SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK szykuje rekomendacje dla sklepów o oznaczaniu cen. Skontrolowane ponad 60 sklepów

Urząd Ochrony Konkurencji i  Konsumentów pracuje nad wytycznymi dla sprzedawców prowadzących handel tradycyjny i internetowy, w kwestii tego jak oznaczać prawidłowo ceny produktów zgodnie z dyrektywą Omnibus. Od początku roku kontrolę Inspekcji Handlowej pod kątem przestrzegania nowych przepisów przeprowadzono już w 50 sklepach online i 12 stacjonarnych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Dyrektywa Omnibus jest implementacją unijnych przepisów, których celem jest ochrona interesów konsumentów kupujących w sklepach fizycznych i internetowych w czasie wielkich akcji wyprzedażowych jak Black Friday czy Cyber Monday.

Najważniejsze zmiany jakie wprowadziła dyrektywa, to: wymóg transparentnego informowania o obniżkach cen, jasne zasady plasowania ofert w wynikach wyszukiwania czy zakaz sugerowania, że publikowane opinie konsumenckie są prawdziwe, jeśli przedsiębiorca nie wdrożył mechanizmów zabezpieczających ich wiarygodność.

W lutym prezes Urzędu stwierdził, że wielu handlowców w nieprawidłowy sposób informuje klientów wpisując cenę przed obniżką nieczytelną czcionką.

- Niektórzy piszą, że to "cena referencyjna", albo "cena omnibus", a chodzi o to, żeby przekonać klientów, że za chwilę okazja minie bezpowrotnie, żebyśmy kupowali, konsumowali, wydawali pieniądze. Nie jest to trend, który chcemy wspierać - zaznaczył.

Prezes UOKiK zapowiedział też, że w drugiej połowie br. należy spodziewać się pierwszych kar na handlowców za złe informowanie o obniżkach cen

Ile kontroli pod kątem działania Omnibusa?

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe UOKiK, od początku roku urząd z pomocą Inspekcji Handlowej skontrolował już praktyki 12  sieci handlowych i ponad 50 sklepów internetowych. Nie we wszystkich wypadły pomyślnie.

- Wnioski będą możliwe po zebraniu całości materiału i przeprowadzeniu analizy. Już teraz widzimy jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy prawidłowo dostosowali swoje praktyki do nowego prawa, przede wszystkim w zakresie uwidaczniania cen, w tym najniższej z ostatnich 30 dni przed obniżką. Dlatego oprócz wystąpień do sprzedawców przygotowujemy wytyczne dotyczące prawidłowego oznaczania cen - informuje nasz portal Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dołącz do dyskusji: UOKiK szykuje rekomendacje dla sklepów o oznaczaniu cen. Skontrolowane ponad 60 sklepów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dryptal
Szkoda, że sam urząd utrudnia zgłaszanie nieprawidłowości, żądając zbyt wielu danych o zgłaszających.
Tam gdzie wystarczyłby zwykły e-mail z linkiem do e-sklepu przedsiębiorcy łamiącego prawo.
odpowiedź