SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zjednoczona Prawica dalej sondażowym liderem, skok Hołowni i PSL

W dniach 12-15 maja 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Po niedawnym ogłoszeniu koalicji wyborczej Polska 2050 z PSL ugrupowania te mierzone razem zajmują trzecie miejsce z wynikiem ponad 12 proc.

Szymon Hołownia, fot. screen z youtube'a Article

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę 21 maja, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 35,4 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 28,4 proc. Polaków. Dzięki wspomnianej wcześniej koalicji z PSL na trzecie miejsce wraca Polska 2050 – dzięki aliansowi wyborczemu partie te mogą liczyć na zaufanie 12,2 proc. wyborców.

W parlamencie znalazłyby się także Konfederacja (Nowa Nadzieja + Ruch Narodowy) z wynikiem 8,5 proc. oraz z niewiele niższym wynikiem Lewica, którą poparłoby 8,4 proc. Polaków.

Prawie 5 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 64,4 proc. (w tym 49,4 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 15,0 proc. „raczej tak”) .


 
Najwięcej mandatów dla Zjednoczonej Prawicy

O wskazanie prawdopodobnego podziału mandatów poproszono dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącego badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. W scenariuszu powyborczej koalicji Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji, ugrupowania te miałyby 231 mandatów, a opozycja (bez Mniejszości Niemieckiej) 228 mandatów.

Prawdopodobny podział mandatów:

Zjednoczona Prawica – 197 mandatów

Koalicja Obywatelska – 142 mandaty

Polska 2050 z PSL – 56 mandatów

Konfederacja – 34 mandaty

Lewica – 30 mandatów

Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 12-15.05.2023, na ogólnopolskiej próbie 1053 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Zjednoczona Prawica dalej sondażowym liderem, skok Hołowni i PSL

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Brawo dla Zjednoczonej Prawicy! Wygrana w październiku pewna! Oby!
6 20
odpowiedź
User
Atrapa
A może są politykami kośćielnymi u Oj.Rydzyka !
18 3
odpowiedź
User
Greszeft
Jeszcze rozumiem popieranie PiSu ze względu na podejącie do wojny na Ukr, ale jakim trzeba być odklejeńcem, żeby głosować na Lewactwo albo Kotłownię!?
3 20
odpowiedź