SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SMS-y w loterii Ery „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem?” wprowadzały w błąd

Komisja Etyki Reklamy uznała, że loteria „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem?” naruszyła kodeks branżowy. W ramach akcji użytkownicy Ery i Heyah, którzy wysłali na początku darmowy SMS, otrzymywali kolejne, za które musieli płacić.

SMS-y w loterii Ery „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem?” wprowadzały w błąd

Loteria „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem?” ruszyła pod koniec października ub.r. (więcej na jej temat). Akcję na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej prowadziła firma Mobile Formats. I właśnie SMS-owych reklam wysyłanych przez nią użytkownikom Ery i Heyah dotyczyły skargi, które otrzymała Komisja Etyki Reklamy.

W wszystkich protestach opisywana jest podobna sytuacja: użytkownik dostaje SMS-a zachęcającego do udziału w loterii. Wystarczy wysłać bezpłatną wiadomość na odpowiedni numer. Ponieważ wysłanie SMS-a jest darmowe, odbiorca decyduje się to zrobić. Następnie każdego dnia dostaje wiadomość proponującą mu wysłanie kolejnego, już płatnego SMS-a, żeby zwiększyć swoje szanse w loterii. Po pewnym czasie orientuje się, że z jego konta telefonicznego ubyło sporo środków. W biurze obsługi klienta Ery dowiaduje się, że dzienna opłata za udział w loterii – 4,88 zł – była pobierana z jego konta.

Skarżący przytoczyli niektóre z SMS-ów reklamowych, które otrzymywali: „TAK TAK: Masz farta ! Jesteś potencjalnym zwycięzcą miliona zł od TAK TAK dzisiaj!. Wyślij za darmo TAK na 8007 ! Smsy na 8007 są darmowe!. Reg:10 Om.era.pl 4,88 zl/dzien”; „Podroż po milion ERY rozpoczęta! Możesz być wśród 100 potencjalnych zwycięzców! By utracić szanse bycia milionerem ślij STOP MILION na 8007.Udzial:4,88/dzien” czy „Jesteś blisko! Twoje imię jest już w wieczornym losowaniu miliona zl ERY! Ściągaj swoje tapety i czytaj Reg. Na WWW.100m.era.pl. Twoje hasło to L******3”.

Na podstawie skarg reklamom SMS-owym postawiono zarzuty nadużywania zaufania i braku doświadczenia lub wiedzy odbiorców, a w konsekwencji – wprowadzania ich w błąd. Firma MobileFormats tłumaczyła, że w pierwszym SMS-ie, zachęcającym do udziału w loterii, znajdowała się informacja, że regulamin akcji jest dostępny m.in. w serwisie internetowym 100m.era.pl, a także, że udział w niej kosztuje 4 zł + VAT. Podobne zastrzeżenie było zawarte w telewizyjnych reklamach tej akcji.

„Regulamin loterii wprowadzał mechanizm, który umożliwiał uczestnikowi zablokowanie otrzymywania wiadomości SMS o charakterze promocyjnym, poprzez wysłanie SMS-a o treści „STOP MILION", na nieodpłatny numer 8007” – czytamy w oświadczeniu MobileFormats. Na tej podstawie firma oceniła, że zarzuty autorów skarg są nieuzasadnione, ponieważ SMS-y promujące loterię nie wprowadzały w błąd.

Komisja Etyki Reklamy nie przychyliła się jednak do tych wyjaśnień, zauważając, że „wysoce nieetyczne jest formułowanie regulaminu loterii z domniemaną zgodą na pobieranie środków z konta użytkownika”. Zespół orzekający podkreślił, że w SMS-ie trudno jasno i rzetelnie przedstawić zasady uczestnictwa w loterii, a odbiorca nie jest zresztą zobowiązany do czytania wiadomości reklamowych. W efekcie komisja oceniła, że SMS-owe reklamy loterii Ery i Heyah wprowadzały konsumentów w błąd, wywołując bezpośrednio negatywne dla tych osób skutki finansowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SMS-y w loterii Ery „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem?” wprowadzały w błąd

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MNI
Brawo MF :)
odpowiedź
User
kidler
czyli co? mogę domagać się zwrotu kasy?
odpowiedź
User
henryk
porobilo sie tych loterii i sposobow angazowania w nie. Jednak chyba model tradycyjny 1-sms - okreslona suma z konta (typu pusty sms) byl najlepszy i moglismy kontorlowac to za ile gramy.
odpowiedź