SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biedronka szykuje się do otwarcia sklepów w niedzielę. Minister chce kontroli przez inspekcję pracy

O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do otwarcia swoich sklepów w niedziele szykuje się Biedronka, ma w nich oferować wypożyczanie książek.

fot. materiały prasowe Article

Ustawa z 2018 r. wprowadziła zakaz handlu w niedziele i święta. Jednocześnie w ustawie wskazano ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje ze względu na rodzaj działalności – gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności.

Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej część przedsiębiorców stale podejmuje próby nadużywania tych przepisów, interpretując wyjątki niezgodnie z celem ustawy, a niejednokrotnie ewidentnie ją łamiąc.

Minister pisze do PIP o planach Biedronki

W tej sytuacji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Według resortu rodziny "przedsiębiorcy zamierzają podejmować kolejne próby działań wbrew istocie wprowadzonego zakazu handlu w niedziele".

"Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" - napisała minister w piątkowym piśmie do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

Minister Maląg poprosiła o przekazanie informacji o wynikach przeprowadzonych kontroli w tym zakresie. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do GIP w lutym br.

Stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Biedronka ma otworzyć w niedzielę kilkaset sklepów

Od ponad miesiąca pojawiały się nieoficjalne informacje, że właściciel Biedronki zamierza wykorzystać jeden z wyjątków zapisanych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę, żeby móc otworzyć swoje sklepy w niedziele niehandlowe. Początkowo była mowa, że placówki będą oferować usługi medyczne.

W mijającym tygodniu firma na dobre przygotowywała się od otwarcia sklepów w nadchodzącą niedzielę. - Pracownicy i kierownicy sklepów do nas dzwonią i przekazują nam informacje, które oni otrzymują za pomocą SMS-ów lub mailowej poczty służbowej. Pojawiały się też firmy zewnętrzne, które instalowały jakieś łącza w sklepach dla tych "placówek medycznych". To jest już pewne, bo takie wytyczne kierownicy sklepów dostali, że mają planować ludzi do pracy na pierwszą niedzielę sierpnia - opisał na antenie Radia Poznań Piotr Adamczak, przewodniczący "Solidarności" w Biedronce.

Według nieoficjalnych ustaleń otworzonych zostanie kilkaset sklepów tej sieci.

Jak będzie można wypożyczać książki w Biedronce

Ponadto pracownikom przekazano wytyczne, w jaki sposób świadczona będzie nowa usługa w sklepach - wypożyczanie książek. Według ustaleń portalu Money w placówkach mają pojawić się stojaki mieszczące ok. 140 książek. Wypożyczać na dwa tygodnie będą je mogli klienci mający kartę Moja Biedronka.

Przy wypożyczeniu klient zapłaci 3 zł kaucji, którą będzie otrzymywał przy zwrocie książki w formie vouchera na zakupy w Biedronce. Jeśli jej nie zwróci, nie będzie mógł wypożyczyć kolejnej, natomiast jego karta Moja Biedronka będzie działała dalej przy standardowych zakupach.

W piątek w aplikacji mobilnej Biedronki w opisie niektórych sklepów pojawiła się informacja, że będą one czynne w niedziele. Taki komunikat zamieszczono też przy wejściu do tych placówek.

Biedronka ma 3,3 tys. sklepów

W drugim kwartale br. sprzedaż w sklepach Biedronka liczona w złotych wzrosła rok do roku o 26,9 proc., a w ujęciu porównywalnym (bez efektu otwarcia nowych placówek) - o 22,5 proc. Sieć zanotowała 4,45 mld euro wpływów kwartalnych i 8,29 mld euro w całym półroczu

Na koniec czerwca działały 3 283 sklepy Biedronka, wobec 3 154 rok wcześniej. W zeszłym kwartale otwarto 40 placówki i zamknięto siedem, a w 127 wprowadzono nowy układ.

Dołącz do dyskusji: Biedronka szykuje się do otwarcia sklepów w niedzielę. Minister chce kontroli przez inspekcję pracy

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasiu
Nie prościej znieść ten bezsensowny zakaz???
22 6
odpowiedź
User
Pod rozwage
Zwrocicie uwage w jakim naslonecznieniu pracuja kasjerki w Biedronkach w tuch sklepach ktorych okna (od podlogi po sufit najczesciej), wychodza na poludnie. Te kobiety desperacko zaslaniaja je czasem telturowymi podkladami z plet. Centrala nie reaguje od 10 lat. W niemieckich dyskontach Aldi, jednak montowane sa od razu rolety.
8 41
odpowiedź
User
qwert
W nagrodę za dziurawe prawo powinno się zabrać połowę pensji posłom. Wszystkim!
13 3
odpowiedź