SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sony α6400 - nowy aparat bezlusterkowy z funkcjami Real-time Eye Autofocus i Real-time Tracking (wideo)

Firma Sony zaprezentowała nowy aparat bezlusterkowy z mocowaniem typu E: α6400 (model ILCE-6400).

Article

System AF modelu α6400 wykorzystuje wiele technologii z najnowszych pełnoklatkowych aparatów Sony: α9, α7R III i α7 III. Nowy korpus wyposażono w 425 pól AF z wykrywaniem fazy i 425 pól AF z wykrywaniem kontrastu, gęsto pokrywających ok. 84% kadru. System AF połączono z procesorem obrazu Bionz X nowej generacji. W rezultacie aparat ustawia ostrość w 0,02 sekundy.

W aparacie α6400 wprowadzono funkcję "Real-time Eye Autofocus": najnowszą wersję technologii Sony Eye AF. Rozwiązanie jest oparte na sztucznej inteligencji, która rozpoznaje obiekty w celu wykrywania oczu i analizy ich położenia w czasie rzeczywistym. Rezultat to większa wydajność, szybkość i dokładność działania funkcji Eye AF. We wszystkich trybach AF przycisk spustu migawki można skonfigurować tak, by wciśnięcie go do połowy włączało funkcję Eye AF i automatyczne wykrywanie oczu. W trybach AF-C i AF-A istnieje ponadto możliwość wskazania preferowanego oka (lewego lub prawego), na które ma być ustawiana ostrość. Do wyboru są ustawienia "Automatycznie", "Prawe oko" i "Lewe oko". Oprócz tego, jako funkcję definiowaną przez użytkownika, można wybrać przełączanie między lewym/prawym okiem. Latem 2019 r. wydana zostanie kolejna wersja wewnętrznego oprogramowania, która rozszerzy działanie systemu Eye AF na oczy zwierząt.

W korpusie α6400 pojawi się także nowo opracowany przez Sony tryb śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym "Real-time Tracking". Podstawą jego działania jest algorytm Sony rozpoznający obiekty z użyciem sztucznej inteligencji i przetwarzający kolor, odległość od obiektu (głębię) i wzór (jasność) jako informacje przestrzenne, by umożliwić dokładne uchwycenie wszystkich elementów sceny. Dodatkowo, przy fotografowaniu i filmowaniu osób i zwierząt, technologia sztucznej inteligencji ustala położenie oczu i twarzy, dzięki czemu oczy obiektu śledzone są w czasie rzeczywistym. Funkcję tę można uaktywnić przez połowiczne wciśnięcie przycisku spustu migawki lub zdefiniować jako funkcję użytkownika.

Nowy aparat pozwala fotografować z szybkością do 11 kl./s, z użyciem migawki mechanicznej i stałym śledzeniem ostrości i ekspozycji. W trybie cichych zdjęć maksymalna szybkość przy ciągłym śledzeniu AF/AE wynosi 8 kl./s. Przy obu szybkościach można zarejestrować do 116 klatek w formacie JPEG Standard lub do 46 klatek w formacie RAW z kompresją.

Sony α6400 jest wyposażony w 24,2-megapikselowy przetwornik obrazu formatu APS-C. W trybie standardowym maksymalna czułość przy fotografowaniu i filmowaniu wynosi ISO 32 000, a wykonując zdjęcia wartość tę można zwiększyć do ISO 102 400.

Model α6400 to także kamera wideo, umożliwiająca wewnętrzny zapis filmów 4K (QFHD: 3840 x 2160). Filmujący aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, rejestrując 2,4x więcej danych niż potrzeba do wygenerowania obrazu 4K. Dane te są następnie przekształcane na materiał 4K. Za ustawianie ostrości przy filmowaniu odpowiada ulepszona technologia Fast Hybrid AF. Dzięki niej główny motyw pozostaje ostry niezależnie od rodzaju sceny, także w przypadku przesłonięcia go przez przemieszczający się obiekt.

Z myślą o tworzeniu filmów poklatkowych aparat został wyposażony w tryb zapisu interwałowego, w którym użytkownik może ustawić interwał z zakresu od 1 do 60 sekund i wykonać od 1 do 9999 zdjęć. Do wyboru będą ponadto trzy czułości śledzenia AE: duża, średnia i mała. Pozwolą one ograniczyć zmiany ekspozycji między poszczególnymi zdjęciami.

Zaprezentowany model jest pierwszym aparatem bezlusterkowym Sony formatu APS-C, który pozwala wybrać profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma). Profil ten jest przeznaczony do użytku w systemie organizacji pracy "Instant HDR", umożliwiającym wyświetlanie obrazów 4K HDR na telewizorze zgodnym z technologią HDR (HLG). Dostępne są również krzywe gamma S-Log2 i S-Log3, zwiększające elastyczność podczas korygowania kolorystyki, oraz funkcja "zebra", wspomaganie wyświetlania gamma i tworzenie plików proxy. Aparat umożliwia ponadto nagrywanie materiału filmowego Full HD w tempie 120 kl./s, ze śledzeniem ostrości i przepływnością do 100 Mb/s. Takie nagranie można później przetworzyć na ujęcie wideo w rozdzielczości Full HD wyświetlane w 4- lub 5-krotnie zwolnionym tempie.

Korpus α6400 jest wyposażony w odchylany o pełne 180°, 3-calowy ekran dotykowy LCD o rozdzielczości 921 tys. pikseli, umożliwiający proste komponowanie ujęć fotograficznych i filmowych w konwencji selfie. Ekran LCD reaguje również na dotyk i może pracować w trybie panelu dotykowego, dotykowego ustawiania ostrości i dotykowego wyzwalania migawki, a także w nowym trybie "Touch Tracking" - śledzenia ostrości fragmentu wskazanego przez dotknięcie.

 

 

Aparat jest ponadto wyposażony w wizjer XGA OLED Tru-Finder, 8 przycisków własnych, do których można przypisywać łącznie 89 funkcji, nowe funkcje My Dial (ustawienia funkcji pokrętła) i My Menu (menu własne), ekrany pomocy do menu oraz system oceniania obrazów gwiazdkami. Korpus aparatu wykonano z mocnego stopu magnezowego i zabezpieczono przed pyłem i wilgocią. Trwałością wyróżnia się migawka: jej przewidywana wytrzymałość to ok. 200 tys. cykli. Dzięki nowej aplikacji Imaging Edge Mobile możliwe jest ponadto przesyłanie plików do podłączonego smartfona lub tabletu.

 

 

 

Aparat Sony α6400 pojawi się w sklepach w lutym 2019 r. Do nabycia będzie też zestaw z obiektywem SELP1650 oraz zestaw z obiektywem SEL18135.

Dołącz do dyskusji: Sony α6400 - nowy aparat bezlusterkowy z funkcjami Real-time Eye Autofocus i Real-time Tracking (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl