SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Słabszy wzrost PKB Polski będzie przez kilka kwartałów

Polska gospodarka weszła w I kw. br. na ścieżkę słabszego wzrostu gospodarczego, na której pozostanie przez kilka kwartałów, napisało Ministerstwo Finansów w raporcie.

Słabszy wzrost PKB Polski będzie przez kilka kwartałów

"Jest bardzo prawdopodobne, że w I kw. 2012 r. polska gospodarka weszła na ścieżkę słabszego wzrostu, na której pozostanie przez kilka najbliższych kwartałów, o ile nie nastąpi wyraźna poprawa sytuacji w otoczeniu zewnętrznym" - napisał resort w "Informacji kwartalnej o sytuacji makroekonomicznej i stanie finansów publicznych. Lipiec 2012".

Realizacja takiego scenariusza nie stanowi jednak zaskoczenia zważywszy na dwie ważne okoliczności: po pierwsze wyraźne spowolnienie dynamiki aktywności na polskich rynkach eksportowych, które jest już widoczne od II kw. 2011 r. oraz rozpoczęcie w ubiegłym roku konsolidacji fiskalnej nakierowanej na redukcję nadmiernego deficytu, zwraca uwagę resort.

"Wyniki I kw. są sygnałem, że polska gospodarka nie jest odizolowana od zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i mimo wciąż wysokiej odporności zaczyna odczuwać pogorszenie koniunktury na rynkach eksportowych. Świadczy o tym spadek eksportu i produkcji przemysłowej (kw/kw, sa) oraz wyhamowanie dynamiki inwestycji prywatnych (zwłaszcza inwestycji w maszyny i urządzenia oraz środki transportu) w tym okresie, tj. tych kategorii, które z reguły pierwsze reagują na szoki zewnętrzne" - czytamy dalej w materiale.

Z kolei wzrost restrykcyjności polityki fiskalnej w głównej mierze znajduje odzwierciedlenie w spadku spożycia publicznego, podkreśla resort.

W raporcie zaznaczono, że polska gospodarka - pomimo stagnacji na głównych rynkach eksportowych – wciąż znajduje się na ścieżce wzrostu.

"Wyniki za I kw. wskazują jednak, że tempo wzrostu spowolniło, choć patrząc przez pryzmat samego PKB, jego skala jest stosunkowo umiarkowana" - napisał resort.

PKB zwiększył się o 0,8% (kw/kw, sa), wobec średniego tempa 1,0% (kw/kw, sa) w ubiegłym roku. Z kolei roczne tempo wzrostu wyniosło 3,5%. "Polska pozostaje wciąż jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w UE" - konkluduje Ministerstwo Finansów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Słabszy wzrost PKB Polski będzie przez kilka kwartałów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl