SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadek wskaźnika rynku pracy wskazuje na trwałość pozytywnego trendu

Wskaźnik rynku pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, spadł ponownie w kwietniu, co oznacza optymistyczne perspektywy na krajowym rynku pracy w najbliższych miesiącach.

Wynika z opublikowanego w środę raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik już od roku spada bardzo szybko. Od kilku miesięcy spadek ten jest jednak wyjątkowo silny i systematyczny. Wskazuje to na optymistyczne perspektywy na krajowym rynku pracy w najbliższych miesiącach. Sytuacja na rynku pracy poprawia się coraz szybciej, co obserwujemy chociażby po rosnącej dynamice spadku stopy bezrobocia rejestrowanego" - podano w raporcie.

W marcu stopa obniżyła się o 0,5 punktu procentowego do 14,4%. Po wyeliminowaniu fluktuacji o charakterze sezonowym stopa bezrobocia zmniejszyła się z 14,3% do 13,9%, co oznacza najwyższą poprawę w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, oblicza BIEC.

Według danych Głównego Urzedu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia wyniosła w marcu 2007 roku 14,4% wobec 14,9% w lutym. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w marcu wyniosła 2.232,5 tys. osób, czyli spadła o 4,2% m/m i o 20,9% w ujęciu rocznym.

Budżet na 2007 rok zakłada, że stopa bezrobocia na koniec tego roku spadnie do 14,1% wobec planowanego na koniec 2006 roku poziomu 15,3%. Resorty finansów i pracy podawały ostatnio, że wskaźnik ten może obniżyć się do 12,0% na koniec 2007 roku.

Kwietniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - stopa bezrobocia spadnie silniej niż prognozowano w styczniu i wyniesie poniżej 9,0% w IV kw. 2009 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadek wskaźnika rynku pracy wskazuje na trwałość pozytywnego trendu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl