SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skargi do KRRiT na wydanie „Wiadomości” o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Do środy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 28 skarg na wydanie „Wiadomości” TVP1 poświęcone śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Na dziś wieczorem przed siedzibą TVP jest planowany protest pod hasłem "Stop propagandzie nienawiści".

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska / fot. Renata DąbrowskaArticle

- Wpłynęło 28 indywidualnych skarg na poniedziałkowe  „Wiadomości” TVP. Zarzuty to upolitycznianie śmierci prezydenta Adamowicza, przypisywanie mowy nienawiści jedynie przedstawicielom opozycji, manipulacja słowami Jerzego Owsiaka na temat ochrony imprezy - poinformowała wczoraj Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

„Wiadomości” krytykowane za materiały o śmierci prezydenta Adamowicza

Krótko po emisji poniedziałkowego wydania „Wiadomości” Telewizji Polskiej w sieci pojawiły się negatywne komentarze dziennikarzy, polityków i osób publicznych, w których zarzucano redakcji pielęgnowanie i propagowanie mowy nienawiści.

W materiałach zasugerowano, że część odpowiedzialności za nieodpowiednie zabezpieczenie koncertu w Gdańsku, na którym zaatakowano Pawła Adamowicza, może ponosić Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a jako przykłady mowy nienawiści podano tylko wypowiedzi polityków PO. Jeśli chodzi o przykłady ataków na polityków podano jedynie te na członków PiS.

Inny materiał dotyczył apelu rodziny Pawła Adamowicza, żeby jego śmierci nie wykorzystywać politycznie. W krytycznym tonie przytoczono zajawkę felietonu Bogusława Chraboty, który tak samo jak Jarosław Kurski ocenił, że jest to mord polityczny.

- Niestety także dziś w obliczu tego dramatu nie brakuje komentarzy, które w dalszym ciągu podgrzewają emocje - stwierdził Maciej Sawicki, po czym pokazano, jak Jerzy Owsiak wychodząc z sali po poniedziałkowej konferencji mówi: „Szanowni państwo, dziki kraj, dziki kraj”. Przypominając zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka przez byłego członka PO Ryszarda Cybę, autor materiału przytoczył migawkę, w której Donald Tusk stwierdza w Sejmie: „Wyginiecie jak dinozaury”.

A jako przykłady agresji słownej polityków przytoczył słowa Tuska (z listopada ub.r. o pokonaniu współczesnych polityków), Radosława Sikorskiego („jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy”), Grzegorza Schetyny (żeby „strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę”), Bronisława Komorowskiego („trzeba czasami mieć odwagę  lać się dechą z takimi ludźmi”), Lecha Wałęsy („referendum albo wyskakujecie przez okna”), a także Jerzego Stępnia („liczy się tylko goła siła, siła fizyczna”).

- Takie słowa nie mogą się powtarzać, szczególnie jeśli chodzi o różnice zdań i poglądów. Takie wypowiedzi powinny być marginesem, a w ostatnich latach padają nawet z ust byłych prezydentów czy innych osób uważanych przez niektórych za autorytety - komentował Sawicki.

W materiale pokazano też kondolencje od premiera, prezydenta i prezesa PiS złożone w mediach społecznościowych.

Olechowski: wypowiedzi polityków PO to najbardziej drastyczne przykłady mowy nienawiści

We wtorek rano do krytycznych opinii na temat poniedziałkowych „Wiadomości” odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę.

- Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - stwierdził Olechowski.

- Tylko akurat gdzieś się zapodziały archiwalne nagrania ze „zdradzieckimi mordami”, goleniem na łyso, wieszaniem portretów europosłów i jeszcze parę innych - skomentował wpis Olechowskiego Mateusz Baczyński z Onetu. - „Wyginiecie jak dinozaury” (serio nie załapaliście kontekstu?)  jest oczywiście znacznie bardziej drastyczne niż „mordy zdradzieckie” - napisała Dominika Długosz.

- Niech Pan skończy z tymi kłamstwami. Ludzie sami potrafią myśleć i oceniać wasze propagandowe, zmanipulowane, a wczoraj - jeszcze zwyczajnie podłe - materiały -  napisała do szefa TAI Bianka Mikołajewska z OKO.press. - Szanowni Państwo, oto szczyt bezwstydu - skomentował Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Tak, jasne. A prezes TVP nazywa się Adaś Niezgódka - stwierdził Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

- Tylko akurat gdzieś się zapodziały archiwalne nagrania ze „zdradzieckimi mordami”, goleniem na łyso, wieszaniem portretów europosłów i jeszcze parę innych - skomentował wpis Olechowskiego Mateusz Baczyński z Onetu.

- „Wyginiecie jak dinozaury” (serio nie załapaliście kontekstu?) jest oczywiście znacznie bardziej drastyczne niż „mordy zdradzieckie” - napisała Dominika Długosz.

- Świetny materiał. Naprawdę. Miał pokazać, czym jest mowa nienawiści i pokazał. W niewiele ponad dwie minuty dostaliśmy prawdziwy seans nienawiści - ocenił Patryk Słowik.

Towarzystwo Dziennikarskie wzywa do zatrzymania fali nienawiści

Redakcja Wirtualnemedia.pl otrzymała również apel Towarzystwa Dziennikarskiego oraz kilkudziesięciu dziennikarzy - sygnatariuszy pisma, w których wzywają oni do zaprzestania mowy nienawiści, zwracając szczególną uwagę na "Wiadomości" Telewizji Polskiej.

"W dniu powszechnej żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza „Wiadomości” TVP nadal naruszały standardy etyki dziennikarskiej. Łamały ustawę o radiofonii i telewizji, walcząc z nienawiścią wybranych tylko polityków i nie widząc win innych, a najbardziej - swoich własnych. Przypominamy: w jesiennej kampanii wyborczej do samorządów Paweł Adamowicz był tak oczerniany w programach informacyjnych TVP, szczególnie w regionalnej TVP Gdańsk, że odmówił udziału w debacie w TVP3, a Łukasz Sitek został zawieszony za agresję wobec Adamowicza" - wskazano.

Dodano, że poniedziałkowe „Wiadomości” oskarżając o sianie nienawiści opozycję; "nie wspomniały o wystąpieniach polityków PiS, narodowców, Marszu Niepodległości. Stronnicze, oskarżające WOŚP materiały Jakuba Wojtanowskiego, Maksymiliana Maszendy, Bartłomieja Graczaka, Macieja Sawickiego, przedstawiane przez Krzysztofa Ziemca, wzbudziły dziś protesty dziennikarzy o różnych poglądach, a nawet wątpliwości wiernego władzom SDP".

- My, członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego, uważamy że szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają dziś moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi. Odpowiedzialność za to, co dzieje się w mediach publicznych ponosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, uparcie milcząca, mimo skarg i analiz propagandowego charakteru „Wiadomości”, Rada Mediów Narodowych. Jednak najbardziej odpowiedzialni za tę sytuację są polityczni patroni tych instytucji - Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz. Ich żal po zabójstwie prezydenta Gdańska jest hipokryzją, skoro aprobują to, co dzieje się w podległych im mediach. Apelując o zaprzestanie nienawiści w życiu publicznym, TVP musi zacząć od siebie - podsumowano w liście Towarzystwa Dziennikarskiego.

Skargi na Plastusie w "Minęła 20", zarzuty o antysemityzm

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl to nie jedyne skargi w ostatnim czasie, jakie kierowano pod adresem Telewizji Polskiej. Pisaliśmy o tym we wtorek, że do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło łącznie 31 skarg na materiał Barbary Pieli z "Minęła 20" - głównie od osób prywatnych i jedna od Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

W czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info bohaterami satyry Barbary Pieli był Jerzy Owsiak i Hanna Gronkiewicz-Waltz. W animacji pokazano to tak, że znaczna część datków jest odkładana na bok i nie trafia na cele WOŚP, tylko do worków przygotowanych przez poprzednią prezydent Warszawy. Owsiak jest nakręcaną figurką powtarzającą tylko „hej, siema” („siema” to charakterystyczne dla Owsiaka powitanie).

Internauci komentujący ten filmik, zwrócili uwagę na jeszcze jeden szczegół - na jednym z banknotów widać gwiazdę Dawida. Niektórzy odbiorcy uważają to za oburzające czy wręcz antysemickie. Część z nich zapowiadała skargi do KRRiT oraz instytucji izraelskich działających w Polsce, w tym do ambasady.

Na banknocie 200-złotowym widać było także wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Taka grafika jest dostępna w serwisie Nonsensopedia.wikia.com.

Jak się dowiedzieliśmy, konsekwencją wyemitowanego materiału było zawieszenie prowadzącego programu "Minęła 20" Michała Rachonia oraz jego wydawcy.

Jerzy Owsiak rezygnuje ze stanowiska

Jerzy Owsiak podał w poniedziałek na konferencji prasowej, że rezygnuje z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uzasadnił to kierowanymi wobec niego groźbami i mową nienawiści. Wspomniał przy tym o animacji pokazanej w „Minęła 20” w TVP Info. Swoją rezygnację ogłosił krótko po tym jako podano informację o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ugodzonego w niedzielę wieczorem podczas kulminacyjnego momentu koncertu towarzyszącego finałowi WOŚP.

Na dziś wieczorem przed siedzibą TVP jest planowany protest pod hasłem "Stop propagandzie nienawiści".  Ma odbyć się o 18 przy Placu Powstańców 7, przed siedzibą programów informacyjnych telewizji publicznej.

Według badania Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,48 mln widzów, z czego 2,03 mln w TVP1, a 450,8 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej