SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skrzypek: PKB w IV kw. będzie równie dobry, co w III kw. 2009 r.

Czwarty kwartał tego roku będzie równie dobry pod względem wzrostu gospodarczego, co trzeci kwartał, kiedy PKB zwiększył się o 1,7% r/r, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek. .

Skrzypek: PKB w IV kw. będzie równie dobry, co w III kw. 2009 r.

"Czwarty kwartał pewnie będzie równie dobry, jak poprzedni, choć są pewne znaki zapytania po stronie importu, eksportu - to np. kwestia nieco mniejszego spadku importu niż się spodziewaliśmy. To sygnalizuje, że tu może coś zacząć się zmieniać" - powiedział Skrzypek dziennikarzom w środę.

Prezes banku centralnego ocenia, że w przyszłym roku nieco mniejszy wkład do PKB może mieć eksport netto. Zauważył jednak, że październikowa projekcja inflacji NBP w pełni pokrywa się z wynikami napływającymi z realnej gospodarki.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że według wstępnych szacunków PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w III kw. 2009 roku o 1,7% r/r wobec 1,1% w poprzednim kwartale. Średnia oczekiwań analityków bankowych, ankietowanych przez agencję ISB wynosiła 1,56%.

GUS podał, że głównymi czynnikami wzrostu PKB były popyt zagraniczny (eksport netto), którego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 3,0 pkt proc. oraz spożycie ogółem - wpływ 1,6 pkt proc. Natomiast negatywny wpływ na wzrost PKB miała akumulacja (-2,9 pkt proc.), w tym popyt inwestycyjny (-0,3 pkt proc.).

Analitycy resortu gospodarki oczekują, dalszego przyspieszenie - do ok. 2,5% w IV kw. 2009 r., co da wzrost w całym roku bliski 1,5%. Jeszcze przed publikacją danych za III kw. resort finansów oczekiwał, że wzrost w ostatnim kwartale może przekroczyć 2,0%.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB wyniesie 1,3% w 2009 r., a w kolejnym roku gospodarka przyspieszy do 1,8% wobec 5,0% wzrostu w 2008 r. W 2011 roku wzrost gospodarczy wyniesie już 3,2%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: PKB w IV kw. będzie równie dobry, co w III kw. 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl