SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skargi na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku z ujęciami Hitlera i Stalina. "Nierzetelność, manipulacja"

W piątek, 3 maja br. w materiale „Wiadomości” o wystąpieniu Donalda Tuska pokazano ujęcia z Józefem Stalinem i Adolfem Hitlerem. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spłynęło siedem skarg w tej sprawie, jedną z nich złożyła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik. Widzowie skarżyli się m.in. na nierzetelność, manipulację czy brak równowagi w prezentowaniu poglądów.

Ujęcie z Adolfem Hitlerem w materiale „Wiadomości” o Donaldzie Tusku, fot. TVPArticle

W piątek, 3 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim swoje przemówienie wygłosił Donald Tusk. W wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP1 poświęcono temu zagadnieniu materiał, który przygotował reporter Krzysztof Nowina Konopka. Zapowiedziano go stwierdzeniem na pasku: „Polacy nie chcą powrotu Tuska”.

Dziennikarz podkreślił m.in., że Tusk wbrew zapowiedziom i pełnionej funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w swoim przemówieniu poruszył tematy bliskie krajowej polityce. Nie omieszkał opisać też związków Donalda Tuska z Niemcami i kanclerz Angelą Merkel. Reporter przypomniał, że Merkel wspierała kandydaturę Tuska na szefa Rady Europejskiej, a po jego wyborze niemieckie media komentowały, że będzie miała na niego duży wpływ (w materiale zacytowano m.in. fragment teksu „Spiegla” o Tusku: „uznawany jest przez wielu obserwatorów jako łatwy w hodowli dla Merkel”).

Zwrócił też uwagę, że w maju 2012 roku Donald Tusk otrzymał niemiecką Nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi dla pogłębienia integracji europejskiej, a laudację wygłosiła Angela Merkel. Nowina Konopka ocenił, że nagroda, której patronuje Rathenau, na początku lat 20. XX wieku szef dyplomacji Republiki Weimarskiej, raczej nie jest powodem do chluby. - Jej patron był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, a także głównym architektem sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Z kolei podczas przedstawiania kontekstu historycznego działalności Walthera Rathenaua pokazywano krótkie ujęcia z tym politykiem oraz z Józefem Stalinem, Adolfem Hitlerem i defiladą wojsk nazistowskich Niemiec.

W wersji materiału zamieszczonej w serwisie internetowym „Wiadomości” usunięto ujęcia z Adolfem Hitlerem i defiladą wojsk III Rzeczy. Zamiast nich dodano krótką przebitkę z Donaldem Tuskiem w sali Uniwersytetu Warszawskiego.

Siedem skarg do KRRiT na materiał Konopki

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do tej pory wpłynęło siedem skarg na materiał z 3 maja. Jedną ze skarg złożyła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik, która w dzienniku zajmuje się m.in. tematyką mediów publicznych. O sprawie pisała m.in. w poniedziałkowym wydaniu.

- Sformułowane w skargach zarzuty, to: nierzetelność, manipulacja, brak równowagi w prezentowaniu poglądów, nieetyczne nadużycie przy wykorzystaniu wizerunków Hitlera i Stalina w materiale poświęconym Donaldowi Tuskowi - podała Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Zgodnie z procedurą, KRRiT po otrzymaniu skargi zwraca się do nadawcy o nagranie programu i prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie zastrzeżeń widzów. Potem regulator decyduje czy zakończyć sprawę, czy prowadzić dalsze działania, które mogą skończyć się ukaraniem nadawcy lub wezwaniem go do przestrzegania Ustawy o radiofonii i telewizji.

Juncker: Ataki personalne na mojego przyjaciela

We wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker na konferencji prasowej nawiązał do materiału w „Wiadomościach”.

- Musimy walczyć z populizmem, ekstremizmem, ale nie możemy walczyć z nimi tanimi sloganami lub personalnymi atakami. Ataki personalne rosną w Europie, to coś nowego - stwierdził Juncker. - W ciągu ostatnich dni widziałem, że mój dobry przyjaciel przewodniczący Donald Tusk jest porównywany do Hitlera i Stalina. To całkowicie nie do zaakceptowania - dodał.

Do tych słów odniósł się z kolei dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

- W „Wiadomościach” nie porównano Donalda Tuska do Hitlera ani Stalina. W ten sposób zilustrowano politykę wobec Polski, której prekursorem był Walther Rathenau. D.Tusk też używa historycznych odniesień mówiąc np. o „współczesnych bolszewikach” - stwierdził.

PO chce, żeby KRRiT ukarała finansowo TVP

W środę przedstawiciele klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska zapowiedzieli, że w sprawie materiału w piątkowych „Wiadomościach” o wykładzie Tuska skierują pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z apelem o ukaranie finansowe Telewizji Polskiej.

- „Wiadomości” TVP przyzwyczaiły nas do różnego rodzaju manipulacji, nadużyć służących prowadzeniu linii partii rządzącej dziś w Polsce, ale to, co zostało wyemitowane 3 maja przekracza wszelkie granice kompromitacji i skandalu - stwierdził Jan Grabiec, poseł i rzecznik prasowy PO.

- Ten materiał to wprost podżeganie do nienawiści, ten materiał stanowi jaskrawy przykład tego, jak telewizja publiczna w ostatnich latach wykopuje rów między Polakami, dzieli Polaków, szczuje jednych Polaków na innych. To jest działalność haniebna, sprzeczna z prawem, to jest działalność, która nie powinna mieć miejsca w kraju demokratycznym - argumentował Grabiec

Odwołał się do opublikowanego miesiąc temu raportu Rady Języka Polskiego, w którym oceniono, że 75 proc. spośród nieco ponad przeanalizowanych 300 „pasków” z głównego wydania „Wiadomości” TVP w latach 2016-2017 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną.

Według Jana Grabca w programie działalność opozycji jest deprecjonowana i wykluczana ze wspólnoty. - Co z kolei prowadzi do rozpadu więzi wspólnotowych, do osłabienia tożsamości wspólnoty i w konsekwencji może powodować zachowania agresywne jednych jej członków wobec innych - dodał.

Z kolei poseł PO Robert Kropiwnicki przypomniał, że już w ub.r. przewodniczący KRRiT zwrócił się do Telewizji Polskiej, żeby nie pokazywała więcej treści „polegających na zaniżaniu poziomy kultury w debacie publicznej, w szczególności poprzez okazywanie braku szacunku wobec uczestników życia publicznego”.

W kwietniu 2019 roku „Wiadomości” oglądało średnio 1,94 mln widzów w TVP1 i 476 tys. widzów w TVP Info (łącznie było to 2,41 mln oglądających, o 6,47 proc. więcej niż w kwietniu ub.r.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku z ujęciami Hitlera i Stalina. "Nierzetelność, manipulacja"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
No to pięknie nowa szefowa rozpoczęła. Zbiór insynuacji i metody z PRLu, no ale czego można oczekiwać od czegoś utworzonego w czasach bolszewickich, co nadal trwa na koszt suwerena.
odpowiedź
User
Tommy
Jaki kierownik taki produkt
odpowiedź
User
rozbawiony
Niestety miałem wątpliwą przyjemność oglądać ten materiał. Ta telewizja sięgnęła już bruku. Za komuny mieli chyba większe poczucie przyzwoitości.
odpowiedź