SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadł zysk netto grupy Agory

Spółka medialna Agora miała 8,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2006 roku wobec 49,3 mln zł zysku rok wcześniej.

Podała spółka w raporcie w czwartek.

Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 9,8 mln zł wobec 55,9 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 294,0 mln zł wobec 325,3 mln zł rok wcześniej.

Jest to wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 17,4 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 5,6-27,5 mln zł.

Narastająco w I-II kw. 2006 roku grupa miała 9,6 mln zł zysku wobec 92,6 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 589,1 mln zł wobec 615,9 mln zł.

 

w mln złI półrocze 2006I półrocze 2005% zmiany r/r
Przychody589,1615,9(4,4 %)
Zysk netto9,692,6(89,6 %)
EBITDA operacyjna72,0154,8(53,5 %)
Gotówka z działalności operacyjnej71,8128,2(44,0 %)


Wiceprezes Piotr Niemczycki  komentuje:
W drugim kwartale Gazeta osiągnęła dobre wyniki sprzedaży egzemplarzowej i bardzo dobre czytelnictwa. Będziemy nadal inwestować w Gazetę i umacniać jej pozycję rynkową jednocześnie zwiększając efektywność operacyjną Spółki. Trwałych pozytywnych efektów rynkowych i finansowych należy oczekiwać w dłuższym terminie.

RYNEK REKLAMY - z raportu giełdowego Agory
Według szacunków Grupy wydatki na reklamę w drugim kwartale 2006 r. wzrosły o niemal 17% w stosunku do drugiego kwartału 2005 r. Najwięcej zarobiła telewizja, na którą reklamodawcy wydali aż 26% więcej niż przed rokiem. Dynamicznie rosły również wydatki na reklamę zewnętrzną (19%) oraz reklamę w stacjach radiowych
(ok. 15%). Tylko dzienniki nie zanotowały w drugim kwartale wzrostu wpływów w stosunku do zeszłego roku.
Spółka zweryfikowała swoje szacunki dotyczące wzrostu wydatków na reklamę w poszczególnych segmentach rynku w 2006 r. Szybciej niż oczekiwano będą rosły wydatki na reklamę telewizyjną (ok. 15%), reklamę zewnętrzną (13%) i radio (12%). Segment dzienników wzrośnie jedynie o 4%.

RYNEK DZIENNIKÓW

GAZETA WYBORCZA

18 kwietnia 2006 r. Axel Springer wprowadził na rynek nowy tytuł ogólnopolski. Tytuł zadebiutował w niskiej cenie egzemplarzowej (1,5 zł), ze wsparciem intensywnych działań promocyjnych i marketingowych. Reagując na działania rynkowe Springera, w kwietniu 2006 r. Agora podjęła strategiczną decyzję o obniżeniu ceny Gazety Wyborczej do 1,5 zł w całym kraju. Spółka prowadzi także program dla kioskowych subskrybentów Gazety. Pomimo wejścia na rynek nowego tytułu Springera, Gazeta osiągnęła dobre wyniki sprzedaży egzemplarzowej i czytelnictwa w drugim kwartale 2006 r. Według ZKDP w okresie kwiecień - maj 2006 r. średnie dzienne rozpowszechnianie Gazety Wyborczej wyniosło 460 tys. egzemplarzy. W drugim kwartale 2006 r. czytelnictwo tygodniowe Gazety wyniosło 20,9% - w tym czasie (maj-czerwiec) nowy tytuł Springera zanotował  7,3% zasięgu tygodniowego.

METRO
Wzrasta znaczenie prasy bezpłatnej - w drugim kwartale 2006 r. dzienniki bezpłatne czytało w ciągu tygodnia prawie 11% Polaków, a przeciętnie w okresie kwiecień-maj 2006 r. rozdawanych było 1,1 mln egzemplarzy gazet.
Metro jest największym w Polsce pismem bezpłatnym rozdawanym od poniedziałku do piątku. W drugim kwartale 2006 r. gazeta umocniła swoją pozycję na rynku czytelniczym - czytało ją 2,5 mln czytelników tygodniowo, tj. prawie 1,5 raza więcej niż rok temu. W drugim kwartale 2006 r. przychody Metra wyniosły 5 mln zł i były o 2 mln zł wyższe w porównaniu do roku ubiegłego.

KOLEKCJE WYDAWNICZE
W drugim kwartale 2006 r. Agora prowadziła sprzedaż 9 kolekcji (8 serii i jeden projekt jednorazowy), w tym 3 nowe, które zostały wprowadzone w miesiącach kwiecień - czerwiec 2006 r. Spółka sprzedała w pierwszym półroczu 2006 r. 5,7 mln książek i książek z płytami CD/DVD, a przychody ze sprzedaży wyniosły 80 mln zł (w tym
w drugim kwartale 2006 r. 28 mln zł).
Spadek przychodów w stosunku do zeszłego roku wynika z prowadzonego w pierwszym półroczu 2005 r. bardzo popularnego wśród czytelników projektu Encyklopedii, który był najbardziej rentownym przedsięwzięciem w historii kolekcji Spółki.

GAZETA.PL
W drugim kwartale 2006 r. dynamicznie rosły wpływy ze sprzedaży usług reklamowych, w porównaniu do ubiegłego roku wzrost wyniósł 46,6%. Wzrosła oglądalność portalu, a serwisy tematyczne i informacyjne cieszyły się wysokim uznaniem internautów.

REKLAMA ZEWNĘTRZNA 
W drugim kwartale 2006 r. przychody z reklam AMS wzrosły o 18,5%, a szacunkowy udział AMS w rynku reklamy zewnętrznej wyniósł 27%. AMS zwiększył liczbę nośników naściennych typu frontlight 50 i 100 m2 oraz oferuje reklamę wielkoformatową na elewacjach budynków o powierzchni ponad 100 m2.

CZASOPISMA
W drugim kwartale 2006 przychody reklamowe czasopism wzrosły o 18,8%. Wzrosła sprzedaż najważniejszych tytułów: Dziecka (o ponad 20%), Avanti (o 9,2%), Czterech Kątów (o 6,8%), Ładnego Domu (o 18,8%). Obiecujące są wyniki sprzedaży magazynu Logo, który w marcu zmienił częstotliwość i ukazuje się co miesiąc. Średnia sprzedaż miesięcznika w drugim kwartale przekroczyła 68 tys. egzemplarzy.

RADIO
Przychody z reklam radiostacji lokalnych w drugim kwartale br. wzrosły o 25% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wynik segmentu radiowego w pierwszym półroczu 2006 r. obciążony był kosztami uruchomienia stacji w Białymstoku i Wałbrzychu, a także wydatkami związanymi z wprowadzaniem na rynek nowej marki – radia Roxy FM.
W miesiącach styczeń-czerwiec 2006 r. TOK FM osiągnął 3,5% udziału w rynku słuchalności stacji radiowych w Warszawie i 2,6% we wszystkich miastach nadawania.

CELE STRATEGICZNE W 2006 R.
Podjęta przez Spółkę decyzja o obniżeniu ceny Gazety Wyborczej w odpowiedzi na działania konkurencyjne Springera jest decyzją strategiczną, której efektywność należy oceniać w dłuższej perspektywie. Strategia cenowa, a także inwestycje w tytuł i jego promocję mają w opinii Spółki zabezpieczyć długoterminową pozycję rynkową i finansową Gazety. Choć widać już pierwsze pozytywne rezultaty zastosowanych działań rynkowych, decyzja o obniżce ceny Gazety Wyborczej i przyjęta strategia marketingowa tytułu będą negatywnie wpływać na wyniki finansowe Agory w średnim okresie. Pozytywne efekty tych działań powinny być zauważalne w perspektywie długoterminowej. Aby poprawić wyniki finansowe Agory w średnim okresie, Spółka musi zwiększyć efektywność operacyjną. Podjęcie takich działań w ciągu najbliższych miesięcy będzie jednym z priorytetów kierownictwa Spółki.
Niezależnie od działań związanych z sytuacją konkurencyjną na rynku gazet, Spółka będzie prowadzić prace zmierzające do rozwijania obecnej działalności i poszerzania skali operacyjnej przedsiębiorstwa. W ramach tej strategii Agora będzie przeznaczać środki na rozwój w segmentach, w których Spółka jest liderem: dzienniki płatne i bezpłatne oraz reklama zewnętrzna, a także zwiększy wydatki na rozwój działalności internetowej.
Rozwój Spółki może być realizowany zarówno poprzez projekty organiczne, jak i racjonalne ekonomicznie akwizycje - podano w komunikacie prasowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadł zysk netto grupy Agory

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl