SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spamerzy coraz częściej atakują użytkowników urządzeń mobilnych

W I kwartale 2014 r. spamerzy zaczęli imitować wiadomości z aplikacji mobilnych, a w szczególności upodobali sobie komunikatory internetowe WhatsApp, Viber oraz Google Hangouts. Powiadomienia wysłane rzekomo z tych aplikacji były wykorzystywane do rozprzestrzeniania zarówno szkodliwego oprogramowania, jak i niegroźnych reklam. Wzrosła także liczba ataków phishingowych, których celem są identyfikatory Apple ID - wynika z raportu Kaspersky Lab.

Spamerzy coraz częściej atakują użytkowników urządzeń mobilnych

"Ostatnio zauważyliśmy wzrost liczby ataków skierowanych przeciwko użytkownikom mobilnym. Gadżety te stały się popularne nawet wśród osób, które nie miały dużego kontaktu z komputerami i są mniej zorientowane w kwestiach związanych z bezpieczeństwem internetowym. Zapewnia to spamerom i phisherom nowe, łatwe cele. Dla własnego bezpieczeństwa użytkownicy powinni pamiętać, aby nie otwierać e-maili od nieznanych nadawców, a w szczególności - nie klikać zawartych w nich odsyłaczy. Klikanie odsyłaczy z niepewnego źródła stanowi poważne zagrożenie niezależnie od tego, czy użytkownicy korzystają z komputerów stacjonarnych, laptopów czy też smartfonów i tabletów." - powiedziała Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analiz treści w Kaspersky Lab.

Na liście państw będących najczęstszym celem szkodliwych e-maili odnotowano kilka zmian w stosunku do III kwartału zeszłego roku. Udział USA (14%) zwiększył się o 3,68 pkt. proc., podczas gdy udział Wielkiej Brytanii (9,9%) i Niemiec (9,6%) zmniejszył się odpowiednio o 2,27 pkt. proc. i 1,34 pkt. proc. W efekcie USA, które w poprzednim kwartale znajdowały się na trzeciej pozycji, powróciły na prowadzenie.

W stosunku do poprzedniego kwartału nie zmieniły się trzy największe źródła spamu: Chiny (-0,34 pkt. proc.), USA (+1,23 pkt. proc.) oraz Korea Południowa (-0,91 pkt. proc.).

Na szczycie rankingu najpopularniejszych celów phisherów znalazła się kategoria "serwisy e-mail i wyszukiwarki" (36,6%). Na drugim miejscu uplasowała się kategoria "portale społecznościowe" (26%), a za nią "organizacje finansowe oraz e-płatności i banki" (14,7%).

Głównym celem większości szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail jest kradzież poufnych danych. W I kwartale popularne było również szkodliwe oprogramowanie potrafiące rozprzestrzeniać spam oraz przeprowadzać ataki DDoS. Większość popularnych szkodliwych programów posiada obecnie wiele funkcji: każdy taki szkodnik potrafi kraść dane z komputera ofiary, przyłączać komputer do botnetu lub pobierać i instalować inne szkodliwe programy bez wiedzy użytkownika.

Odsetek niechcianych wiadomości w całkowitym ruchu e-mail w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku wynosił 66,34% - o 6,42 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. udział spamu zmienił się jedynie o 0,16 pkt. proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spamerzy coraz częściej atakują użytkowników urządzeń mobilnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl