SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spółka Polsatu i TVN będzie chciała zostać operatorem multipleksu

Reaktywowana została spółka Polski Operator Telewizyjny, należąca do Polsatu i TVN. - Sądzę, że POT weźmie udział w konkursie na operatora multipleksu ósmego - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Andrzej Zarębski, który zasiądzie w radzie nadzorczej spółki.

fot. Shutterstock.com Article

W poniedziałek 20 października br. odbyło się pierwsze spotkanie osób, które mają wejść do władz POT-u. Wiadomo już, że w zarządzie spółki znajdą się Marek Szydłowski, dyrektor biura prawnego Grupy TVN oraz Dariusz Działkowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. technicznych. W radzie nadzorczej - poza ekspertem rynku mediów - Andrzejem Zarębskim zasiądą też: Cezary Banasiński (prawnik, były prezes Urzędu Konkurencji i Konsumentów) oraz Wiesław Walendziak (w przeszłości prezes POT-u). - Na razie władze spółki się nie ukonstytuowały, bo nie została ona jeszcze wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego - mówi nam Zarębski.

POT  działał w latach 2005-2010, gdy naziemna telewizja cyfrowa w Polsce była dopiero planowana. Firma miała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na to, by konkurencyjni nadawcy mogli współdziałać przy dystrybucji sygnału cyfrowego. Prowadziła też emisje testowe. W 2010 została zawieszona, by ponownie działać w latach 2012-2014.

Powołanie POT-u do działania ma związek z planami dalszego rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. - Sądzę, że spółka wystartuje w konkursie na operatora ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. POT będzie starał się odegrać aktywną role w kolejnej fazie procesu cyfryzacji o zagospodarowania kolejnych częstotliwości. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami rynku i regulatorów - mówi w rozmowie z nami Andrzej Zarębski.

Konkurs na operatora MUX-8 ma prowadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej. W czerwcu br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że cały multipleks powinien zostać przeznaczony dla TVP na nadawanie jej programów w wersji HD (więcej na te temat). Ten pomysł został jednak skrytykowany przez nadawców komercyjnych, którzy brali udział w konsultacjach. Dlatego KRRiT przymierza się do zmiany swojej decyzji - czas ma na to do 28 października br. Z wypowiedzi jej przedstawicieli wynika, że nie będzie już chciała oddać całego multipleksu publicznemu nadawcy (dowiedz się więcej). Zanim jednak konkurs ruszy również kolejna propozycja Rady zostanie poddana konsultacjom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spółka Polsatu i TVN będzie chciała zostać operatorem multipleksu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mario
lepiej zeby operatorem byl emitel bo ma doswiadczenie niz jakis pot od tvnu i polsatu.
15 14
odpowiedź
User
Gosc
Czyli ciąg dalszy zagarniania kawałków rynku...

Oby nie

Chcemy, my widzowie prawdziwej konkurencji w końcu ! A nie kolejnych spółek głównych stacji
19 11
odpowiedź
User
Wojtek
Absurdalny pomysl, majacy jeden cel - zablokowanie konkurencji!
16 10
odpowiedź
User
do redakcji
poruszcie temat pojawienia na MUX8 kanału TELE 5
10 9
odpowiedź
User
Rozsądny
Łał. Ale będzie fantastycznie.
Pewno będą próbować zakodować, jak nie dadzą rady przekonać UKE/KRRiT to nadajniki będą jak z MUX4 - absolutne minimum aby wypełnić wymagania w sprawie "pokrycia" na ostatni dzień i nikt się nie będzie przejmował że na 1/2 z tego będzie rwało a odbiór wewnątrz pomieszczeń tylko pod nadajnikiem.

Do tego potrzebne będą *DWIE anteny* bo nadajniki nie będą na wieżach Emitela tylko zupełnie gdzie indziej...

Programy (bo to w.g. UKE operator mux8 ma sobie wybrać kanały - co najwyżej będą ramy np. "jeden sportowy") to będą w stylu: 6 x "SD" Polsat Discopolo Muzic 1, Polsat Discopolo Muzic 2, Polsat Discopolo Muzic 3, TVN Discopolo Muzic 1, TVN Discopolo Muzic 2, TVN Discopolo Muzic 3.

Zero szans na TVP Sport HD, TVP Premium HD czy coś w tym stylu.
11 8
odpowiedź