SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sławiński z RPP: Wzrost PKB zacznie przyspieszać pod koniec roku

Polska gospodarka będzie wracać do szybkiego tempa wzrostu już pod koniec 2009 r., wynika z piątkowej wypowiedzi członka rady Polityki Pieniężnej, Andrzeja Sławińskiego. W jego ocenie ten rok zamkniemy w okolicach 0,0%, ale już w 2010 r. tempo będzie w okolicach 2,0%.

"Uważam, że jest szansa, by średniorocznie wzrost PKB był dodatni, ale czy on będzie troszkę dodatni czy troszkę ujemny, to przypominam, że mamy silną dekoniunkturę. Trzeba jednak pamiętać, że wskaźniki wyprzedające koniunktury mówią, że przy końcu roku powinno w naszej gospodarce pojawić się dość wyraźne ożywienie" - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sławiński.

Należy jednak stale mieć na uwadze fakt, jak trudna jest sytuacja w strefie euro, co gorsza, nie widać tam zbyt wielu symptomów poprawy. To jest główny element ryzyka, uważa Sławiński.

"Nasza gospodarka będzie mimo to wracać do tempa wzrostu, które bardzo niskie nie będzie. W tym roku rzeczywiście będzie bliskie zera, ale już w przyszłym roku będzie lepiej. Prognozy mówiące, że w przyszłym roku będzie ok. 1,0% są bardzo pesymistyczne. Może osiągnąć ok. 2,0%, czyli podobnie jak w latach 2001-2002" - oczekuje członek Rady.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB niewyrównany sezonowo w I kw. 2009 r. wzrósł o 0,8%, wobec 2,9-proc. wzrostu w IV kw. 2009 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sławiński z RPP: Wzrost PKB zacznie przyspieszać pod koniec roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl