SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

α7 III - nowy aparat Sony z linii bezlusterkowych korpusów z pełnoklatkową matrycą obrazu (wideo)

Firma Sony zaprezentowała nowy aparat z linii bezlusterkowych korpusów z pełnoklatkową matrycą obrazu - α7 III (model ILCE-7M3).

Głównym wyróżnikiem korpusu α7 III jest nowo opracowany przetwornik obrazu. Ten wykonany w technologii BSI układ CMOS Exmor R ma rozdzielczość 24,2 Mpx, wyższą czułość oraz 15-stopniowy zakres dynamiki przy małych czułościach.

Aparat wyposażono w system AF pokrywający 93% kadru, możliwość wykonywania zdjęć z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej bądź trybu bezgłośnego fotografowania oraz różne możliwości nagrywania filmów 4K.

Poza 24,2-megapikselowymi przetwornikiem CMOS Exmor R w aparacie zastosowano nowy układ o dużej skali integracji, który praktycznie podwaja prędkość odczytu danych z przetwornika obrazu, a także zmodernizowany procesor Bionz X, ok. 1,8x wydajniejszy niż jego odpowiednik z modelu α7 II. Współpraca tych podzespołów zwiększa maksymalną szybkość zdjęć i oferuje zakres czułości ISO od 100 do 51 200 (który przy fotografowaniu można rozszerzyć do ISO 50–204 800).

Możliwy jest zapis obrazu w 14-bitowym formacie RAW, również podczas pracy w trybach zdjęć seryjnych i całkowicie bezgłośnego fotografowania. 5-osiowy system optycznej stabilizacji obrazu umożliwia natomiast wydłużenie czasu otwarcia migawki o 5,0 stopnia.

Sony udoskonaliło także automatyczne ustawianie ostrości, m.in. dodając system 4D Focus. Nowy aparat jest wyposażony w 425 pól AF z detekcją kontrastu oraz w zapożyczony z modelu α9, umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej czujnik z 693 polami opartymi na detekcji fazy.

Dzięki szybszemu odczytywaniu danych z przetwornika obrazu zwiększyła się wydajność automatyki ostrości i śledzenia obiektów. Ustawianie ostrości w słabym świetle działa teraz niemal 2 razy szybciej niż w poprzednim modelu. Prawie dwukrotnie wzrosła też szybkość śledzenia obiektów.

Funkcja "AF priorytet oczu", przydatna gdy fotografowana osoba odwraca się, patrzy w dół itp., działa także w trybie AF-C. Można jej też używać przy pracy z obiektywami Sony z mocowaniem typu A, zamontowanymi na sprzedawanym oddzielnie adapterze LA-EA3. W korpusie α7 III wprowadzono ponadto rozwiązania ułatwiające ustawianie ostrości, takie jak "joystick" do szybkiego zmieniania pól ostrości, możliwość ustawiania ostrości na dotknięte miejsce, działanie systemu AF w trybie "powiększenie", czy przycisk "AF On".

Korpus α7 III został wyposażony w zmodernizowany system przetwarzania obrazu, który pozwala wykonywać do 10 fotografii na sekundę - z pełną automatyką ostrości i ekspozycji. W jednej serii można utrwalić do 177 obrazów JPEG o standardowej jakości, 89 obrazów RAW z kompresją lub 40 obrazów RAW bez kompresji, zarówno przy korzystaniu z migawki mechanicznej, jak i trybu całkowicie bezgłośnego fotografowania. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych z podglądem na żywo minimalnie opóźnionego obrazu w wizjerze lub na ekranie LCD. Maksymalna szybkość wynosi wówczas 8 kl./s.

Główne funkcje aparatu, takie jak przyciski "Fn" (funkcji) i menu, wyświetlanie obrazów, narzędzie do oceniania obrazów oraz kilka innych funkcji ułatwiających porządkowanie zdjęć bezpośrednio po ich wykonaniu, działa także w trakcie zapisu na kartę pamięci zbuforowanych serii zdjęć.

Jeśli scena jest oświetlana lampami jarzeniowymi lub innymi źródłami światła sztucznego, użytkownik może włączyć funkcję Anti-flicker. Aparat α7 III automatycznie wykrywa wówczas częstotliwość migotania światła i odpowiednio dostosowuje czas otwarcia migawki, ograniczając wpływ migotania na rejestrowany obraz. W rezultacie zmniejsza się ryzyko problemów z ekspozycją lub kolorystyką, występujących czasem u góry lub dołu zdjęć zrobionych przy krótkim czasie migawki.

Korpus α7 III to również kamera wideo, pozwalająca nagrywać obraz filmowy 4K (3840 x 2160 pikseli) przy wykorzystaniu pełnej szerokości pełnoklatkowego przetwornika. Podczas filmowania aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, rejestrując 2,4x więcej danych niż potrzeba do wygenerowania obrazu 4K. Dane te są następnie przekształcane na materiał 4K.

α7 III pozwala na wybór profilu obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma), przeznaczonego do użytku w systemie organizacji pracy "Instant HDR" i umożliwiającego wyświetlanie obrazów 4K HDR na telewizorze zgodnym z technologią HDR (HLG). Dostępne są również krzywe gamma S-Log2 i S-Log3, zwiększające elastyczność podczas korygowania kolorystyki, oraz funkcja "zebra", wspomaganie wyświetlania gamma i tworzenie plików proxy. Aparat umożliwia ponadto nagrywanie materiału filmowego Full HD z szybkością 120 kl./s, ze śledzeniem ostrości i przepływnością do 100 Mb/s. Takie nagranie można później przetworzyć na ujęcie wideo w rozdzielczości Full HD wyświetlane w 4- lub 5-krotnie zwolnionym tempie.

Nowy pełnoklatkowy aparat Sony zawiera także rozwiązania, które po raz pierwszy pojawiły się w korpusie α9, a później także w α7R III. Należą do nich dwa gniazda na karty pamięci, z których jedno obsługuje karty SD typu UHS-II. Do wyboru jest szereg ustawień sposobu zapisu, takich jak zapis plików JPEG i RAW na różne nośniki, zapis filmów i fotografii na różne nośniki, czy nagrywanie naprzemienne. Jeśli chodzi o czas pracy akumulatora, zgodnie z normą Camera & Imaging Products Association po jednym ładowaniu można wykonać do 710 zdjęć. Aparat jest zasilany z akumulatora Sony NP-FZ100, który ma ok. 2,2x większą pojemność niż akumulator NP-FW50 używany w korpusie α7 II.

Funkcja "Moje menu" pozwala stworzyć własne menu zawierające do 30 wybranych elementów, które w razie potrzeby będzie można szybko wybrać. Aby ułatwić sobie wyświetlanie i sprawdzanie materiału zdjęciowego, użytkownik może oznaczać zdjęcia żądaną liczbą gwiazdek oraz definiować pierwsze trzy znaki nazwy pliku. Do 11 przycisków programowalnych można przypisać łącznie 81 funkcji. Korpus jest ponadto zabezpieczony przed pyłem i wilgocią.

Do wyposażenia korpusu α7 III należy także kontrastowy wizjer elektroniczny XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości ok. 2,3 mln punktów. Do wyboru są dwa ustawienia jakości obrazu widocznego w wizjerze i na monitorze: standardowa i wysoka. Aparat pozwala przesyłać pliki na smartfon, tablet, komputer lub serwer FTP przez łącze Wi-Fi. Złącze SuperSpeed USB Type-C (USB 3.1 I generacji) daje z kolei dodatkowe możliwości zasilania i pozwala przyspieszyć przesyłanie obrazu przy zdalnym sterowaniu z podłączonego komputera.

Wraz z korpusem α7 III nabywca otrzymuje też nowy pakiet programowy Sony o nazwie "Imaging Edge". Zwiększa on możliwości twórcze w całym procesie zdjęciowym: od przygotowań do wykonania fotografii po jej końcową obróbkę. W skład pakietu wchodzą trzy przeznaczone do samodzielnego pobrania, bezpłatne programy komputerowe: "Remote" (Pilot), "Viewer" (Przeglądarka) i "Edit" (Edytor). Umożliwiają one zdalne sterowanie aparatem z podłączonego komputera, podgląd obrazu rejestrowanego przez aparat na komputerze oraz "wywoływanie" plików RAW. W najnowszej wersji 1.1 wprowadzono kilka ulepszeń: ok. 10% szybsze przesyłanie danych przy zdalnym sterowaniu z komputera (tethering) i ok. 65% szybszą edycję obrazów RAW.

Poza tym aparat współpracuje z akcesoriami Sony do produktów z systemem mocowania typu E, m.in. z ładowarką BC-QZ1 i uchwytem VG-C3EM.

Dostawy korpusu Sony α7 III do Europy rozpoczną się w kwietniu 2018 r.

Dołącz do dyskusji: α7 III - nowy aparat Sony z linii bezlusterkowych korpusów z pełnoklatkową matrycą obrazu (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl