SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sól - wiemy, że szkodzi, ale nie potrafimy jej ograniczyć (infografika)

Polacy wiedzą, że nadmiar soli szkodzi, ale nie wiedzą, jak ją ograniczyć albo wyeliminować z potraw - wynika z badania GfK.

fot. Shutterstock.com Article

Najważniejsze przeszkody w ograniczeniu spożycia soli to brak świadomości na temat jej zawartości w kupowanych produktach oraz niezdrowe przyzwyczajenia kulinarne.

70% Polaków w ogóle nie czyta składów produktów oraz tabel wartości odżywczych. Prawie 80% natomiast nie sprawdza zawartości soli w produkcie.

Zaledwie 1% ankietowanych potrafi określić ilość soli w produkcie na podstawie tego, co jest napisane na etykiecie. Prawie 60% Polaków zna zalecaną, maksymalną dzienną dawkę soli, ale równocześnie aż 70% nie sprawdza składów produktów, w tym informacji o zawartości soli. 90% wie, że nadmierne spożycie soli ma negatywny wpływ na zdrowie, ale równocześnie jej ograniczenie jest dla nich trudne.

Ankietowani wiedzą co prawda, że WHO rekomenduje nie więcej niż 5 mg soli do spożycia dziennie, ale już nie są w stanie wskazać, ile to dokładnie (38% ankietowanych odpowiada: "nie wiem").

Prawie 40% Polaków kupuje przynajmniej raz w miesiącu dodatki do potraw i półprodukty zawierające sól. Osoby kupujące półprodukty częściej mieszkają w miastach, mają wykształcenie wyższe i zaliczają się do grupy pracowników umysłowych lub gospodyń domowych. Nie zawsze jednak gotujemy sami, często stołujemy się poza domem. To, po co wówczas sięgamy, nie zawsze jest zdrowe. 28% Polaków wybiera fast foody i dania gotowe przynajmniej raz w miesiącu.

Badanie "Knorr sprawdza, dlaczego jemy za dużo soli" zostało przeprowadzone przez GfK na zlecenie marki Knorr (Unilever) w czerwcu 2019 r., metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Próba badawcza wyniosła 1000 respondentów, co stanowi reprezentatywną ogólnopolską próbę osób w wieku 15 lat lub więcej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sól - wiemy, że szkodzi, ale nie potrafimy jej ograniczyć (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl