SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skrzypek: Inflacja przez większość 2010 r. będzie poniżej 2,5-proc. celu NBP

 Przez większość 2010 r. będzie na poziomie zbliżonym do 2,5-proc. celu banku centralnego lub nawet poniżej niego, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem z optymizmem należy także oczekiwać danych na temat wzrostu gospodarczego.

"Spodziewam się, że przez większość 2010 r. inflacja będzie w okolicach lub poniżej celu inflacyjnego" - powiedział w Sejmie dziennikarzom Skrzypek.

W jego ocenie ryzyka, że inflacja będzie wyższa leżą po stronie cen administrowanych i samorządowych np. śmieci, wody,ścieków oraz czynszów. Jednak na pewno inflacja jest pod kontrolą i z tej strony raczej nie należy oczekiwać negatywnych zaskoczeń.

Szef banku centralnego dodał także, że wzrost gospodarczy w 2009 r. będzie nieco lepszy, niż zakładano w październikowej projekcji inflacji, ale szczegółową prognozę NBP zaprezentuje w lutym wraz z kolejną projekcją.

Opublikowana w październiku centralna ścieżka projekcji inflacyjnej NBP zakłada, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,4%, w roku 2010 spadnie do 1,5%, zaś w 2011 roku - przyspieszy do 2,1% (wobec 4,2% w 2008 r.). Według nowej projekcji, cel inflacyjny zostanie osiągnięty na początku 2010 r. - dokument z czerwca przewidywał, że stanie się to w połowie roku. Tymczasem projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że inflacja średnioroczna wyniesie 3,6% w 2009 r. i 1,0% w 2010 r.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB wyniesie 1,3% w 2009 r., a w kolejnym roku gospodarka przyspieszy do 1,8% wobec 5,0% wzrostu w 2008 r. W 2011 roku wzrost gospodarczy wyniesie już 3,2%. Natomiast ustawa budżetowa na 2010 rok zakłada odpowiednio 0,9% i 1,2% wzrostu PKB w tym i przyszłym roku. Jednak przedstawiciele rządu wielokrotnie przyznawali już, że polska gospodarka wzrośnie w przyszłym roku co najmniej o 1,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Inflacja przez większość 2010 r. będzie poniżej 2,5-proc. celu NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl