SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak sklepy oszczędzają energię elektryczną? Mniej światła w sklepach, parkingach, bez podświetlania logotypów

Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają firmy do szukania oszczędności. Presję optymalizacji zużycia prądu odczuwają także sieci handlowe. Jak wynika z zebranych przez Wirtualnemedia.pl komentarzy, detaliści już teraz odczuwają podwyżki cen energii i szukają oszczędności, korzystając m.in. ze źródeł odnawialnych czy ograniczając oświetlenia bannerów czy parkingów.

Ceny energii to duża bolączka wielu polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Sieci handlowe, potrzebujące wiele prądu w swoich sklepach, centrach logistycznych i biurach, od co najmniej kilku lat wprowadzają energooszczędne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy oświetlenie LED. W obliczu rosnących cen energii, szukają także nowych rozwiązań na optymalizację kosztów.

Detaliści czują podwyżki cen energii

W rozmowach z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele sieci detalicznych wskazują na duże podwyżki cen prądu w ostatnich miesiącach.

- Podwyżki cen energii elektrycznej odczuwają wszyscy przedsiębiorcy. Szczególnie jest to wyraźne, gdy porównamy koszty chociażby z ubiegłym rokiem. W stosunku do 2021 roku koszty energii wzrosły średnio o 50%. Z kolei przygotowując budżety na rok 2023 założyliśmy podwyżkę o 40%. Zatem jest to istotny wzrost, który ma wpływ na całą część kosztową spółek sklepowych Intermarché - wskazuje Bartłomiej Tarłowski, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej i rozwoju franczyzy z dyrekcji Intermarché.

- Oczywiście my też jesteśmy pod presją cenową w związku z rosnącymi cenami surowców. Stawiamy mocno na redukcję energii w sklepach - wskazuje Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich w Grupie Żabka.

- Nasz kontrakt zapewnia nam w roku 2022 i 2023 stabilną cenę energii, zatem skutek podwyżki ceny tego medium dotkliwiej odczujemy w kolejnym roku kalendarzowym, czyli 2024. Czas ten wykorzystujemy  na dalsze działania optymalizacyjne (w tym inwestycje), by poprawić efektywność energetyczną naszych jednostek - mówi z kolei Anita Ryng z biura prasowego IKEA Retail w Polsce.

Niedawno sieć Biedronka ogłosiła start kampanii do 80 tys. swoich pracowników, której celem jest uświadomienie, jak kluczowe jest oszczędzanie energii niezbędnej do funkcjonowania sklepów sieci.

- Przygotowaliśmy dla pracowników wytyczne oraz dedykowane szkolenia, które określają konkretne zachowania, wskazówki oraz standardy efektywnego wykorzystania energii w Biedronkach, a także wprowadziliśmy szereg technicznych optymalizacji - komentuje Natalia Rompska-Żuk, menedżerka ds. zarządzania energią w sieci Biedronka.

Szkolenia pracowników z polityki energetycznej to także rozwiązanie w sieci Kaufland Polska.

- Dbamy o budowanie świadomości wśród naszych pracowników, którzy przechodzą cyklicznie obowiązkowe szkolenia dotyczące polityki energetycznej naszej firmy - mówi Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska.

Wyłączone lampy w ciągu dnia, mniej oświetlenia na parkingach. Tak sklepy szukają oszczędności

Sieć Lidl zaczęła sięgać po rozwiązania, które dla klientów będą widoczne pierwszy rzut oka. Jedna z naszych czytelniczek wysłała do naszej redakcji zdjęcia zrobione około godziny 13:00 w jednym z warszawskich sklepów. Oświetlenie sklepu zostało na kilka minut wyłączone.

- Obecnie prowadzimy analizy oraz testy w redukcji zużycia energii poprzez zmniejszenie natężenia oświetlenia lub jego wyłączanie - informuje Wirtualnemedia.pl Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska.

Lidl Polska oszczędności szuka również w odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, co wykorzystywane jest  do ogrzewania obiektu. Jak informuje nas detalista, Lidl stawia też na rekuperację, pełne energooszczędne oświetlenie LED – zarówno wewnątrz obiektu jak i na parkingu, wraz ze sterowaniem oświetleniem mającym na celu optymalizację jego zużycia.

W należącej do tego samego właściciela co Lidl sieci Kaufland inwestuje się w technologie odzysku ciepła odpadowego, co umożliwia firmie pokrycie nawet 80% zapotrzebowania na ciepło w okresie zimowym. To nie wszystko.

- Aby unikać strat zimna i energii, wyposażyliśmy meble chłodnicze w przesuwne, szklane pokrywy lub drzwi. Na dachach naszych sklepów sukcesywnie będziemy montować panele fotowoltaiczne. W tym roku podpisaliśmy także umowę z dostawcami, aby pokryć 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną zużywaną w naszych sklepach, centrali i magazynach energią pochodzącą z odnawialnych źródeł - informuje Maja Szewczyk z Kaufland Polska.

Czas na energię odnawialną

Żabka poznańską centralę i wszystkie centra logistyczne zasila wyłącznie energią odnawialną.

- W naszym formacie Żabka Eko Smart zastosowaliśmy wiele rozwiązań oszczędzających energię, które planujemy stopniowo wprowadzać do kolejnych sklepów. To na przykład zamykane drzwi lodówek, lodówki z glikolem, rozwiązania fotowoltaiczne - mówi nam Anna Grabowska, wiceprezeska firmy.

Carrefour postawił na energię geotermalną już w 5 sklepach - w Sosnowcu, Zamościu, Olsztynie, Gdańsku i Warszawie (Carrefour Głębocka). Stara się oszczędzać także na oświetleniu mniej priorytetowych elementów infrastruktury.

- Sieć optymalizuje także czas świecenia reklam zewnętrznych do 30 minut po zamknięciu sklepu i maksymalnie 30 minut przed jego otwarciem. W trakcie gdy sklepy są zamknięte, oświetlenie parkingów jest ograniczane do minimum lub całkowicie wyłączane - mówi nam Sławomir Gomoliński, dyrektora działu aktywów w Carrefour Polska.

- Carrefour montuje także czujniki ruchu w pomieszczeniach biurowych i technicznych, aby światło wyłączało się automatycznie w nieużywanych przez pracowników przestrzeniach. Dodatkowo obniżane jest natężenie oświetlenia w sklepach. Już w 50 sklepach przyjazne dla środowiska instalacje wykorzystujące dwutlenek węgla jako czynnik chłodzący zastąpiły systemy chłodnicze wykorzystujące freony (czynniki HFC). Zastosowanie CO2 pozwala osiągnąć bardzo niskie temperatury i jest bezpieczne dla środowiska, ludzi i produktów, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii zużywanej do chłodzenia średnio z 30% do 40%. Takie systemy instalowane są we wszystkich nowo otwieranych sklepach. Carrefour montuje również nowe zamykane lodówki i lady chłodnicze, aby ograniczyć utratę energii przy chłodzeniu - wylicza dalej  Sławomir Gomoliński.

IKEA podobnie jak Carrefour redukuje podświetlenie logotypów, ogranicza oświetlenie parkingów (zapewniając jednak bezpieczeństwo) czy redukuje do minimum oświetlenie wewnętrzne poza godzinami otwarcia sklepów dla klientów. - W kilku naszych sklepach (Targówek, Poznań, Kraków) korzystamy już z energii odnawialnej z mikroinstalacji PV, jednak - z uwagi (między innymi) na rozmiar - są to jeszcze znikome odbiory - wskazuje Anita Ryng.

Właściciele sieci handlowych są bardzo ostrożni, co będzie dziać się z cenami energii w przyszłym roku i czy odbije się to na cenach produktów. - Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, nie chcielibyśmy prognozować jak będzie wyglądał rynek w przyszłym roku - mówi nam przedstawiciel Carrefour Polska.

- Regularnie monitorujemy sytuację w całym łańcuchu dostaw i jesteśmy zmuszeni reagować na rosnące obecnie ceny zakupu, przede wszystkim surowców i energii, mające zdecydowany wpływ na wzrost kosztów produkcji, a tym samym na ceny produktów w sklepach IKEA - przekazuje z kolei przedstawicielka szwedzkiej sieci Anita Ryng.

Dołącz do dyskusji: Jak sklepy oszczędzają energię elektryczną? Mniej światła w sklepach, parkingach, bez podświetlania logotypów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Niedługo to z własnymi latarkami trzeba będzie chodzić do sklepu. Bo ekologia!
odpowiedź
User
gore
Niedługo to z własnymi latarkami trzeba będzie chodzić do sklepu. Bo ekologia!


W tym wypadku nie ekologia, a ekonomia.
odpowiedź
User
Ja_2022
Dokładnie! @Gość nawet tego tekstu nie przeczytał albo zupełnie nie zrozumiał. Nie ma tu nic o ekologii.
odpowiedź