SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka Sebastiana Kulczyka włącza się w budowę polskiej elektrowni jądrowej

Spółka Ciech, kontrolowana przez miliardera Sebastiana Kulczyka, podpisała z Synthos Green Energy Michała Sołowowa list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania przez spółki z grupy Ciech energii pochodzącej z małych (SMR) i mikro modułowych (MMR) reaktorów jądrowych.

Sebastian Kulczyk, fot. Kulczyk InvestmentsArticle

List intencyjny przewiduje nawiązanie długofalowej współpracy w zakresie określenia charakterystyki potrzeb w zakresie dostaw energii na potrzeby spółek przy zastosowaniu technologii SMR i MMR, wypracowanie modelu dostaw energii, określenia możliwości i warunków budowy instalacji SMR i MMR na terenie spółek oraz ustalenie brzegowych warunków umowy dostawy energii do spółek - podaje Ciech w komunikacie.

Ciech chce korzystać z energii jądrowej

Podpisanie listu ma umożliwić Ciechowi przeprowadzenie gruntownej analizy wykorzystania technologii SMR i MMR w spółkach.

Synthos Green Energy pracuje między innymi nad wdrożeniem technologii SMR i MMR mając na celu stworzenie stabilnych źródeł wytwarzania czystej, bezemisyjnej energii elektrycznej oraz cieplnej, w szczególności na cele przemysłowe oraz po kosztach konkurencyjnych w stosunku do źródeł tradycyjnych.

Spółka jest stroną porozumień z dostawcami technologii w obszarze energetyki jądrowej, jest strategicznym i wyłącznym partnerem GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC w zakresie wdrożenia innowacyjnej technologii SMR w postaci reaktora BWRX-300.

Sołowow i Solorz inwestują w energię atomową

Kilka tygodni temu ogłoszono, że Zygmunt Solorz, twórca Grupy Polsat Plus i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Wspólne działanie obydwu przedsiębiorców może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Dołącz do dyskusji: Spółka Sebastiana Kulczyka włącza się w budowę polskiej elektrowni jądrowej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lukasz
uważam że to bardzo doba inwestycja i nie ma tu do czego się czepiać. Kulczyk może zmienić ten kraj na lepsze, wielki szacun!
odpowiedź
User
Dudek
W końcu ktoś w tym ciemnym kraju kto chce się pozbyć emisji CO2, brawo!
odpowiedź