding o maksymalnie o 61,3 mln zł plus 1,3 mln zł odsetek, z czego 42,1 mln zł firma rozliczyła już w bieżącym podatku dochodowym.

Article

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego po kontroli celno-skarbowej spółki Wirtualna Polska Media (należącej do Wirtualna Polska Holding) ocenił, że firma w 2016 roku nieprawidłowo rozpoznała koszty podatkowe związane z kupnem przez o2, jej poprzednika prawnego, spółki Wirtualna Polska SA.

W komunikacie giełdowym Wirtualna Polska Holding zaznaczono, że szef małopolskiej skarbówki nie zakwestionował zasadności rozpoznania kosztów podatkowych, lecz ich wysokość. Zdaniem naczelnika firmie nie przysługiwało prawo do rozpoznania w pełnej wysokości kosztów podatkowych związanych z transakcją na udziałach.

Przypomnijmy, że Wirtualna Polska na początku 2014 roku została kupiona przez Grupę o2 od Orange Polska za 383 mln zł, 20 proc. akcji przejął od razu fundusz MCI. Ponad rok później sprzedał te akcje w debiucie Wirtualna Polska Holding na warszawskiej giełdzie.

Wirtualna Polska odwoła się do sądu

W komunikacie dodano, że Wirtualna Polska Media nie zgadza się z ustaleniami wynikającymi z kontroli małopolskiej skarbówki. Podkreślono, że firma „posiada indywidualne interpretacje podatkowe Ministra Finansów oraz opinie renomowanych firm doradztwa podatkowego potwierdzające jej stanowisko”.

Jeśli szef małopolskiej skarbówki wyda decyzję ściśle zbieżną z wynikami kontroli, Wirtualna Polska Media „będzie korzystać z przysługujących jej środków odwoławczych”. Nie zamierza dokonywać korekty złożonych deklaracji podatkowych.

- WPM (czyli Wirtualna Polska Media - przyp.) szacuje maksymalny możliwy negatywny wpływ na skonsolidowany wynik Grupy Kapitałowej w wysokości 61,3 mln PLN (odwrócenie rozpoznania historycznie utworzonego aktywa podatkowego oraz wpływu na bieżący podatek 2016). Z powyższej kwoty WPM w latach 2016-2019 rozliczyła w bieżącym podatku dochodowym 42,1 mln PLN. Wskazane kwoty nie zawierają potencjalnych odsetek, które na dzień sporządzenia niniejszego raportu bieżącego oszacowano na kwotę 1,3 mln PLN - wyliczono w komunikacie.

Dodano, że Wirtualna Polska Holding wraz z doradcami analizuje sposób i moment odzwierciedlenia wyniku kontroli w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym firmy.

Wirtualna Polska z rekordowo droga na giełdzie

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 31,8 proc. do 519 mln zł oraz 44,27 mln zł zysku netto (wobec 49,4 mln zł rok wcześniej).

W ostatnich sześciu latach Wirtualna Polska Holding zrealizowała szereg przejęć, mocno rozwijając działalność w e-commerce, a jesienią 2016 roku uruchomiła Telewizję WP nadawaną w naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatnia jak na razie akwizycja to kupno w październiku ub.r. od Grupy Oponeo 100 proc. akcji AutoCentrum.pl za 9,35 mln zł.

W poniedziałek na koniec sesji kurs giełdowy Wirtualna Polska Holding wynosił 83,80 zł, co daje kapitalizację w wysokości 2,43 mld zł. Głównymi akcjonariuszami firmy są członkowie jej zarządu: prezes Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota. Każdy poprzez spółkę zależną ma akcje stanowiące 13,01 proc. kapitału i 18,71 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Od kilku miesięcy kurs giełdowy Wirtualna Polska Holding jest w mocnym trendzie wzrostowym. Na początku stycznia pierwszy raz przekroczył 70 zł, w drugiej połowie stycznia osiągnął już 80 zł, a w zeszły czwartek rekordową jaj dotąd wartość - 87,40 zł. Natomiast w poniedziałek zmalał o 3,46 proc., przy spadku indeksu WIG o 4,07 proc.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skarbówka kwestionuje koszty podatkowe Wirtualnej Polski. Chodzi o maks. 62,6 mln zł

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
I bardzo dobrze.
odpowiedź
User
marketer
Ten sam naczelnik, który polsatowi nalicza zaległe podatki...
odpowiedź
User
greg
Maja tam, tak samo zdolnych podlizywaczy jak w Polsacie, dadzą radę.
odpowiedź