SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W sondażu CBOS Koalicja Obywatelska z dużą przewagą nad PiS, Konfederacja przed Trzecią Drogą

Według sondażu wyborczego przeprowadzonego przez CBOS w mijającym tygodniu Koalicja Obywatelska ma 35 proc. poparcia, o 12 pkt proc. więcej niż Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast Konfederacja znacząco wyprzedza Trzecią Drogę.

Sławomir Mentzen, fot. screen z youtube'aSławomir Mentzen, fot. screen z youtube'a

Według badania CBOS chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 83 proc. respondentów. "Pierwsze kwietniowe badanie telefoniczne zostało przeprowadzone bezpośrednio po kampanii wyborczej i po dniu wyborów samorządowych, kiedy najpierw wynik badania exit poll, a potem wynik wyborów były już respondentom znane" - zaznaczył CBOS.

Jak wynika z sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie kwietnia zwyciężyłaby w nich Koalicja Obywatelska; chęć oddania głosu na KO zadeklarowało 35 proc. respondentów. Jak zauważyła sondażownia, w porównaniu z notowaniami z drugiej połowy marca poparcie dla KO wzrosło o 6 punktów procentowych.

CZYTAJ TEŻ: Wyborcy PiS lepiej oceniają Morawieckiego niż Kaczyńskiego. Wśród zwolenników PO na czele Tusk

Na drugim miejscu - według badania - znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość, na które głos chciałoby oddać 23 proc. badanych, deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Oznacza to spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z marca.

Trzecią pozycję zajęłaby - według sondażu - Konfederacja WiN, na którą chciałoby oddać głos 14 proc. zdeklarowanych wyborców (o 1 punkt więcej niż w drugiej połowie marca).

Z sondażu wynika ponadto, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni utrzymał się poziom poparcia dla Trzeciej Drogi, na którą głos chce oddać 10 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.). Poparcie dla Lewicy wyniosło w sondażu 5 proc., co oznacza spadek o 3 punkty proc.

Rośnie poparcie dla koalicji rządzącej

"W sumie zatem po wyborach samorządowych poparcie dla całej koalicji 15 października wzrosło o 4 punkty procentowe. Jednocześnie w kwietniu wyraźnie zwiększył się dystans między liderem a wiceliderem naszego rankingu popularności partii politycznych" - zauważył CBOS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sondażownia podkreśliła ponadto, że - jak zwykle w okresie okołowyborczym - można zaobserwować większą mobilizację i wzrost decyzyjności wśród wyborców wahających się, na kogo głosować. "Odsetek odpowiedzi +trudno powiedzieć+ w ciągu ostatnich dwóch tygodni obniżył się aż o 6 punktów procentowych, z 17 do 11 proc." - podkreślono.

Według CBOS, "można zatem podejrzewać, że wzrost notowań rządzącej koalicji nastąpił przede wszystkim dzięki zdobyciu przychylności części niezdecydowanych wyborców".

Badanie "Wybory samorządowe i europejskie” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 8 do 11 kwietnia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Dołącz do dyskusji: W sondażu CBOS Koalicja Obywatelska z dużą przewagą nad PiS, Konfederacja przed Trzecią Drogą

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zbych
Ewidentne zamówienie rzadu po zwycięstwie PIS do sejmików😆
odpowiedź
User
Top
Tusk wygrywa w sondażach Kaczyński w wyborach! Tak właśnie manipuluje się ludźmi, naiwnym ludźmi! Do tego tvn24 i naiwniak mają w swoich łapach!
odpowiedź
User
Rollo
Adrian i Ucho Prezesa powinni być rozliczeni za zakup koreańskiego złomu
odpowiedź