SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SoftCream Software zajmie się monitorowaniem serwisów www dla Kancelarii Premiera

Spółka SoftCream Software zrealizuje projekt dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  „Dostępność cyfrowa stron jednostek samorządu terytorialnego – zasoby, szkolenia, walidatory”.

Mateusz MorawieckiArticle

Spółka zajmie się utworzeniem programu służącego do stałego, automatycznego, działającego w sposób ciągły, wykrywania błędów dostępności cyfrowej stron internetowych podmiotów publicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, serwisy administracji publicznej muszą być dostosowane do potrzeb obywateli niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.1.

Aby prawidłowo projektować usługi, strony i serwisy internetowe należy mierzyć stopień wypełniania reguł dostępności. Istnieją wypracowane metody pomiaru i walidacji poprawności stron www - klasyczne oraz zautomatyzowane. Badania klasyczne polegają na analizie stron i serwisów www przez ekspertów oraz na ocenach stron przez ich użytkowników – w tym przez osoby z niepełnosprawnościami  (badanie UX – User Experience). Z uwagi na pracochłonność i czasochłonność zwykle badane są tylko wybrane strony serwisu. Metody automatyczne są nie tylko o wiele szybsze, ale także powtarzalne i dają możliwość obiektywnej analizy.

Rozwiązanie dla KPRM bazuje na sprawdzonym projekcie Polski Walidator Dostępności (w skrócie PWD Online). To wyspecjalizowany serwis internetowy monitorujący konkretną grupę stron www (obecnie są to strony Jednostek Samorządu Terytorialnego) pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami  i seniorów. Sprawdzeniu podlega kilkanaście wytycznych WCAG 2.1. Na bazie tych wyników budowany jest ranking stron, a administratorzy dostają raport ze wskazówkami co należy poprawić, żeby zwiększyć dostępność serwisu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SoftCream Software zajmie się monitorowaniem serwisów www dla Kancelarii Premiera

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kamak
kto ich glosowal czas zmnienic innego
odpowiedź