SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spamerzy oferują nielegalne oprogramowanie

W maju tego roku wzrosła ilość spamu o treściach medycznych, a zmalała liczba spamu oferującego transakcje i korzyści finansowe

Pojawiły się dwie nowe kategorie: scam oraz spam namawiający do gier hazardowych. Jednocześnie spamerzy nastawieni są na czerpanie zysków ze sprzedaży nielegalnego oprogramowania. 

Firma Clearswift opublikowała wyniki najnowszego "Spam Index". Według raportu w maju tego roku najpopularniejszym produktem oferowanym przez spamerów było oprogramowanie komputerowe. W związku z dużą ilością ofert tanich aplikacji, Business Software Alliance (BSA) - Organizacja Producentów Oprogramowania Biznesowego przestrzega przed zakupami z nieznanych źródeł. Tak niskie ceny oferowane przez spamerów jednoznacznie wskazują, że oprogramowanie może być wersją piracką. Kupujący nie mogą spodziewać się zwrotu pieniędzy jeżeli towar okaże się wadliwy, nie mają również gwarancji, że otrzymają oprogramowanie.

Mimo, że spam oferujący nielegalne oprogramowanie stanowił w maju tylko 6.6 proc. ogółu niepożądanych wiadomości, w porównaniu do poprzedniego miesiąca ilość ta wzrosła dwukrotnie.

Nawet gdy ceny oprogramowania wydają się zachęcające, nabywcy są bardzo rozważni. Nie otwierają linków zamieszczonych w dowolnym e-mailu - mówi Alyn Hockey, dyrektor ds. badań w Clearswift. Poza tym, że oprogramowanie może być nielegalne, linki często zawierają wirusy i pozostawiają komputer otwartym na wiele innych zagrożeń.

Majowy raport potwierdził utrzymującą się popularność spamu o treściach medycznych. Mimo, że w kwietniu jego ilość znacznie zmalała i wynosiła 40 proc., w maju spam ten ponownie stanowił ponad połowę (54.4 proc.) ogółu niepożądanych wiadomości. Spamerzy nadal oferują także szybkie transakcje i korzyści finansowe. Ilość spamu o takich treściach w maju zmalała i stanowiła 24.6 proc., dla porównania w kwietniu było to 37.8 proc. Wiadomości o takim charakterze są jednak coraz bardziej złożone, często zawierają dane z rynku finansowego oraz przykłady tego, jak wzrosła wartość poprzednio proponowanych akcji.

Ilość spamu o tematyce pornograficznej stanowiła w maju 5.4 proc. (w kwietniu było to 4.8 proc.) Zmalała liczba spamu oferującego bezpośrednią sprzedaż produktów i usług. W kwietniu wynosił on  12.8 proc., natomiast w maju jego ilość stanowiła jedynie 4.6 proc. ogółu. 

W majowym raporcie "Spam Index" pojawiły się nowe kategorie niepożądanych wiadomości: scam oraz spam namawiający do udziału w grach hazardowych. Scam wykorzystywany jest przez spamerów do przekonania użytkowników, aby ujawnili prywatne dane np. numer konta, karty kredytowej czy numer PIN. Ilość wiadomości informujących o fałszywych loteriach, aktualizacji danych bankowych czy internetowych "piramidach" stanowiła w maju 0.2 proc. ogółu. Natomiast spam proponujący m.in. odwiedzanie internetowych kasyn stanowił 0.4 proc. wszystkich niepożądanych wiadomości.

Wyniki zostały opracowane na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe. Raporty te są przesyłane raz w tygodniu do firmy Clearswift przez 20 milionów użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spamerzy oferują nielegalne oprogramowanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl