SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadają ceny mieszkań, więc rośnie ruch w interesie

O 0,8 proc. spadł w tym roku indeks cen mieszkań obliczany przez Open Finance. W listopadzie, kolejny miesiąc z rzędu, padł rekord liczby przeprowadzonych transakcji.

fot. Hossa

fot. Hossa

3167 – tyle wyniosła rekordowa liczba transakcji, które uwzględniliśmy przy ustalaniu wartości naszego indeksu w listopadzie. To o 7,3 proc. więcej niż w październiku, który również był pod tym względem rekordowy. Jest to wzrost zgodny z naszymi oczekiwaniami, bo końcówka roku tradycyjnie jest okresem wzmożonego ruchu w interesie mieszkaniowym, tym razem dodatkowo stymulowanym przez ograniczenia w programie Rodzina na Swoim, które prawdopodobnie zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Osoby, które chcą się załapać dotychczasowe zasady, mają więc już tylko niespełna miesiąc. Można śmiało oczekiwać, że w grudniu liczba transakcji będzie jeszcze wyższa.

Publikowany już od ponad roku indeks cen mieszkań, obliczany jest na podstawie transakcji przeprowadzanych przez klientów Open Finance i Home Brokera. Trzeba uwzględnić przy tym, że wzrost ich liczby wynika nie tylko z rosnącego zainteresowania ze strony nabywców, ale również to, że w części jest on efektem wzrostu skali działalności zarówno Open Finance, jak i Home Broker.
 
Dla planujących zakup mieszkania dobrą informacją jest, że w parze z rosnącą liczbą transakcji nie idzie cena samych lokali. W listopadzie zanotowaliśmy bowiem 0,3-proc. spadek wartości indeksu. W całym bieżącym roku skurczył się on o 0,8 proc., zaś od grudnia 2008 roku, czyli od momentu, w którym ustaliliśmy wartość indeksu na bazowym poziomie 1000 pkt, stracił już 12 proc.

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego

w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach

miasto

mediana cen m2 w listopadzie 2010 r.

roczna zmiana ceny

miesięczna zmiana ceny

Białystok

4288 zł

3.5%

-3.8%

Bydgoszcz

4066 zł

-0.7%

1.9%

Gdańsk

5667 zł

-0.3%

-4.5%

Gdynia

5574 zł

-0.1%

-0.2%

Katowice

3764 zł

7.8%

1.5%

Kraków

6457 zł

2.0%

-0.5%

Lublin

4605 zł

-1.0%

-0.9%

Łódź

4324 zł

4.2%

4.1%

Olsztyn

4384 zł

-2.6%

-3.5%

Poznań

5560 zł

2.4%

0.6%

Szczecin

4661 zł

-3.9%

-3.0%

Warszawa

7876 zł

0.8%

0.0%

Wrocław

6037 zł

-2.9%

-1.2%

Źródło: Open Finance i Home Broker na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firmy.

Dane mogą nie odzwierciedlać precyzyjnie tendencji na rynku mieszkaniowym.

Na 16 miast, które uwzględniamy przy obliczaniu indeksu cen mieszkań, w listopadzie spadły ceny w dziewięciu. Najbardziej w Gdańsku (o 4,5 proc.), Białymstoku (3,8 proc.) i Olsztynie (3,5 proc.). Spośród pozostałych siedmiu, największe wzrosty cen zanotowaliśmy w Łodzi (o 4,1 proc.), Toruniu (2,8 proc.) oraz Bydgoszczy (1,9 proc.).

 


Komentarz i prognoza

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami na rynku mieszkaniowym panuje stabilizacja cen przy jednoczesnym wzroście wolumenu obrotów. Grudzień nie powinien przynieść pod tym względem zmiany – ceny najprawdopodobniej nie zmienią się, a liczba transakcji ponownie wzrośnie. Spodziewamy się, że po Nowym Roku sytuacja odmieni się o tyle, że spadnie liczba transakcji. Ceny natomiast powinny pozostać w delikatnym trendzie spadkowym. Sprzyjać temu może wzrost oprocentowania kredytów złotowych (na skutek poniesienia stóp przez RPP) i w efekcie spadek ich dostępności oraz wygaśnięcie części popytu w ramach programu RnS.

Bernard Waszczyk, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadają ceny mieszkań, więc rośnie ruch w interesie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kaja
oj ale niestety spadek cen mieszkan to jeszcze nie wszystko, pozostaja malo dostepne kredyty i wiele ludzi w kropce, ktorzy niby dobrze zarabiaja, ale zadnego hipotecznego dla siebie nie moga znalezc
odpowiedź
User
Netman
Najgorzej że trzeba dość długo czekać na decyzję jeśli odmowna to szukamy dalej i tak można sobie sporo czasu stracić.
odpowiedź
User
mikołaj
ostatnio czytałem w jakimś rankingu że najszybciej i najdostępniej w getin jest xD ale czasami warto do doradcy się przejść i zobaczyć co i jak
odpowiedź
User
Doradca
Netman, dlatego warto skorzystac z uslug doradcy, np. Open Finance, który złoży Twoje wnioski nie tylko do jednego banku, wiec nie tracisz czasu na poszukiwanie kolejnych po negatywnej decyzji.
odpowiedź
User
Wiki
Zgadzam się doradca to najlepszy pomysł maja tyle ofert, ze dla kazdego cos dopasują....
odpowiedź