SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spar Group z RPA nowym właścicielem sieci Piotr i Paweł

Firma Spar Group Ltd z RPA podpisała list intencyjny w sprawie inwestycji w sieć sklepów Piotr i Paweł. Większość udziałów - po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - obejmie nowo utworzona spółka, pozostały udziały pozostaną w rękach funduszy należących do TFI Capital Partners.

W piątek w Poznaniu spółka Spar Group Ltd z RPA podpisała list intencyjny w sprawie nabycia większościowych udziałów w sieci delikatesów Piotr i Paweł. Nabędzie je od funduszów należących do TFI Capital Partners. Te zachowają mniejszościowy pakiet udziałów po sfinalizowaniu transakcji.

W najbliższych tygodniach ma zostać podpisana wstępna umowa pomiędzy Spar a TFI Capital Partners, następnie zostanie złożony wniosek do UOKiK w celu uzyskania zgody na realizację transakcji. Po jej uzyskaniu ma zostać utworzona nowa spółka, która zostanie większościowym udziałowcem sieci Piotr i Paweł. Mniejszościowy pakiet udziałów zachowają fundusze TFI Capital Partners, które przejęły Piotra i Pawła od rodziny Wosiów w lutym ub.r.

Dopiero po uzyskaniu wymaganych zgód związanych z inwestycją Spar Group poda szczegóły zawieranej transakcji.

Wielomiesięczne poszukiwanie inwestora

Sieć delikatesów Piotr i Paweł istnieje od 1990 roku. Założyli ją Piotr, Paweł i Eleonora Wosiowie. Problemy finansowe sieci zaczęły się jesienią 2017 roku. Na półkach brakowało towarów, dostawcy skarżyli się na brak płatności. Od tego czasu głośno było o poszukiwaniu inwestora przez sieć.

 W połowie 2018 roku pojawiły się informacje, że najbliższa kupna tej sieci jest sieć sklepów Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska. Ta portugalska firma przejęła jednak tylko kilka sklepów od Piotra i Pawła i otworzyła w tych lokalizacjach swoje kolejne sklepy, ale w nowym formacie.

Właścicielem kilku placówek został też Carrefour Polska, również wymieniany jako potencjalny inwestor.

Sieć Piotr i Paweł to obecnie 70 sklepów

W ciągu minionego roku sieć Piotr i Paweł podejmowała szereg działań mających na celu poprawę jej kondycji finansowej. W efekcie liczbę sklepów zredukowano z ok. 150 do 70 obecnie.

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. Działa w RPA oraz innych krajach afrykańskich, w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii.

Sieć handlowa Spar International powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata. Również w Polsce - jest to ok. 250 sklepów, które prowadzi spółka Spar Polska należąca do Grupy Bać-Pol.

Dołącz do dyskusji: Spar Group z RPA nowym właścicielem sieci Piotr i Paweł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Roni Bydlak
To dopiero koniec początku. Spar Polska jest w sądzie amsterdamskim ze Spar Group Ltd i Spar Intl w sprawie...wrogiego przejęcia. Zobaczymy co będzie dalej.
odpowiedź