SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Automatyczna blokada usług SMS Premium trafia do prac w Sejmie

Sejm rozpoczyna prace nad przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacją ustawy prawo telekomunikacyjne. Zapewni ona m.in. lepszą ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami i nadużyciami związanymi z SMS-ami Premium. Usprawni też system ostrzegania o możliwych zagrożeniach, takich jak np. możliwe klęski żywiołowe.

Article

Projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym, które mają lepiej niż dotąd chronić użytkowników przed oszustwami związanymi z usługami SMS Premium Rada Ministrów przyjęła na początku stycznia br.

Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji główny cel nowelizacji to kompleksowa ochrona konsumentów na rynku telekomunikacyjnym i wyposażenie regulatora rynku, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w dodatkowe, skuteczne narzędzia. W proponowanym kształcie pozwoli ona też na sprawniejsze ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak np. klęski żywiołowe.

W projekcie który trafił do Sejmu założono, że jeśli użytkownik nie określi maksymalnego limitu korzystania z SMS Premium, to domyślnym progiem będzie kwota 35 zł. Po jej przekroczeniu nastąpi automatyczna blokada SMS-ów Premium (obecnie taka blokada może nastąpić jedynie z inicjatywy abonenta).

Użytkownik zostanie też poinformowany o blokadzie i to od niego będzie zależało czy chce ją usunąć. Oprócz limitu w wysokości 35 zł użytkownicy będą mogli ustalić próg dla SMS Premium na poziomie 0, 100 oraz 200 zł.

W myśl nowych przepisów dodatkowym zabezpieczeniem użytkowników ma być obowiązek informowania ich przez usługodawcę z jaką ofertą mają do czynienia i jakie opłaty są z nią związane. Ponadto dane dotyczące dostawcy usługi Premium mają się obligatoryjnie znaleźć na rachunku telefonicznym dostarczanym użytkownikowi przez operatora.

W projekcie przewidziano także wysyłanie abonentom bezpłatnych SMS-owych komunikatów o zagrożeniach na obszarze ich zamieszkania. Określenie obszaru występowania zagrożenia oraz treści komunikatu SMS będzie zapewniane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo jak szybko nowelizacja prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie. Przy szybkim procedowaniu nowych przepisów może się to stać jeszcze w I kwartale br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Automatyczna blokada usług SMS Premium trafia do prac w Sejmie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paulina
Kurczę, nie sądziłam, że rząd PIS będzie się zajmowało takimi sprawami. O dziwo, na plus!
odpowiedź
User
gebels1987
Niezła propaganda ministerstwa problemu ktory nie istnieje.
odpowiedź