SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biedronka szykuje się do otwarcia sklepów w niedzielę. Minister chce kontroli przez inspekcję pracy

O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do otwarcia swoich sklepów w niedziele szykuje się Biedronka, ma w nich oferować wypożyczanie książek.

fot. materiały prasowe Biedronkifot. materiały prasowe Biedronki

Ustawa z 2018 r. wprowadziła zakaz handlu w niedziele i święta. Jednocześnie w ustawie wskazano ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje ze względu na rodzaj działalności – gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności.

Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej część przedsiębiorców stale podejmuje próby nadużywania tych przepisów, interpretując wyjątki niezgodnie z celem ustawy, a niejednokrotnie ewidentnie ją łamiąc.

Minister pisze do PIP o planach Biedronki

W tej sytuacji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Według resortu rodziny "przedsiębiorcy zamierzają podejmować kolejne próby działań wbrew istocie wprowadzonego zakazu handlu w niedziele".

"Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" - napisała minister w piątkowym piśmie do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

Minister Maląg poprosiła o przekazanie informacji o wynikach przeprowadzonych kontroli w tym zakresie. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do GIP w lutym br.

Stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Biedronka ma otworzyć w niedzielę kilkaset sklepów

Od ponad miesiąca pojawiały się nieoficjalne informacje, że właściciel Biedronki zamierza wykorzystać jeden z wyjątków zapisanych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę, żeby móc otworzyć swoje sklepy w niedziele niehandlowe. Początkowo była mowa, że placówki będą oferować usługi medyczne.

W mijającym tygodniu firma na dobre przygotowywała się od otwarcia sklepów w nadchodzącą niedzielę. - Pracownicy i kierownicy sklepów do nas dzwonią i przekazują nam informacje, które oni otrzymują za pomocą SMS-ów lub mailowej poczty służbowej. Pojawiały się też firmy zewnętrzne, które instalowały jakieś łącza w sklepach dla tych "placówek medycznych". To jest już pewne, bo takie wytyczne kierownicy sklepów dostali, że mają planować ludzi do pracy na pierwszą niedzielę sierpnia - opisał na antenie Radia Poznań Piotr Adamczak, przewodniczący "Solidarności" w Biedronce.

Według nieoficjalnych ustaleń otworzonych zostanie kilkaset sklepów tej sieci.

Jak będzie można wypożyczać książki w Biedronce

Ponadto pracownikom przekazano wytyczne, w jaki sposób świadczona będzie nowa usługa w sklepach - wypożyczanie książek. Według ustaleń portalu Money w placówkach mają pojawić się stojaki mieszczące ok. 140 książek. Wypożyczać na dwa tygodnie będą je mogli klienci mający kartę Moja Biedronka.

Przy wypożyczeniu klient zapłaci 3 zł kaucji, którą będzie otrzymywał przy zwrocie książki w formie vouchera na zakupy w Biedronce. Jeśli jej nie zwróci, nie będzie mógł wypożyczyć kolejnej, natomiast jego karta Moja Biedronka będzie działała dalej przy standardowych zakupach.

W piątek w aplikacji mobilnej Biedronki w opisie niektórych sklepów pojawiła się informacja, że będą one czynne w niedziele. Taki komunikat zamieszczono też przy wejściu do tych placówek.

Biedronka ma 3,3 tys. sklepów

W drugim kwartale br. sprzedaż w sklepach Biedronka liczona w złotych wzrosła rok do roku o 26,9 proc., a w ujęciu porównywalnym (bez efektu otwarcia nowych placówek) - o 22,5 proc. Sieć zanotowała 4,45 mld euro wpływów kwartalnych i 8,29 mld euro w całym półroczu

Na koniec czerwca działały 3 283 sklepy Biedronka, wobec 3 154 rok wcześniej. W zeszłym kwartale otwarto 40 placówki i zamknięto siedem, a w 127 wprowadzono nowy układ.

Dołącz do dyskusji: Biedronka szykuje się do otwarcia sklepów w niedzielę. Minister chce kontroli przez inspekcję pracy

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasiu
Nie prościej znieść ten bezsensowny zakaz???
odpowiedź
User
Pod rozwage
Zwrocicie uwage w jakim naslonecznieniu pracuja kasjerki w Biedronkach w tuch sklepach ktorych okna (od podlogi po sufit najczesciej), wychodza na poludnie. Te kobiety desperacko zaslaniaja je czasem telturowymi podkladami z plet. Centrala nie reaguje od 10 lat. W niemieckich dyskontach Aldi, jednak montowane sa od razu rolety.
odpowiedź
User
qwert
W nagrodę za dziurawe prawo powinno się zabrać połowę pensji posłom. Wszystkim!
odpowiedź