SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spamerzy coraz częściej atakują użytkowników urządzeń mobilnych

W I kwartale 2014 r. spamerzy zaczęli imitować wiadomości z aplikacji mobilnych, a w szczególności upodobali sobie komunikatory internetowe WhatsApp, Viber oraz Google Hangouts. Powiadomienia wysłane rzekomo z tych aplikacji były wykorzystywane do rozprzestrzeniania zarówno szkodliwego oprogramowania, jak i niegroźnych reklam. Wzrosła także liczba ataków phishingowych, których celem są identyfikatory Apple ID - wynika z raportu Kaspersky Lab.

"Ostatnio zauważyliśmy wzrost liczby ataków skierowanych przeciwko użytkownikom mobilnym. Gadżety te stały się popularne nawet wśród osób, które nie miały dużego kontaktu z komputerami i są mniej zorientowane w kwestiach związanych z bezpieczeństwem internetowym. Zapewnia to spamerom i phisherom nowe, łatwe cele. Dla własnego bezpieczeństwa użytkownicy powinni pamiętać, aby nie otwierać e-maili od nieznanych nadawców, a w szczególności - nie klikać zawartych w nich odsyłaczy. Klikanie odsyłaczy z niepewnego źródła stanowi poważne zagrożenie niezależnie od tego, czy użytkownicy korzystają z komputerów stacjonarnych, laptopów czy też smartfonów i tabletów." - powiedziała Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analiz treści w Kaspersky Lab.

Na liście państw będących najczęstszym celem szkodliwych e-maili odnotowano kilka zmian w stosunku do III kwartału zeszłego roku. Udział USA (14%) zwiększył się o 3,68 pkt. proc., podczas gdy udział Wielkiej Brytanii (9,9%) i Niemiec (9,6%) zmniejszył się odpowiednio o 2,27 pkt. proc. i 1,34 pkt. proc. W efekcie USA, które w poprzednim kwartale znajdowały się na trzeciej pozycji, powróciły na prowadzenie.

W stosunku do poprzedniego kwartału nie zmieniły się trzy największe źródła spamu: Chiny (-0,34 pkt. proc.), USA (+1,23 pkt. proc.) oraz Korea Południowa (-0,91 pkt. proc.).

Na szczycie rankingu najpopularniejszych celów phisherów znalazła się kategoria "serwisy e-mail i wyszukiwarki" (36,6%). Na drugim miejscu uplasowała się kategoria "portale społecznościowe" (26%), a za nią "organizacje finansowe oraz e-płatności i banki" (14,7%).

Głównym celem większości szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail jest kradzież poufnych danych. W I kwartale popularne było również szkodliwe oprogramowanie potrafiące rozprzestrzeniać spam oraz przeprowadzać ataki DDoS. Większość popularnych szkodliwych programów posiada obecnie wiele funkcji: każdy taki szkodnik potrafi kraść dane z komputera ofiary, przyłączać komputer do botnetu lub pobierać i instalować inne szkodliwe programy bez wiedzy użytkownika.

Odsetek niechcianych wiadomości w całkowitym ruchu e-mail w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku wynosił 66,34% - o 6,42 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. udział spamu zmienił się jedynie o 0,16 pkt. proc.

Dołącz do dyskusji: Spamerzy coraz częściej atakują użytkowników urządzeń mobilnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl