SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Słabe wyniki funduszy inwestycyjnych

Dla ponad połowy uczestników funduszy inwestycyjnych listopad zakończył się stratami. Na rynkach doszło do sporego zamieszania wskutek kolejnej odsłony problemów finansowych Irlandii, które stały się pretekstem do realizacji zysków na rynkach akcji.

Słabe wyniki funduszy inwestycyjnych

Wydarzenia te odbiły się awersją do rynków długu wszystkich krajów PIIGS, co zaowocowało również wyprzedażą euro i walut krajów Nowej Europy, a także odbiło się negatywnie na rynkach długu. Mocno na tym ucierpiały złotówka oraz polskie obligacje skarbowe. Polskim aktywom nie pomagały również zawirowania wokół proponowanych zmian w systemie emerytalnym. Główne warszawskie indeksy zanurkowały od -1,5% do -2,7%. Amerykańska waluta umocniła się o +8,4%; wzrósł również kurs euro, choć w znacznie mniejszym stopniu (o +1,5%).

Osłabienie krajowej waluty pozytywnie wpłynęło na wyniki części funduszy. W przypadku funduszy dłużnych dolarowych średnia stopa zwrotu wyniosła w listopadzie +5,5%, dzięki czemu była to grupa z najlepszym średnim wynikiem w skali miesiąca. Tak dobry wynik przyczynił się do tego, iż jest to obecnie najzyskowniejsza grupa licząc od początku roku (+15,1%). Tuż za nią w listopadzie uplasowały się fundusze akcji amerykańskich ze średnim wynikiem na poziomie +3,7%. Tak dobre rezultaty dotyczyły jedynie złotowych jednostek uczestnictwa, gdyż walutowe poniosły straty rzędu odpowiednio -2,7% i -1,4%. Największe straty odnotowały jednostki funduszy akcji zagranicznych sektora nieruchomości (średnio -3,7%).

 

W gronie funduszy najbardziej zyskownych znalazły się rozwiązania inwestujące w szeroko pojętą energię: ING (L) Sektora Energii (ING SFIO) +9,8% oraz Arka Energii FIO (Arka BZ WBK FIO) +7,7%, w spółki rosyjskie: DWS Rosja (DWS SFIO) +8,6% oraz QUERCUS Rosja (Parasolowy SFIO) +8,4%. W pierwszej trójce znalazł się również Investor Gold FIZ, którego wynik (+9,7%) po raz kolejny jest lepszy od złota, które wzrosło o +2,0%. Na pozytywną wycenę funduszu wpływ miało wykorzystanie zwiększonej zmienności na rynkach metali szlachetnych. Na przeciwległym biegunie znalazły się fundusze z Superfund TFI, które traciły nawet po kilkanaście procent.

Mało powodów do zadowolenia mają posiadacze funduszy polskich akcji, które średnio przyniosły stratę w wysokości -1,0%. Był to jednak wynik lepszy od straty jaką poniósł indeks szerokiego rynku WIG (-1,8%). Nieco lepiej w listopadzie poradziły sobie spółki współtworzące indeks WIG20 (-1,5%), podczas gdy większe spadki były udziałem spółek średnich i małych: mWIG40 zniżkował o -2,7%, a sWIG80 o -2,2%. Dlatego też słabiej w listopadzie wypadły fundusze akcji małych i średnich spółek, które straciły średnio -1,8%. Nie wszystkie fundusze poniosły jednak straty. Na 36 funduszy akcji polskich uniwersalnych dodatni wynik wypracowało 7 z nich. Najwyższy, rzędu +4,1%, osiągnął Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO), fundusz, który około połowy aktywów lokuje w spółki zagraniczne. Jest to jedyny fundusz w grupie, który w skali ostatnich 2 lat wypracował wynik trzycyfrowy (+123,4%). Drugi fundusz tego TFI - Aviva Investors Małych Spółek (Aviva Investors FIO), jako jedyny wypracował zysk w grupie funduszy akcji małych i średnich spółek (+3,1%).

Listopad był jednym z najgorszych miesięcy dla funduszy polskich papierów dłużnych. Wzrost awersji do ryzyka skutkował m.in. wyprzedażą długu na rynkach wschodzących, w tym polskich obligacji skarbowych. W ostatnim tygodniu miesiąca rentowności krajowych instrumentów dłużnych, w szczególności tych o najdłuższym terminie zapadalności, eksplodowały w górę osiągając nowe rekordowe poziomy. Indeks obligacji dziesięcioletnich IROS-10 stracił w sumie -2,3%, natomiast indeks obligacji skarbowych IROS
-0,44%. Był to najgorszy wynik od lutego 2009 roku, kiedy strata wyniosła -2,22%. Średni listopadowy wynik funduszy dłużnych wyniósł
-1,3%, przy czym fundusze skupione na rynku skarbowym straciły nieco mniej -1,2%. Na 31 funduszy z obu grup, znalazły się 2, które obroniły się przed stratą: jeden z najmłodszych graczy - Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych (Copernicus FIO) +0,6% oraz PZU SFIO Dłużny +0,2%. Większość funduszy zachowała się jednak gorzej od benchmarku. Aż 3 straciły ponad -3,0%: BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy), Amplico Obligacji Plus (Światowy SFIO) oraz Allianz Obligacji (Allianz FIO).

Słabo wypadły również fundusze mieszane inwestujące na naszym rynku. Jako jedyny dodatnią stopę zwrotu, na poziomie +0,9%, wypracował zarządzający Allianz Aktywnej Alokacji (Allianz FIO). Wśród funduszy zrównoważonych najlepiej wypadł Aviva Investors Zrównoważony (Aviva Investors FIO), a stabilnego wzrostu - Aviva Investors Stabilnego Inwestowania (Aviva Investors FIO). Oba fundusze zakończyły miesiąc na takim samym poziomie jak ostatniego dnia października. Generalnie lepiej wypadły w listopadzie fundusze aktywnej alokacji, które straciły średnio -0,9%, podczas gdy fundusze zrównoważone, jak i stabilnego wzrostu poniosły straty rzędu średnio -1,2%.

Różnie ze słabym zachowaniem rynków poradzili sobie zarządzający funduszami absolutnej stopy zwrotu. Wśród jednostek wycenianych co najmniej raz w miesiącu, najlepiej wypadł MCI Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO, który zyskał +1,4%. Najsłabiej wypadły natomiast Investor FIZ (-5,1%) oraz Opera Za 3 Grosze FIZ (-1,3%).

Zespół Analiz Online

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Słabe wyniki funduszy inwestycyjnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rolmops
Nic tak nie poprawia humoru z rana jak ranking z którego wynika, że fundusz w który włożyłeś sporo kasy ma najlepszy wynik na rynku (+4 aviva nowych spółek). :):):)
odpowiedź