SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadek na polskim rynku wody mineralnej, częściej kupujemy produkty markowe

W okresie od kwietnia 2013 roku do marca 2014 roku rynek wody mineralnej w Polsce zanotował 1-proc. spadek w ujęciu ilościowym w porównaniu do analogicznego okresu w latach poprzednich. Rynek zanotował również nieznaczny spadek w ujęciu wartościowym - wynika z danych GfK Polonia.

Article

Analizowana kategoria wody mineralnej obejmuje dwie podkategorie: wody gazowane i niegazowane. Zalicza się do niej również wody smakowe i funkcyjne (wzbogacone minerałami, witaminami, ekstraktami z roślin, np. żeńszenia, aloesu, guarany czy kofeiny).

W okresie kwiecień 2013 - marzec 2014 pojedyncze polskie gospodarstwo domowe zakupiło przeciętnie 98 litrów wody gazowanej, wydając na ten cel średnio 80 zł oraz 124 litry wody niegazowanej, wydając na zakupy tej podkategorii średnio 120 zł. Biorąc pod uwagę częstotliwość zakupów wody mineralnej, w podanym okresie gospodarstwa domowe kupowały wodę gazowaną przeciętnie 20 razy, a w przypadku wody niegazowanej było to 27 aktów zakupowych.

Biorąc pod uwagę miejsca zakupu i kanały sprzedaży, w analizowanym okresie woda mineralna kupowana była głównie w dyskontach. Udział tego kanału dystrybucji w zakupach kategorii wody mineralnej wyniósł 18 proc. w ujęciu ilościowym.

Pomimo wyższej ceny, produkty markowe były 1,5 razy częściej kupowane niż produkty marek własnych sieci. Produkty markowe, które na polskim rynku wody mineralnej zyskały najbardziej, to Żywiec Zdrój, Cisowianka i Muszynianka. Spośród marek własnych sieci, największy udział w rynku w ujęciu wartościowym notują produkty kupowane w sklepach Biedronki - Oaza i Polaris (21 proc. udziału w podkategorii wody niegazowanej).

W analizowanym okresie podkategoria wody gazowanej odnotowała spadek o 1,5 proc. w ujęciu ilościowym i o niemal 1 proc. w ujęciu wartościowym. Udział tej podkategorii w całym rynku wody mineralnej wyniósł 42 proc. w ujęciu ilościowym i 38 proc. w ujęciu wartościowym.

W przypadku wody gazowanej można zaobserwować nieznaczny spadek w zakupach tej podkategorii w dyskontach. Wzrastają natomiast udziały supermarketów i hipermarketów. Z kolei w zakupach wody niegazowanej udział dyskontów wyniósł w analizowanym okresie 40 proc. w ujęciu ilościowym i przyczynił się do nieznacznego wzrostu tej podkategorii w ujęciu wartościowym.

Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, którego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.

Dołącz do dyskusji: Spadek na polskim rynku wody mineralnej, częściej kupujemy produkty markowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl