SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spada popularność domeny .pl, Home.pl z największą stratą wśród operatorów

W 2017 roku liczba nazw w domenie .pl zmniejszyła się o 4,7 proc. i wyniosła ponad 2,576 mln - wynika z najnowszego raportu NASK. Największy spadek obsługiwanych domen zanotował Home.pl, który spadł na 2. miejsce rankingu rejestratorów ustępując nazwa.pl. Podium wśród operatorów zamyka OVH z 12-proc. wzrostem rejestracji domeny .pl.

Według analiz NASK na koniec 2017 r. utrzymywanych było ponad 2,576  mln nazw w domenie .pl. W całym 2017 r. zarejestrowano 883 258 nowych nazw w domenie .pl. Oznacza to, że co ok. 40 sekund rejestrowana była 1 nazwa. Adres w domenie .pl posiadał średnio 11 znaków. Obecne statystyki wskazują, że w ub.r. liczba nazw w domenie .pl zmniejszyła się o ok. 4,7 proc.

Liczba utrzymywanych nazw w domenie .pl plasuje domenę krajową na 10. pozycji na świecie i na pozycji 6. w Europie wśród rejestrów domen krajowych (ccTLDs).

Na koniec 2017 r. było ponad 1,042 mln abonentów nazw w domenie .pl, co oznacza wzrost o prawie 20 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Większość abonentów (ok. 66 proc.) stanowili przedsiębiorcy. Jednak to liczba osób fizycznych wzrosła najbardziej – o ponad 10 tys. abonentów. Większość abonentów, ponad 66,6 proc., posiadała tylko jedną nazwę w domenie .pl, a 15,6 proc. abonentów – dwie nazwy.

Jak podkreśla NASK W Polsce .pl jest od wielu lat domeną pierwszego wyboru. W ub.r. jej udział w rynku wyniósł ok. 72,3 proc. Wskaźnik ten jest jednym z najwyższych w Europie. Oznacza to, że dla większości internautów w Polsce domena krajowa jest pierwszym wyborem. Użytkownicy w sieci są przyzwyczajeni do tego, że polskie firmy lub podmioty zagraniczne prowadzące swoją działalność w naszym kraju stosują nazwy z „polską końcówką”.

Pięciu największych rejestratorów na koniec 2017 r. obsługiwało ponad 72 proc. abonentów nazw w domenie .pl. Liderem była nazwa.pl, która obsługiwała ponad 246 tys. podmiotów (ponad 23 proc. udziału w rynku). Według tego zestawienia na 2. pozycji znalazł się Home.pl (ponad 19,5 proc. udziału w rynku), a na trzecim Consulting Service (prawie 12,8 proc. udziału w rynku).

Ub.r. przyniósł przetasowania na liście największych rejestratorów nazw w domenie .pl. nazwa.pl objęła pozycję lidera, spychając na 2. miejsce Home.pl. (strata o 27,4 proc.), OVH awansowało na 3. pozycję dzięki największemu wzrostowi (prawie 12 proc.) wśród 10 największych rejestratorów.

 

Dołącz do dyskusji: Spada popularność domeny .pl, Home.pl z największą stratą wśród operatorów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadek
Porównajcie ceny odnowień domeny .pl w Home i OVH. U "Francuza" jest taniej o ponad 50%.
0 0
odpowiedź
User
Andrew Golara
Rozważałem home.pl ale na forach aż kipi od krytyki cen odnowienia :)
0 0
odpowiedź
User
aZaliż
Home.pl
2014 - 72 PLN
2016 - 97 PLN
2018 - 123 PLN

Czy trzeba coś więcej tłumaczyć?
0 0
odpowiedź