SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrosło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Mocno zyskuje też Konfederacja

Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 34,2 proc. badanych, Koalicja Obywatelska na 26,7 proc., Lewica - 9,2 proc., Konfederacja - 8,7 proc., Polska 2050 - 7,1 proc., a PSL-KP - na 6,8 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet.pl.

Jarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym, fot. screen z TVP InfoJarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym, fot. screen z TVP Info

Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na początku tygodnia Zjednoczona Prawica zyskałaby poparcie na 34,2 proc. głosujących - o 1,3 pkt proc. więcej w porównaniu z ostatnim badaniem dla Onetu przeprowadzonym w grudniu ub.r.

Poparcie dla KO zadeklarowało 26,7 proc. wyborców (o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu), od pierwszego miejsca Koalicję dzieli 7,5 pkt proc.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 9,2 proc. głosów. (o 0,2 pkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

Na Konfederację wskazało 8,7 proc. ankietowanych. "To zdecydowany wzrost o 3,2 pkt proc. w stosunku do badania z grudnia ub.r." - zauważył Onet.

Do Sejmu dostałyby się także Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL Koalicja Polska, "choć biorąc pod uwagę 3 proc. błąd statystyczny, ich miejsce nie jest w 100 proc. pewne" - zaznaczył portal. Zamiar głosowania na Polskę 2050 wyraziło 7,1 proc. badanych (o 2,1 pkt proc. mniej niż w grudniu). PSL-KP wybrałoby 6,8 proc. (o 0,6 pkt proc. więcej niż w badaniu IBRiS sprzed trzech miesięcy).

IBRiS uwzględnił także wariant wspólnego startu Polski 2050 z PSL.

"W takim układzie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy pozostanie w zasadzie na tym samym poziomie (34 proc.), jednak wyraźnie spada poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (o 2,2 pkt proc. do 24,5 proc.)" - zauważył ośrodek.

Partie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza jako jeden komitet mogą wspólnie liczyć na trzecie miejsce z 15 proc. poparcia, podczas gdy osobno ich sumaryczny wynik to 13,9 procent.

Lewica otrzymałaby w tym wariancie 9,1 proc., Konfederacja 9 proc. głosów.

Na pytanie o udział w wyborach odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 39,4 proc. ankietowanych, a "raczej tak" — 13,9 proc. Łącznie, chęć oddania głosu deklaruje więc 53,3 proc. z nich. W wyborach "raczej nie" wzięłoby udziału 19,8 proc. ankietowanych, natomiast 26,2 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie". Zmalała liczba osób niezdecydowanych: w było to 10,4 proc., w badaniu z marca 7,3 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 13-14 marca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Kantar dla "Faktów": Wzrosło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy

Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 procent poparcia, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Spadło natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą w marcu chce głosować 26 procent badanych - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24.

Według sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 na największe poparcie może obecnie liczyć Zjednoczona Prawica, na którą swój głos oddałoby 31 procent pytanych, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 26 procent głosów, co oznacza spadek o trzy punkty procentowe i jednocześnie spadek z pierwszego miejsca na drugie.

Konfederacja i Polska 2050 otrzymały po 9 procent głosów, co w przypadku Konfederacji oznacza wzrost o punkt procentowy, a dla formacji Szymona Hołowni - spadek o dwa punkty procentowe.

Do Sejmu weszłaby też Lewica, na którą zagłosowałoby 6 procent pytanych (wzrost o punkt procentowy), a pod progiem wyborczym znalazłaby się Koalicja Polska-PSL i Kukiz'15 - obydwa ugrupowania dostały po 2 proc. głosów, a także Porozumienie wraz z AgroUnię, które chciałoby poprzeć 1 procent badanych.

13 proc. nie miało zdania.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 14-16 marca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 666 osób.

Dołącz do dyskusji: Wzrosło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Mocno zyskuje też Konfederacja

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stan
Poważnie. Polacy to dziwni ludzie, kiedyś gdy komuna ich gnebila to ja obalili teraz gdy co miesiąc PiS przykreca śrubę i skraca łańcuch oni zwiększają swoje poparcie dla dyktatury.
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Po ośmiu latach to połowa tego "elektoratu" powinna dawno być na cmentarzu, a tu jeszcze rośnie.
odpowiedź
User
Pankracy
Poważnie. Polacy to dziwni ludzie, kiedyś gdy komuna ich gnebila to ja obalili teraz gdy co miesiąc PiS przykreca śrubę i skraca łańcuch oni zwiększają swoje poparcie dla dyktatury.


Może dlatego, że alternatywna opcja jest jeszcze gorsza?
odpowiedź